wtv.pl > Polska > Co na temat ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy myślą Polacy? Wyniki sondażu są jednoznaczne
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:11

Co na temat ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy myślą Polacy? Wyniki sondażu są jednoznaczne

Według sondażu IBRiS dla "Rz" zdecydowana większość obywateli chce poparcia przez opozycję Krajowego Planu Odbudowy.
Adam Guz / KPRM

Większość Polaków popiera przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Tak wskazują wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM. Jeszcze we wtorek Rada Ministrów ma pochylić się nad tą kwestią.

Termin obowiązywania stanu wyjątkowego mija już w najbliższą sobotę. Czy rząd zdecyduje się go przedłużyć?

Polacy chcą stanu wyjątkowego na granicy

46,7% Polek i Polaków opowiada się za przedłużeniem stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią, wynika z najnowszego sondażu United Surveys wykonanego na zlecenie RMF FM. Przeciwnicy takiego rozwiązania stanowią prawie 10% mniej ankietowanych - 37,5%.

28,1% spośród badanych to zdecydowani zwolennicy wzmożonej kontroli na granicy. "Raczej tak" na pytanie o poparcie ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego odpowiedziało 18,7%.

21,8 % ankietowanych to kategoryczni przeciwnicy kolejnych 60 dni obostrzeń na pasie granicznym. 15,6% spośród ankietowanych "raczej" nie chce tego rodzaju rozwiązań.

Od głosu wstrzymało się natomiast 15,8% badanych Polek i Polaków.

Kryzys graniczny

73% wyborców Zjednoczonej Prawicy opowiada się za przedłużeniem stanu wyjątkowego. Pomysł popiera również 64% sympatyków Konfederacji i 50 % PSL-u.

Utrzymania obecnego rygoru na granicy z Białorusią chce również 35% osób, które w ostatnich wyborach oddały głos na Lewicę. Najmniej wśród zwolenników rozwiązania jest wyborców Koalicji Obywatelskiej - 15%.

Badanie przeprowadzono 24 września na liczbie 1000 osób.

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, Rada Ministrów jeszcze we wtorek pochylić ma się nad sprawą ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego.

Kolejne 60 dni jego obowiązywania zdecydowanie rekomenduje minister spraw wewnętrznych Michał Kamiński.

Specjalne przepisy weszły w życie 2 września i wstępnie potrwać mają do 2 października. Swoją decyzję rząd argumentował trwającą na granicy "wojną hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi, które odbyły się w rejonie w połowie bieżącego miesiąca.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: rmf24.pl, wtv.pl

Powiązane