wtv.pl > Pogoda > Szykuje się nagła zmiana pogody. Czeka nas śnieg, zamieci i temperatura poniżej zera
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:19

Szykuje się nagła zmiana pogody. Czeka nas śnieg, zamieci i temperatura poniżej zera

wtv
WTV.pl
  • Od kilku dni w całym kraju cieszyliśmy się wysokimi temperaturami. Nie inaczej było dziś. 11 kwietnia słoneczna pogoda nie wystąpiła w poszczególnych, górskich i północnych rejonach Polski, gdzie wystąpiło zachmurzenie wraz z przelotnymi opadami

  • Jeszcze dziś IMGW wydało ważny komunikat. "Już niedługo zrobi się chłodniej i ostrzeżeń meteorologicznych może być znacznie więcej" - poinformowali eksperci, wskazując na trwające ochłodzenie oraz dotkliwe porywy wiatru, zwłaszcza w rejonach górskich

  • Ostrzeżenia będą dotyczyć opadów śniegu, intensywnych opadu śniegu, a także przymrozków. Niepokojąca sytuacja będzie mijać stopniowo aż do 15 kwietnia

Dziś ostrzeżenia meteorologiczne wydano jedynie dla Bielska-Białej, Nowego Sączu i okolic. Mowa o silnym wietrze o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, z południa. Już jutro, jak wynika z prognozy pogody, w kraju wystąpią przymrozki oraz opady śniegu, mogące kreować niebezpieczne incydenty.

Zjawisko wystąpi nie tylko na południu kraju, ale również w rejonach Wałbrzycha oraz w województwie zachodnio-pomorskim.

Najnowsza prognoza pogody nie pozostawia złudzeń. Czeka nas drastyczna zmiana warunków atmosferycznych

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia zapowiadają możliwość wystąpienia warunków pogodowych, które mogą prowadzić do wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Mowa o stratach materialnych, ale również zagrożeniu zdrowia, a w skrajnych sytuacjach, także życia. 

Już we wtorek 13 kwietnia przymrozków możemy spodziewać się w południowym rejonie Mazowsza i na granicy województw lubelskiego i podkarpackiego. Mieszkańców Małopolski zaskoczą zaś intensywne opady śniegu. Następnego dnia śnieg zaskoczy wyżej wymienione regiony wraz z województwem świętokrzyskim.

Pamiętajmy, by nie rezygnować z opon zimowych oraz nie przekraczać dozwolonej prędkości. Piesi i kierowcy powinni zachować szczególną uwagę na pasach. Warto wyposażyć dzieci w kamizelki odblaskowe.  

W czwartek opady śniegu doświadczą niektórych mieszkańców okolic Wałbrzycha oraz obywateli w południowej części kraju. Pierwsze zmiany, według ostatniej prognozy pogody, wystąpią już dziś w nocy. Słabe opady deszczu wystąpią równolegle z okresowymi, silnymi porywami wiatru.

Niebezpieczna sytuacja zapanuje w Sudetach i Karpatach, gdzie należy spodziewać się porywów osiągających prędkość kolejno 60 i 100 kilometrów na godzinę. Z informacji podawanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, sprawcą nagłych zmian będzie Niż Genueński. "Głównym zagrożeniem w najbliższym tygodniu będą intensywne opady śniegu" - deklarują eksperci. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [IMGW]