wtv.pl > Pogoda > IMGW zapowiada nowe alerty. Cała Polska z ostrzeżeniem meteorologicznym
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:23

IMGW zapowiada nowe alerty. Cała Polska z ostrzeżeniem meteorologicznym

wtv
WTV.pl
  • W ostatnich dniach lutego ostrzegano przez nadchodzącym uderzeniem mrozu. IMGW potwierdziło doniesienia o napływającym arktycznym powietrzu, nasuwającym się wraz z frontem atmosferycznym. Na północy kraju już można dostrzec śnieg i śnieg z deszczem

  • W całym kraju występuje zagrożenie w postaci oblodzenia dróg. Ostrożność powinni zachować piesi, rowerzyści oraz kierowcy. Według ekspertów, zjawisko będzie towarzyszyć nam przynajmniej do 7 marca

  • Niepokoi sytuacja hydrologiczna w województwie podkarpackim i lubelskim. Doszło do przekroczenia stanów ostrzegawczych

Prognoza pogody wskazuje na zamarznięcie mokrej nawierzchni dróg i chodników. Doszło do oblodzenia, które powoduje niebezpieczeństwo. Warto zachować szczególną ostrożność podczas wyprawy do sklepu, czy spaceru po okolicy. Upadek na chodnik może stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Kierowcy nie powinni przekraczać dozwolonej prędkości. Należy odpowiednio zwolnić podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, by nie doprowadzić do wypadku drogowego.

Temperatura minimalna gleby, w zależności od konkretnego regionu, będzie oscylować od 0 stopni Celsjusza do -5 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej deklaruje, że sytuacja objęła ulice w całej Polsce. 

Najnowsza prognoza pogody nie napawa optymizmem. Nie zaatakował nas mróz, jednak ostrzeżenia objęły cały kraj

Oblodzenie dróg zacznie ustępować już 5 marca w rejonach województwa zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. 6 marca zagrożenie minie na terenach należących do województwa lubuskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. 7 marca zaś szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy Warmii i Mazur, a także Podlasia. 

Na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego obowiązuje 1 stopień ostrzeżenia meteorologicznego w związku z intensywnymi opadami śniegu. Pierwszy stopnień zapowiada możliwość wystąpienia zjawisk stwarzających ryzyko strat materialnych. Możliwe jest także doznanie uszczerbku na zdrowiu. 

Instytut wskazał, że wczorajsza noc upłynęła pod znakiem dodatnich temperatur. Już o godzinie 7 rano najcieplej było w okolicach stacji synoptycznej Koło-Radoszewice. Mowa bowiem o aż 12 stopniach Celsjusza. Odmienna sytuacja miała miejsce w stacji na terenie Terespolu, gdzie wykazano -2,9 stopnia Celsjusza. "O godz. 14 najcieplej było na południu Polski. Na stacji Nowy Sącz temperatura maksymalna wyniosła 12,1°C. Najniższą temperaturę zanotowano na północy kraju. Termometry w Elblągu pokazały jedynie 0,7°C. Różnica temperatur pomiędzy północą a południem kraju wyniosła aż 11,4°C" - informują meteorolodzy. 

Z północnych rejonów Europy zaczyna napływać do Polski chłodny front atmosferyczny. Wraz z nim napływa arktyczne powietrze. Już na północy kraju odnotowano nieznaczne opady śniegu i śniegu z deszczem. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, według modelu GFS, w ciągu najbliższych 48 godzin w górach spadnie około 18cm śniegu.

Wciąż obserwowane są zjawiska lodowe na terenie dorzecza Wisły. Lód brzegowy zaś zauważono na Wiśle, Biebrzy, Bugu i Narwi. Prognozowane są wahania stanów wód, wynikających ze spływu wód roztopowych oraz opadowo-roztopowym. IMGW objęło 3 stopniem zagrożenia hydrologicznego zlewnię Krznię i Huczny w województwie lubelskim. Drugim stopniem zaś objęto undefinedzlewnie prawobrzeżnych dopływów Sanu. Eksperci deklarują, że punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych.

Poniższe ujęcia pochodzą z mapy dynamicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [IMGW]

Powiązane