wtv.pl > Pogoda > Niebezpiecznie podnosi się poziom wody w rzekach. IMGW wydało alerty dla części rzek w pięciu województwach
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:18

Niebezpiecznie podnosi się poziom wody w rzekach. IMGW wydało alerty dla części rzek w pięciu województwach

Alerty IMGW obowiązują w pięciu województwach.
(Fot. il.) Wikimedia Commons, slawojar 小山, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty ostrzegawcze w związku z wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na kilku rzekach na południu i na południowym wschodzie Polski.

Alerty IMGW dla pięciu województw

Jak podaje RMF FM, alerty IMGW dotyczą pięciu województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego. W województwie świętokrzyskim podwyższony poziom wody odnotowano na Nidzie.

- W związku z dalszym spływem wód opadowo-roztopowych w profilu Pińczów na Nidzie stan wody wzrośnie powyżej stanu ostrzegawczego - czytamy na portalu imgw.pl.

- Na Kamiennej w profilu Wąchock poziom wody początkowo będzie się wahał powyżej stanu alarmowego, a w drugiej połowie okresu ważności zacznie opadać. Punktowo, istnieje możliwość przekroczenia kolejnych stanów ostrzegawczych - informuje IMGW.

Równie poważnie sytuacja wygląda na Wiśle od ujścia Sanu do ujścia Kamiennej, gdzie spływ wód roztopowych z 95-procentowym prawdopodobieństwem doprowadzi do przekroczenia stanu ostrzegawczego w profilu Zawichost.

Alert IMGW obowiązuje także dla zlewni rzeki Wisłok do Krosna oraz dla zlewni rzeki San od Olchowców po ujście Wisłoka. Prawdopodobieństwo przekroczenia stanów ostrzegawczych w tym rejonie szacuje się na 80 procent.

Roztopy na południu Polski

W najbliższych dniach należy się także spodziewać wystąpienia roztopów na południu i na południowym wschodzie Polski, w województwach: dolnośląskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Od poniedziałku do środy w tych rejonach prawdopodobne jest szybkie topnienie śniegu wskutek trwającego co najmniej dwie doby wzrostu temperatury powyżej zera przy możliwych opadach deszczu do 10 mm/24h.

W niedzielę temperatura maksymalna na południu Polski utrzymywać się będzie w granicach od 7 do 13 stopni Celsjusza, występować będzie duże zachmurzenie oraz umiarkowany wiatr.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: IMGW / imgw.pl, RMF FM / rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: