wtv.pl
W Bobrownikach przy granicy polsko-białoruskiej odbył się protest

Jakub Kaminski/East News

Bobrowniki: protest Białorusinów na granicy. Chcą spełnienia postulatów, grożą blokadą

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Bobrowniki: protest na granicy z Białorusią. Cała akcja odbywała się pod hasłem "Dla wolnej Białorusi”. Przekaz skierowany w reżim Aleksandra Łukaszenki oraz przyglądającej się jego działaniom Europy jest jasny.

5 czerwca w Bobrownikach rozpoczął się protest na granicy z Białorusią. Społeczność Białorusinów postanowiła wyrazić swój sprzeciw wobec więzienia w kraju swoich rodaków przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.

Protest nieopodal Bobrowników zorganizował Narodowy Zarząd Antykryzysowy (NAU). Biało-czerwono-białe flagi, herb Białorusi oraz wolnościowe hasła masowo pojawiły się na przygranicznym terenie.

Sobotni protest miał zwrócić uwagę kierowców, którzy kierowali się do przejścia granicznego w Bobrownikach. Wzdłuż drogi ustawiła się długa linia społeczności białoruskiej.

Bobrowniki: protest na granicy z Białorusią

Wszystko wskazuje na to, że protest nie będzie jednorazową akcją. Wydarzenie zostało przeprowadzone pod hasłem „Dla wolnej Białorusi”.

Białoruś

Białoruski opozycjonista próbował odebrać sobie życie na sali sądowej

CZYTAJ DALEJ

Hasła prezentowane przez demonstrantów podkreślały, że ich rodacy nie mogą swobodnie opuszczać granic kraju, a w więzieniach przetrzymywane są osoby, które miały odwagę przeciwstawić się reżimowi Aleksandra Łukaszenki.

Protestujący chcą jednoznacznie zwrócić uwagę na skalę problemu braku respektowania wolności demokratycznej oraz wolności osobistej przez ich prezydenta. NAU wskazuje, że protest potrwa 3 dni, a potem w przypadku braku reakcji świata zostanie on zaostrzony.

Demonstranci w Bobrownikach chcą by Unia Europejska przyjęła sankcje

Narodowy Zarząd Antykryzysowy (NAU) przekazuje, że przez trzy dni w Bobrownikach prowadzona będzie akcja informacyjna. Tylko w sobotę protest na granicy dotarł do sporej ilości kierujących samochodami ciężarowymi.

Po stronie polskiej przed przejściem granicznym w Bobrownikach ustawiła się kilkukilometrowa kolejka samochodów. Nie zabrakło również aut osobowych, które ozdobione były białoruskimi flagami i protestacyjnymi hasłami.

NAU ostrzega, że jeśli w ciągu zapowiadanych trzech dni UE nie zdecyduje się na przegłosowanie sankcji względem Białorusi, to nie jest wykluczone, że protest na granicy zostanie rozszerzony. Kolejny krok przewidziany przez protestujących może znacząco utrudnić transport graniczny.

Czy przejście graniczne w Bobrownikach zostanie zablokowane?

Oficjalny komunikat ze strony protestujących Białorusinów mówi, że w przypadku braku kroku ze strony UE i ukarania reżimu Aleksandra Łukaszenki dotkliwymi sankcjami, to protest na granicy przeniesie się na trasę, a co za tym idzie zostanie zablokowany dojazd do przejścia w Bobrownikach-Bierestowicach.

Dodatkowo akcja ma być wyrazem wsparcia dla wszystkich osób, które w wyniku swojej działalności przeciwko łamaniu praw człowieka i demokracji trafiły do więzienia oraz doświadczają prześladowań.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: RMF FM / Facebook.com

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >