wtv.pl
(screen) Twitter/HannaLiubakova

(screen) Twitter/HannaLiubakova

Białoruski opozycjonista próbował odebrać sobie życie na sali sądowej

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Białoruś: Sciapan Łatypau, białoruski opozycjonista, próbował na sali sądowej odebrać sobie życie poprzez wbicie długopisu w szyję. Mężczyzna był przetrzymywany w klatce podczas procesu, a strażnik zgubił klucze. Kiedy je znaleziono, Łatypau został odwieziony do szpitala.

Wcześniej twierdził, że grożono jemu i jego rodzinie - miał przyznać się do wszystkich zarzutów w zamian za pozostawienie jego bliskich w spokoju.

Białoruś: opozycjonista Sciapan Łatypau próbował odebrać sobie życie na sali sądowej

Sciapan Łatypau został zatrzymany we wrześniu ubiegłego roku pod zarzutem oszustwa, stawiania oporu funkcjonariuszowi oraz organizację działań naruszających porządek publiczny. Wśród wymienionych przez policję działań pokazane są m.in. tworzenie czatu podwórkowego oraz przedmiotów z symbolami protestów, a także wymienione wyżej stawianie oporu policjantowi.

Wcześniej wspominano również o próbie otrucia funkcjonariuszy, jednak prokuratura wycofała się z tego zarzutu. Łatypau nie przyznał się do winy.

Łatypau działał aktywnie na słynnym podwórku Placu Przemian w Mińsku - jego działalność stała się jednym z symboli walki z reżimem Łukaszenki.

Szczepienia

WHO podjęło decyzję ws. szczepionki firmy Sinovac Biotech

CZYTAJ DALEJ

Za swoje czyny opozycjonista został postawiony przed sądem - podobnie jak w przypadku innych oskarżonych, zamknięto go w klatce (choć klatki przede wszystkim mają służyć jako narzędzia powstrzymywania niebezpiecznych przestępców). Podczas procesu próbował odebrać sobie życie, wbijając długopis w szyję.

Okazało się, że pomoc nie mogła nadejść możliwie szybko, bo klucz do klatki zgubił jeden ze strażników. Ten odnalazł się dopiero po paru minutach. Nagranie z tego wydarzenia obiegło media społecznościowe.

Straszliwe nagranie z próby samobójczej opozycjonisty

Na swoim Twitterze dziennikarka Hanna Liubakova wstawiła dwa krótkie nagrania z tragicznego wydarzenia, które miało miejsce na sali sądowej. Najpierw udało jej się zarejestrować moment wbicia długopisu w szyję, a potem wyniesienie z miejsca zdarzenia opozycjonisty przez ratowników medycznych.

Film udostępniła u siebie również nieoficjalna zwyciężczyni wyborów prezydenckich na Białorusi, Swietłana Cichanouska. W jej wpisie pojawiły się również podejrzenia, które wysnuła organizacja opozycyjna Wiasna.

Łatypau według relacji Wiasny miał być zmuszany do przyznania się do winy poprzez groźby. Mówiono, że jeśli on sam nie stwierdzi, że jest winny, przed sądem stanie również jego rodzina.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [radiozet.pl]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >