W Europie pojawił się żółty śniegZjawisko zaobserwowano także w TatrachZnamy prognozę pogody na najbliższe dniIMGW ostrzega przez marznącym deszczemJak podaje rmf24.pl, w weekend nad Europę dotarła chmura piasku znad Sahary, która stała się źródłem zdumiewającego zjawiska pogodowego - opadów żółtego śniegu. Szczególnie spektakularne widoki można w związku z tym podziwiać w Alpach."Żółty śnieg"w Alpach wygląda... ciekawie. Udostępniamy Wam zdjęcia naszego przyjaciela @Pawel_Chrzaszcz, jednego z najlepszych polskich paralotniarzy, który wybrał się na skitury w Alpy Graickie (FRA, La Rosiere)" - przekazał na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Polski Instytut Badawczy.10:25 #IMGWlive"Żółty śnieg" w Alpach wygląda... ciekawie. Udostępniamy Wam zdjęcia naszego przyjaciela @Pawel_Chrzaszcz, jednego z najlepszych polskich paralotniarzy, który wybrał się na skitury w Alpy Graickie (FRA, La Rosiere).https://t.co/4J37SNxZlI⬇️ film w komentarzu⬇️ pic.twitter.com/dWjC2r0GQd— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) February 7, 2021Opady żółtego śniegu odnotowano jednak także w Tatrach. "Dziwne to zdjęcie prawda?! W niedzielny poranek. Piasek z Sahary robi nam klimat" - poinformowało na Facebooku schronisko górskie w Dolinie Pięciu Stawów.#piecstawow dziwne to zdjęcie prawda?! W niedzielny poranek #piasek z Sahary robi nam klimat ???????????????? ✨ nie mamy go tak dużo jak w Alpach, ale jest! I pamiętamy #nigdyniejedzzoltegosniegu ????Opublikowany przez Pięć Stawów Niedziela, 7 lutego 2021Obecność żółtego śniegu w Tatrach potwierdził także obserwator IMGW, przewodnik tatrzański oraz polarnik Witek Kaszkin. "A Synoptyk hydrolog, modelarz Marcin Wdowikowski robi pomiary śniegowe w Karkonoszach. Gdy tylko coś ciekawego zobaczy - damy znać" - dodał IMGW-PIB na Twitterze.[EMBED-1508]
Fatalne warunki atmosferyczne doprowadziły do podtopień m.in. w centrum PłockaPrezydent miasta apeluje o uruchomienie lodołamaczyAkcji odmawia jednak państwowe przedsiębiorstwo Wody PolskieWedług informacji reporterów RMF FM, bulwary wiślane w centrum Płocka są już zalewane przez wodę.Zagrożenie dotyczy również ul. Gmury, najniżej położonego obszaru miasta. Prezydent miasta przekazał, że już wkrótce konieczna może okazać się ewakuacja przeszło 100 mieszkańców przebywających w domach jednorodzinnych.
Najbliższa noc upłynie pod znakiem niskich temperatur. Termometry będą wskazywać od -7 stopni Celsjusza do 3 stopni powyżej zera. W okolicach Bieszczad, Beskidu Niskiego należy spodziewać się silnego wiatru. W całym kraju ma być pochmurnie. Prognoza pogody, pod względem ostrzeżeń, objęła okres od 20 do 24 lutego. 17:00 #IMGWliveW nocy pochmurnie, jedynie na południu i zachodzie zachmurzenie na ogół małe.Liczne mgły, miejscami marznące.Temperatura minimalna od -7°C do 3°C.Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, jedynie na obszarze Bieszczadów i Beskidu Niskiego okresami dość silny. pic.twitter.com/vCiqzaoDn2— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) February 20, 2021
W niedzielę w dużej części kraju wystąpi gęsta mgłaZmniejszona będzie widoczność na drogachNastąpi ocieplenie, w niedzielę temperatura sięgnie 13 stopni CelsjuszaW centralnej i południowej Polsce wzbierają wodyJak podaje Wirtualna Polska, w niedzielę w znacznej części kraju obowiązywać będą alerty IMGW ostrzegające przed gęstą mgłą oraz mgłą intensywnie osadzającą szadź. Zjawiska te, ograniczając widoczność, będą źródłem pogorszenia się warunków na drogach, szczególnie na wschodzie i na północy kraju.Mgła ograniczająca widoczność do 200 metrów i utrzymująca się co najmniej 8 godzin, a niekiedy także osadzająca szadź pojawi się w tych rejonach już w niedzielny poranek i może tam pozostać nawet do wtorku rano.
Dziś na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz województwa podlaskiego odnotowano spadek temperatur poniżej zera. W regionach może dochodzić do oblodzenia asfaltu. W województwie mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim występuje mgła, znacznie ograniczająca widocznośćWydano ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województwa mazowieckiego i podlaskiego.W marcu dojdzie do spadku temperatur. Spodziewać można się opadów śnieguPrognoza pogody wskazuje na nadchodzący spadek temperatur. Fale mroźnego powietrza znad Rosji sprawią, że słupki rtęci ponownie sięgną poniżej zera. Najdotkliwszy mróz wystąpi między 10 a 12 marca. Na północy kraju, jak podaje Wirtualna Polska, Polacy mogą zmierzyć się nawet z -15 stopniami Celsjusza. Opady śniegu i śniegu z deszczem mogą wystąpić w okolicach 5 marca. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje zaś na zagrożenie jakim może być topniejący lód.
W ostatnich dniach lutego ostrzegano przez nadchodzącym uderzeniem mrozu. IMGW potwierdziło doniesienia o napływającym arktycznym powietrzu, nasuwającym się wraz z frontem atmosferycznym. Na północy kraju już można dostrzec śnieg i śnieg z deszczemW całym kraju występuje zagrożenie w postaci oblodzenia dróg. Ostrożność powinni zachować piesi, rowerzyści oraz kierowcy. Według ekspertów, zjawisko będzie towarzyszyć nam przynajmniej do 7 marcaNiepokoi sytuacja hydrologiczna w województwie podkarpackim i lubelskim. Doszło do przekroczenia stanów ostrzegawczych Prognoza pogody wskazuje na zamarznięcie mokrej nawierzchni dróg i chodników. Doszło do oblodzenia, które powoduje niebezpieczeństwo. Warto zachować szczególną ostrożność podczas wyprawy do sklepu, czy spaceru po okolicy. Upadek na chodnik może stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Kierowcy nie powinni przekraczać dozwolonej prędkości. Należy odpowiednio zwolnić podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, by nie doprowadzić do wypadku drogowego.Temperatura minimalna gleby, w zależności od konkretnego regionu, będzie oscylować od 0 stopni Celsjusza do -5 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej deklaruje, że sytuacja objęła ulice w całej Polsce. #IMGWlive 14:12????️O godz. 14 najcieplej było na południu Polski. Na stacji Nowy Sącz temperatura maksymalna wyniosła 12,1°C. Najniższą temperaturę zanotowano na północy kraju. Termometry w Elblągu pokazały jedynie 0,7°C. Różnica temperatur pomiędzy N a S kraju wyniosła aż 11,4°C. pic.twitter.com/aeKbD9rpwZ— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 4, 2021
W weekend szykuje się w Polsce powrót zimy - spadek temperatury odczują mieszkańcy wszystkich rejonów krajuNajchłodniej, bo aż -14 stopni, będzie na południu kraju, najcieplej - 5 stopni, na zachodzieIMiGW wydało komunikat ostrzegawczy z powodu zapowiadanych znacznych oblodzeń na drogachNa prognozę pogody uwagę powinni zwrócić szczególnie kierowcy, którzy w najbliższym czasie planują dłuższą podróż.
Dzisiejszy dzień upływa pod znakiem opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. W połączeniu z porywistym wiatrem sytuacja pogodowa wpływa niekorzystnie na organizm człowiekaWydano ostrzeżenia meteorologiczne w związku z porywistym wiatrem. Ostrzeżenia GOPR objęły Karkonosze i Babią GóręZablokowano kursowanie 4 wyciągów górskich w związku z panującą sytuacją pogodowąInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego-zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w powiatach nadmorskich. Ostrzeżenia pierwszego stopnia objęły województwa: małopolskie, lubuskie, pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, a także dolnośląskie."Najmocniej wiało w wysokich górach. Na Kasprowym Wierchu i Śnieżce porywy przekraczały 100 km/h" - czytamy w komunikacie IMGW.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nieustannie przekazuje informacje na temat zmianach w prognozie pogody oraz ewentualnych zagrożeniach, jakie w związku z nimi będą występować. Najbliższe godziny zdaniem ekspertów nie będą należeć do najbardziej przyjemnych, trzeba przygotować się na utrudnienia.Najnowsza prognoza pogody nie będzie korzystna szczególnie dla kierowców. To właśnie oni powinni przygotować się na największe utrudnienia. Temperatura wskazywana przez termometry na pewno nie sprawi, iż poczujemy wiosnę.
