wtv.pl > Polityka > Stan wyjątkowy. Sprawdzamy, jakie ograniczenia wprowadzi polski rząd
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:15

Stan wyjątkowy. Sprawdzamy, jakie ograniczenia wprowadzi polski rząd

straż graniczna
Jakub Kaminski/East News

Premier Morawiecki poinformował we wtorek o wystąpieniu z wnioskiem do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na części terenu województw lubelskiego i podlaskiego. Sprawdzamy, jakie ograniczenia mogą obowiązywać przez najbliższe 30 dni.

Na wtorkowej konferencji szef rządu przekazał informacje o wystąpieniu z wnioskiem do prezydenta Dudy o wprowadzenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią na okres 30 dni. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Stan wyjątkowy wprowadzany jest przez głowę państwa na wniosek Rady Ministrów. Według ustawy dotyczy sytuacji "szczególnego zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, w tym spowodowanego działaniami o charakterze terrorystycznym lub działaniami w cyberprzestrzeni, które nie może być usunięte poprzez użycie zwykłych środków konstytucyjnych".

Nie dłużej niż 90 dni

Po niezwłocznym rozpatrzeniu wniosku prezydent ma wydać rozporządzenie o wprowadzeniu bądź odmówieniu stanu wyjątkowego. Co ważne – na okres nie dłuższy niż 90 dni.

Możliwe jest jednak jego jednokrotne przedłużenie o kolejne 60 dni. W praktyce stan wyjątkowy, którego wdrożenie poparła dziś Rada Ministrów, może tym samym trwać maksymalnie pięć miesięcy.

Warto zaznaczyć, iż konstytucja gwarantuje, że mimo jego obowiązywania państwo nie może ograniczać praw obywateli dotyczących choćby godności człowieka, humanitarnego traktowania, dostępu do sądu czy ochrony życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Jakie ograniczenia?

Wobec wystosowanego dziś wniosku na terenie województw podlaskiego i lubelskiego wprowadzony ma zostać szereg restrykcji.

W ramach obowiązywania stanu wyjątkowego zawieszono by prawo do organizowania zgromadzeń i imprez masowych. Na objętych nim terenach obowiązywał będzie też obowiązek posiadania dokumentu tożsamości.

Państwo może też zakazać obywatelom przebywania w ustalonych miejscach czy obiektach w ustalonym czasie.

Zmiany najprawdopodobniej dotkną też mediów. Rząd będzie mógł zakazać fotografowania i nagrywania określonych miejsc. Ograniczony może zostać ponadto dostęp do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze, który jest objęty stanem wyjątkowym.

Na wspomnianym terenie obowiązywał będzie również zakaz noszenia broni, amunicji oraz materiałów wybuchowych.

Warto zaznaczyć, że w przypadku ustąpienia przyczyn wymienionych w trakcie wprowadzenia stanu wyjątkowego na wniosek rządu prezydent może zdecydować o jego zniesieniu przed upłynięciem ustalonego czasu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl