wtv.pl > Pogoda > IMGW ostrzega przed mgłą. Warunki na drogach mogą być niebezpieczne
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:24

IMGW ostrzega przed mgłą. Warunki na drogach mogą być niebezpieczne

wtv
WTV.pl
  • W niedzielę w dużej części kraju wystąpi gęsta mgła

  • Zmniejszona będzie widoczność na drogach

  • Nastąpi ocieplenie, w niedzielę temperatura sięgnie 13 stopni Celsjusza

  • W centralnej i południowej Polsce wzbierają wody

Jak podaje Wirtualna Polska, w niedzielę w znacznej części kraju obowiązywać będą alerty IMGW ostrzegające przed gęstą mgłą oraz mgłą intensywnie osadzającą szadź. Zjawiska te, ograniczając widoczność, będą źródłem pogorszenia się warunków na drogach, szczególnie na wschodzie i na północy kraju.

Mgła ograniczająca widoczność do 200 metrów i utrzymująca się co najmniej 8 godzin, a niekiedy także osadzająca szadź pojawi się w tych rejonach już w niedzielny poranek i może tam pozostać nawet do wtorku rano.

Pogoda: stopniowe ocieplenie

Równolegle w kraju następować będzie stopniowe ocieplenie, początkowo odczuwane przede wszystkim na zachodzie kraju. "W związku z postępującym ociepleniem czeka nas dalsze topnienie pokrywy śnieżnej, ale na wschodzie, gdzie śniegu jest najwięcej, będzie ono na razie postępować wolno" - czytamy na imgw.pl.

"W ciągu niedzielnego dnia temperatura wzrośnie do 13°C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Noce także ciepłe, na przeważającym obszarze kraju temperatura powyżej 0°C" - czytamy w orientacyjnej synoptycznej prognozie pogody przygotowanej przez IMGW.

Jak podaje Wirtualna Polska, w niedzielę temperatury w kraju będą jednak zróżnicowane: najcieplej będzie na południu i południowym zachodzie, a najzimniej na północy i północnym wschodzie kraju, gdzie temperatura nie przekroczy 2 stopni Celsjusza. Będzie się tam również utrzymywać większe zachmurzenie.

W centralnej i południowo-wschodniej Polsce wciąż obowiązują alerty związane z wezbraniem wód w rzekach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Z kolei w dolnej części Warty oraz na odcinku Wisły od ujścia Narwi do zbiornika Włocławek występować będzie wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych.

"Na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku w dalszym ciągu występować mogą znaczne wahania poziomu wody przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych związane z utrzymującym się na rzece zlodzeniem" - czytamy na portalu meteo.imgw.pl.

W przyszłym tygodniu na wschodzie i na północy kraju w dalszym ciągu utrzymywać się będą, przesuwając się ku zachodowi, gęste mgły i mgły intensywnie osadzające szadź, które gdzieniegdzie mogą pozostać aż do wtorkowego poranka.

Dodatkowo od wtorku do czwartku na wschodzie i na południowym wschodzie Polski trwać będą roztopy. Jak wynika z wydanych przez IMGW alertów, mieszkańcy tych rejonów kraju będą mieli do czynienia z "szybkim topnieniem pokrywy śnieżnej spowodowanym wzrostem temperatury powietrza powyżej 0°C, trwającym przez co najmniej 2 doby, przy możliwym występowaniu opadów deszczu do 10 mm/24 h."

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, IMGW-PIB / meteo.imgw.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: