wtv.pl > Pogoda > Prognoza pogody. Komunikat i ostrzeżenie IMGW
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:23

Prognoza pogody. Komunikat i ostrzeżenie IMGW

wtv
WTV.pl
  • Dziś na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz województwa podlaskiego odnotowano spadek temperatur poniżej zera. W regionach może dochodzić do oblodzenia asfaltu. W województwie mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim występuje mgła, znacznie ograniczająca widoczność

  • Wydano ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województwa mazowieckiego i podlaskiego.

  • W marcu dojdzie do spadku temperatur. Spodziewać można się opadów śniegu

Prognoza pogody wskazuje na nadchodzący spadek temperatur. Fale mroźnego powietrza znad Rosji sprawią, że słupki rtęci ponownie sięgną poniżej zera. Najdotkliwszy mróz wystąpi między 10 a 12 marca. Na północy kraju, jak podaje Wirtualna Polska, Polacy mogą zmierzyć się nawet z -15 stopniami Celsjusza. Opady śniegu i śniegu z deszczem mogą wystąpić w okolicach 5 marca. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje zaś na zagrożenie jakim może być topniejący lód.

Prognoza pogody na najbliższe dni powinna przykuć uwagę kierowców. Wydano ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne

Deszcz w połączeniu z ciepłem, utrzymującym się przez kilka dni, doprowadził do stopnienia pokrywy lodowej na zbiornikach wodnych. Eksperci apelują, by pod żadnym pozorem nie wchodzić na zamarznięte rzeki, czy jeziora. "Nagrzana ziemia oddaje ciepło w strefie przybrzeżnej. Wejście na lód rzeczny jest śmiertelnie niebezpieczne" - ostrzegają meteorolodzy na Twitterze. Dodatkowo wody roztopowe wciąż przyczyniają się do znacznego wzrostu poziomu wód. 

Miejscami, na terenie województwa mazowieckiego i podlaskiego mogą wystąpić utrudnienia przepływu wody i związane z tym większe wahania ich stanu. Przekroczenie stanów ostrzegawczych odnotowano na Iłżance, Pilicy, Liwcu i Mławce. Zagrożenie przewiduje się także dla Bugu we Frankopolu, w Wyszkowie, Utracie w Krubicach, a także na Liwcu w Zaliwiu-Piegawkach. Na terenie obu regionów wydano ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.

Dziś na ulicach w województwie zachodniopomorskim, mazowieckim, pomorskim i kujawsko-pomorskim występuje mgła. IMGW deklaruje, że dochodzi do ograniczenia widoczności poniżej 200 metrów. Kierowcy powinni wykazać się szczególną ostrożnością na drogach. Należy przestrzegać ograniczeń prędkości, a także odpowiednio zwolnić przed przejściem dla pieszych. Dzieci zaś powinny zaopatrzyć się w kamizelki odblaskowe. 

Na terenie województwa podlaskiego zaś prognoza pogody wskazuje na oblodzenie dróg. Zachowajmy szczególną ostrożność, wybierając się do sklepu, na spacer z psem, bądź do pracy. Upadek na krawężnik może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia. Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia obowiązuje do 3 marca. 4 marca zaś obejmie jedynie rejon Podlasia.

Prognoza pogody IMGW zwiastuje zimną noc. Temperatura w kraju będzie oscylować od -1 stopnia Celsjusza do 2 stopnia Celsjusza. Najzimniej będzie na Podhalu, gdzie słupki rtęci spadną do -2 stopni Celsjusza.

Przez najbliższe godziny opady śniegu nie powinny dawać się we znaki. Pokrywa, według meteorologów, zdążyła roztopić się w centralnej i zachodniej części Polski. Wyjątek stanowią rejony górskie, gdzie miejscami występuje 5-centymetrowa pokrywa śnieżna. Instytut deklaruje, że najcieplej było na terenie Leszna, gdzie odnotowano aż 10 stopni Celsjusza. 13 stopni mniej pokazały termometry w Zakopanem. Turystom doskwierały -3 stopnie Celsjusza. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej]