wtv.pl > Polityka > Białoruski opozycjonista próbował odebrać sobie życie na sali sądowej
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:50

Białoruski opozycjonista próbował odebrać sobie życie na sali sądowej

Białoruś
(screen) Twitter/HannaLiubakova

Białoruś: Sciapan Łatypau, białoruski opozycjonista, próbował na sali sądowej odebrać sobie życie poprzez wbicie długopisu w szyję. Mężczyzna był przetrzymywany w klatce podczas procesu, a strażnik zgubił klucze. Kiedy je znaleziono, Łatypau został odwieziony do szpitala.

Wcześniej twierdził, że grożono jemu i jego rodzinie - miał przyznać się do wszystkich zarzutów w zamian za pozostawienie jego bliskich w spokoju.

Białoruś: opozycjonista Sciapan Łatypau próbował odebrać sobie życie na sali sądowej

Sciapan Łatypau został zatrzymany we wrześniu ubiegłego roku pod zarzutem oszustwa, stawiania oporu funkcjonariuszowi oraz organizację działań naruszających porządek publiczny. Wśród wymienionych przez policję działań pokazane są m.in. tworzenie czatu podwórkowego oraz przedmiotów z symbolami protestów, a także wymienione wyżej stawianie oporu policjantowi.

Wcześniej wspominano również o próbie otrucia funkcjonariuszy, jednak prokuratura wycofała się z tego zarzutu. Łatypau nie przyznał się do winy.

Łatypau działał aktywnie na słynnym podwórku Placu Przemian w Mińsku - jego działalność stała się jednym z symboli walki z reżimem Łukaszenki.

Za swoje czyny opozycjonista został postawiony przed sądem - podobnie jak w przypadku innych oskarżonych, zamknięto go w klatce (choć klatki przede wszystkim mają służyć jako narzędzia powstrzymywania niebezpiecznych przestępców). Podczas procesu próbował odebrać sobie życie, wbijając długopis w szyję.

Okazało się, że pomoc nie mogła nadejść możliwie szybko, bo klucz do klatki zgubił jeden ze strażników. Ten odnalazł się dopiero po paru minutach. Nagranie z tego wydarzenia obiegło media społecznościowe.

Straszliwe nagranie z próby samobójczej opozycjonisty

Na swoim Twitterze dziennikarka Hanna Liubakova wstawiła dwa krótkie nagrania z tragicznego wydarzenia, które miało miejsce na sali sądowej. Najpierw udało jej się zarejestrować moment wbicia długopisu w szyję, a potem wyniesienie z miejsca zdarzenia opozycjonisty przez ratowników medycznych.

Film udostępniła u siebie również nieoficjalna zwyciężczyni wyborów prezydenckich na Białorusi, Swietłana Cichanouska. W jej wpisie pojawiły się również podejrzenia, które wysnuła organizacja opozycyjna Wiasna.

Łatypau według relacji Wiasny miał być zmuszany do przyznania się do winy poprzez groźby. Mówiono, że jeśli on sam nie stwierdzi, że jest winny, przed sądem stanie również jego rodzina.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [radiozet.pl]

Tagi: Białoruś