wtv.pl > Pogoda > W Polsce pojawił się żółty śnieg, zadziwiające informacje z Tatr. Jak to możliwe?
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:25

W Polsce pojawił się żółty śnieg, zadziwiające informacje z Tatr. Jak to możliwe?

wtv
WTV.pl
  • W Europie pojawił się żółty śnieg

  • Zjawisko zaobserwowano także w Tatrach

  • Znamy prognozę pogody na najbliższe dni

  • IMGW ostrzega przez marznącym deszczem

Jak podaje rmf24.pl, w weekend nad Europę dotarła chmura piasku znad Sahary, która stała się źródłem zdumiewającego zjawiska pogodowego - opadów żółtego śniegu. Szczególnie spektakularne widoki można w związku z tym podziwiać w Alpach.

"Żółty śnieg"w Alpach wygląda... ciekawie. Udostępniamy Wam zdjęcia naszego przyjaciela @Pawel_Chrzaszcz, jednego z najlepszych polskich paralotniarzy, który wybrał się na skitury w Alpy Graickie (FRA, La Rosiere)" - przekazał na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Polski Instytut Badawczy.

Opady żółtego śniegu odnotowano jednak także w Tatrach. "Dziwne to zdjęcie prawda?! W niedzielny poranek. Piasek z Sahary robi nam klimat" - poinformowało na Facebooku schronisko górskie w Dolinie Pięciu Stawów.

#piecstawow dziwne to zdjęcie prawda?! W niedzielny poranek #piasek z Sahary robi nam klimat ???????????????? ✨ nie mamy go tak dużo jak w Alpach, ale jest! I pamiętamy #nigdyniejedzzoltegosniegu ????

Opublikowany przez Pięć Stawów Niedziela, 7 lutego 2021

Obecność żółtego śniegu w Tatrach potwierdził także obserwator IMGW, przewodnik tatrzański oraz polarnik Witek Kaszkin. "A Synoptyk hydrolog, modelarz Marcin Wdowikowski robi pomiary śniegowe w Karkonoszach. Gdy tylko coś ciekawego zobaczy - damy znać" - dodał IMGW-PIB na Twitterze.

[EMBED-1508]

Prognoza pogody na najbliższe dni

Żółty śnieg nad Europą stanowi jednak raczej ciekawostkę pogodową niż czynnik, który może znacząco wpłynąć na aurę najbliższych dni. Tymczasem prognoza pogody przedstawiona przez IMGW nie daje nadziei na szybkie ocieplenie.

Jak podaje rmf24.pl, na szczególnie trudne warunki pogodowe muszą się przygotować mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. Dla tego rejonu obowiązuje wydane w niedzielę ostrzeżenie IMGW. Można się tam spodziewać intensywnych opadów śniegu powodujących przyrost pokrywy śnieżnej o 30-40 cm.

Od godziny 15 w niedzielę do 15 w poniedziałek mogą tam ponadto występować opady marznącego deszczu, który przyczyni się do pogorszenia warunków na drogach. Do godzin porannych w poniedziałek utrzymywać się będą także zawieje i zamiecie śnieżne.

Intensywne opady śniegu oraz zawieje i zamiecie śnieżne występować będą w poniedziałek także w pozostałych rejonach kraju. Z kolei na północy kraju - od województwa zachodniopomorskiego, przez pomorskie, aż po warmińsko-mazurskie i podlaskie - nocą z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek może być bardzo mroźno.

Jednym z najzimniejszych rejonów będzie Suwalszczyzna. Nocą z niedzieli na poniedziałek temperatura będzie tam utrzymywać się w granicach od minus 19 do minus 16 stopni Celsjusza, a w poniedziałek - wynosić będzie od minus 12 do minus 9 stopni.

Źródło: rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane