wtv.pl > Pogoda > IMGW wydał ostrzeżenie przed silnym wiatrem. W górach przestały działać wyciągi linowe
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:22

IMGW wydał ostrzeżenie przed silnym wiatrem. W górach przestały działać wyciągi linowe

wtv
WTV.pl
  • Dzisiejszy dzień upływa pod znakiem opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. W połączeniu z porywistym wiatrem sytuacja pogodowa wpływa niekorzystnie na organizm człowieka

  • Wydano ostrzeżenia meteorologiczne w związku z porywistym wiatrem. Ostrzeżenia GOPR objęły Karkonosze i Babią Górę

  • Zablokowano kursowanie 4 wyciągów górskich w związku z panującą sytuacją pogodową

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego-zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w powiatach nadmorskich. Ostrzeżenia pierwszego stopnia objęły województwa: małopolskie, lubuskie, pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, a także dolnośląskie.

"Najmocniej wiało w wysokich górach. Na Kasprowym Wierchu i Śnieżce porywy przekraczały 100 km/h" - czytamy w komunikacie IMGW.

Najnowsza prognoza pogody daje powody do zmartwień. Wydano ostrzeżenia, jest ryzyko lawiny

Sytuacja w górach wywołała także niepokój GOPR-u. Ratownicy wydali ostrzeżenia związane z możliwością wystąpienia lawin - Ze względu na przetransportowanie śniegu z ostatniego opadu na strony zawietrzne przez silny wiatr, a także zdeponowanie go na krupie śnieżnej wzrosło zagrożenie lawinowe - poinformowali. W rejonie Karkonoszy w szczytowych partiach gór w ciągu dnia odnotowana jest temperatura do -3 stopni Celsjusza. - Będzie wiał wiatr do 60 km/h z kierunku południowego. Odczuwalna temperatura ok. -15 stopni Celsjusza - dodają. 

Na terenach Babiej Góry odnotowano niewielkiej ilości opady, jednak bardzo silny wiatr z kierunku południowo-zachodniego spowodował wzrost zagrożenia lawinowego. Ratownicy ostrzegają przed wywołaniem lawiny poprzez duże obciążenie dodatkowe, szczególnie na stromych stokach. - Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach - informują za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej.

Niemożliwe jest także funkcjonowanie wyciągów liniowych. Jak podaje "WP", zablokowany jest górny odcinek kolei na Skrzyczne oraz gondola na Halę Skrzyczeńską i wyciągi na Zbójnicką Kopę i Małe Skrzyczne. Ostrzeżenia pierwszego stopnia zwiastują możliwość wystąpienia zjawisk stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, bądź poniesienia strat materialnych. 

W ciągu dnia miejscami będą występować opady deszczu. IMGW deklaruje, że na południowym wschodzie i południu deszcz nie powinien nas doświadczyć. W rejonach górskich wystąpił śnieg. Temperatury będą wahać się od 5 stopni Celsjusza do 11 stopni Celsjusza.

Wciąż niepokoi sytuacja hydrologiczna od Bugu po Krzyczew. Zbiornik wodny na terenie województwa lubelskiego może znacznie przekroczyć stany ostrzegawcze. Wszystko przez wzgląd na spływ wód roztopowych. Stany ostrzegawcze mogą zostać przekroczone w Kryłowie, Strzyżowie i Dorohusku. 

Sytuacja pogodowa w ciągu kolejnych dni zacznie się poprawiać. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WP/IMGW/GOPR]