wtv.pl > Polska > Protest pod Komendą Główną Straży Granicznej. Demonstranci mają ze sobą drut kolczasty
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:03

Protest pod Komendą Główną Straży Granicznej. Demonstranci mają ze sobą drut kolczasty

Pod Komendą Główną Straży Granicznej trwa protest
Facebook.com/Ogólnopolski Strajk Kobiet

Grupa ludzi owinięta drutem kolczastym siedzi pod Komendą Główną Straży Granicznej. Trwa protest w związku z działaniem polskich władz wobec grupy imigrantów na granicy polsko-białoruskiej.

"Granica człowieczeństwa" - tak brzmi jedno z haseł trzymanych przez protestujących pod KG Straży Granicznej.

Mimo deszczu grupa aktywistów zebrała się pod budynkiem i protestuje przeciwko zabronieniu wejścia do Polski grupie imigrantów, w tym osobom uciekającym przed wojną w Afganistanie.

Deszczówki i drut kolczasty pod komendą straży granicznej

Ubrane w kolorowe peleryny osoby siedzą pod płotem straży granicznej. Policja rozpoczęła spisywanie kilkunastu demonstrantów.

- Aktywiści i aktywistki zablokowały wejście do Komendy Głównej Straży Granicznej. Protestują przeciwko nieludzkiemu traktowaniu uchodźców na granicy z Białorusią - usłyszeć można na transmisji live prowadzonej na Facebooku. - Uchodźcy są tam już ponad 2 tyg. Nie mają dostępu do lekarza.

Protestujący mają ze sobą transparent imitujący tablicę informacyjną o przekraczaniu granicy państwa. Napis został jednak zmieniony i wskazuje, że działania straży granicznej są nieludzkie.

Protest trwa mimo pogody

Demonstracja przy al. Niepodległości 100 trwa pod hasłem: "Nikt nie jest nielegalny". Protestujący wskazują, że nie zgadzają się na niehumanitarne traktowanie imigrantów przez strażników granicznych.

Mimo deszczu pod komendą siedzą na ziemi ludzie obleczeni w drut kolczasty. Według deklaracji organizatorów ma on długość 200 metrów.

Najmłodsza osoba biorąca udział w akcji ma 13 lat. Na miejscu jest również aktywistka babcia Kasia.

W czasie transmisji live przekazano, że pod komendą straży granicznej pojawił się również Robert Bąkiewicz. Wcześniej był on również na granicy polsko-białoruskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Hasła krytykują działania SG

"My tylko wypełniamy rozkazy", "nie w naszym imieniu", "straż graniczna popełnia zbrodnię przeciwko ludzkości", "granica przyzwoitości, Usnarz”. Takie transparenty pojawiły się pod komendą główną SG.

- Nadgorliwość i sadyzm straży granicznej budzą u nas tragiczne wspomnienia - mówił do mikrofonu jeden z uczestników wydarzenia.

Wśród skandowanych haseł pojawił się również okrzyk uderzający w obecnego na miejscu Roberta Bąkiewicza i jego Marsz Niepodległości. Przez chwilę skandowano: "Wpuścić uchodźców, wykopać nazioli".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: Facebook.com/Ogólnopolski Strajk Kobiet