wtv.pl

Jakub Kaminski/East News

Sejm będzie obradować nad wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Znamy już datę

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Kancelaria Sejmu powiadomiła, że marszałek Elżbieta Witek zadecydowała o wyznaczeniu dodatkowego dnia na obrady posłów. Posiedzenie zwołano na poniedziałek 6 września.

Czy Sejm zdecyduje się uchylić postanowienie prezydenta?

Dodatkowe posiedzenie Sejmu już wkrótce

Na poniedziałek 6 września marszałek Elżbieta Witek wyznaczyła dodatkowe posiedzenie Sejmu. Odbędzie się o godz. 16.30. Taką informację przekazała Kancelaria Sejmu.

Jak przekazał dziennikarzom wicemarszałek Ryszard Terlecki, podczas obrad odbędą się wystąpienia przewodniczących klubów poselskich.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie dotyczące wprowadzenia stanu wyjątkowego na przygranicznym z Białorusią pasie, wchodzącym w skład województw lubelskiego i podlaskiego.

Z wnioskiem wystąpił premier Mateusz Morawiecki oraz minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Politycy argumentowali decyzję trudnymi okolicznościami zaistniałymi na granicy z Białorusią.

Niepokoje na granicy

- To nie jest żadne straszenie - zaznaczał Mariusz Kamiński w swoim wystąpieniu - Uprzedzamy, wiele niebezpiecznych osób z bronią będzie po drugiej stronie granicy w najbliższych dniach - dodał.

Od kilku tygodni na granicy z Białorusią koczują imigranci m.in. z Iraku, sprowadzeni przez tamtejszy rząd. Polska straż graniczna pilnuje, by osoby te nie przedostały się nielegalnie na terytorium Rzeczypospolitej.

Wkrótce w rejonie rozpocząć się mają również ćwiczenia wojsk rosyjskich Zapad 21. Członkowie rządu ostrzegają, że dojść może wówczas do prowokacji ze strony naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.

Władza argumentuje swoją decyzję tym, że w obliczu coraz częstszych w ostatnim czasie wizyt aktywistów i niektórych polityków, próbujących przerzucić znajdującym się na terytorium Białorusi imigrantom żywność, może dojść do nieoczekiwanych i tragicznych konsekwencji.

Choć rozporządzenie prezydenta opublikowane zostało już w Dzienniku Ustaw, Sejm ma możliwość uchylenia postanowienia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

  • Z ogłoszeniem wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego czekano na powrót Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS jest mocno zaangażowany w kryzys na wschodniej granicy

  • Stan wyjątkowy w Polsce. Mamy komentarz PSL

  • Stan wyjątkowy. Sprawdzamy, jakie ograniczenia wprowadzi polski rząd

Źródło: wp.pl, wtv.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Marcin Drąg: Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna
Czytaj więcej >

Polityka

"SE": Jarosław Kaczyński opuści rząd do końca roku
Czytaj więcej >

Polityka

Problemy Pawła Kukiza po głosowaniu "lex TVN". "Hejt mam znacznie większy niż Paweł Adamowicz"
Czytaj więcej >

Polityka

Polska bez zaproszenia na światowy szczyt demokracji, a rządzący z zakazem wjazdu? USA rozważają sankcje
Czytaj więcej >

Polityka

Narastający kryzys w Afganistanie. Polska wyda 45 wiz humanitarnych
Czytaj więcej >

Polityka

Czy premier powinien stanąć przed sądem za wybory kopertowe? Sondaż nie pozostawia złudzeń
Czytaj więcej >
Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]