Wielka Sobota okaże się wyjątkowo śnieżna na południu kraju - IMiGW zamierza wydać w tej sprawie alarm pogodowySilne wiatry mogą pojawić się na Pomorzu w niedzielę wielkanocnąLany poniedziałek przyniesie znaczne rozpogodzenie, temperatura będzie sięgać nawet 14 stopniJeśli wierzyć prognozie pogody, ciepłą atmosferę w weekend zapewnić będą nam mogły głównie spotkania z rodziną przy wspólnym stole wielkanocnym.
W ostatnich dniach można było odnieść wrażenie, że w Polsce na dobre nastała wiosna. Bezchmurne niebo i wysokie temperatury zachęcały do wychodzenia na świeże powietrze szczególnie po tygodniach czy miesiącach spędzonych w zamknięciu ze względu na epidemię.Jak informował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), jeszcze w czwartek w Tarnowie temperatura w najcieplejszym momencie dnia sięgnęła 23,5 stopnia Celsjusza, chociaż już wtedy w części kraju dało się zauważyć ochłodzenie.[EMBED-2373]
Dziś na Dolnym Śląsku pojawić się mogą opady śniegu i deszczu ze śniegiemTemperatura na Pomorzu spaść może nawet do -2 stopniWielkanocny poniedziałek przynieść ma rozpogodzenie - w niektórych rejonach kraju temperatura wzrośnie nawet do 14 stopniPrognoza pogody zwiastuje wyjątkowo ciepły drugi dzień świąt.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia dla województwa pomorskiego, dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Ostrzeżenia mają związek ze spodziewanymi przymrozkami.Temperatura we wspomnianych regionach możesz spaść nawet do 5 stopni poniżej zera.
Od kilku dni w całym kraju cieszyliśmy się wysokimi temperaturami. Nie inaczej było dziś. 11 kwietnia słoneczna pogoda nie wystąpiła w poszczególnych, górskich i północnych rejonach Polski, gdzie wystąpiło zachmurzenie wraz z przelotnymi opadamiJeszcze dziś IMGW wydało ważny komunikat. "Już niedługo zrobi się chłodniej i ostrzeżeń meteorologicznych może być znacznie więcej" - poinformowali eksperci, wskazując na trwające ochłodzenie oraz dotkliwe porywy wiatru, zwłaszcza w rejonach górskichOstrzeżenia będą dotyczyć opadów śniegu, intensywnych opadu śniegu, a także przymrozków. Niepokojąca sytuacja będzie mijać stopniowo aż do 15 kwietniaDziś ostrzeżenia meteorologiczne wydano jedynie dla Bielska-Białej, Nowego Sączu i okolic. Mowa o silnym wietrze o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, z południa. Już jutro, jak wynika z prognozy pogody, w kraju wystąpią przymrozki oraz opady śniegu, mogące kreować niebezpieczne incydenty.Zjawisko wystąpi nie tylko na południu kraju, ale również w rejonach Wałbrzycha oraz w województwie zachodnio-pomorskim.
Chociaż wielu chciałoby, by majówka wyglądała inaczej, to prognoza pogody nie jest zbyt zachęcająca do planowania wycieczek. IMGW zdecydowało się na wydanie ostrzeżenia dla sporej części kraju. Większość objęta została alertami I stopnia. Pojawiły się jednak również ostrzeżenia II stopnia.Nadzieje związane z prognozą pogody na długi weekend majowy co roku są ogromne. Niestety tegoroczna majówka daleka będzie od ich spełnienia. Brak słońca to jednak niejedyny problem. IMGW w związku z prognozą pogody na najbliższe godziny zdecydowało się wydać ostrzeżenia. Obecnie obejmują one niemal cały kraj. Szczególnie jeden region narażony jest na niebezpieczeństwo.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty ostrzegawcze w związku z wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na kilku rzekach na południu i na południowym wschodzie Polski.