Prognoza pogody. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 4 Marca 2021

IMGW zapowiada nowe alerty. Cała Polska z ostrzeżeniem meteorologicznym

Najnowsza prognoza pogody zwiastuje ostrzeżenia. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej chodzi nie tylko o stan hydrologiczny zbiorników wodnych, ale także o warunki drogowe i bezpieczeństwo pieszych. Wiemy, na co należy się przygotować.

  • W ostatnich dniach lutego ostrzegano przez nadchodzącym uderzeniem mrozu. IMGW potwierdziło doniesienia o napływającym arktycznym powietrzu, nasuwającym się wraz z frontem atmosferycznym. Na północy kraju już można dostrzec śnieg i śnieg z deszczem
  • W całym kraju występuje zagrożenie w postaci oblodzenia dróg. Ostrożność powinni zachować piesi, rowerzyści oraz kierowcy. Według ekspertów, zjawisko będzie towarzyszyć nam przynajmniej do 7 marca
  • Niepokoi sytuacja hydrologiczna w województwie podkarpackim i lubelskim. Doszło do przekroczenia stanów ostrzegawczych 

Prognoza pogody wskazuje na zamarznięcie mokrej nawierzchni dróg i chodników. Doszło do oblodzenia, które powoduje niebezpieczeństwo. Warto zachować szczególną ostrożność podczas wyprawy do sklepu, czy spaceru po okolicy. Upadek na chodnik może stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Kierowcy nie powinni przekraczać dozwolonej prędkości. Należy odpowiednio zwolnić podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, by nie doprowadzić do wypadku drogowego.

Temperatura minimalna gleby, w zależności od konkretnego regionu, będzie oscylować od 0 stopni Celsjusza do -5 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej deklaruje, że sytuacja objęła ulice w całej Polsce. 

Najnowsza prognoza pogody nie napawa optymizmem. Nie zaatakował nas mróz, jednak ostrzeżenia objęły cały kraj

Oblodzenie dróg zacznie ustępować już 5 marca w rejonach województwa zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. 6 marca zagrożenie minie na terenach należących do województwa lubuskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. 7 marca zaś szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy Warmii i Mazur, a także Podlasia. 

Na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego obowiązuje 1 stopień ostrzeżenia meteorologicznego w związku z intensywnymi opadami śniegu. Pierwszy stopnień zapowiada możliwość wystąpienia zjawisk stwarzających ryzyko strat materialnych. Możliwe jest także doznanie uszczerbku na zdrowiu. 

Kaja Godek prosi o pieniądze. Chce Kaja Godek prosi o pieniądze. Chce "bronić czci Matki Bożej w ważnym procesie"Czytaj dalej

Instytut wskazał, że wczorajsza noc upłynęła pod znakiem dodatnich temperatur. Już o godzinie 7 rano najcieplej było w okolicach stacji synoptycznej Koło-Radoszewice. Mowa bowiem o aż 12 stopniach Celsjusza. Odmienna sytuacja miała miejsce w stacji na terenie Terespolu, gdzie wykazano -2,9 stopnia Celsjusza. "O godz. 14 najcieplej było na południu Polski. Na stacji Nowy Sącz temperatura maksymalna wyniosła 12,1°C. Najniższą temperaturę zanotowano na północy kraju. Termometry w Elblągu pokazały jedynie 0,7°C. Różnica temperatur pomiędzy północą a południem kraju wyniosła aż 11,4°C" - informują meteorolodzy. 

Z północnych rejonów Europy zaczyna napływać do Polski chłodny front atmosferyczny. Wraz z nim napływa arktyczne powietrze. Już na północy kraju odnotowano nieznaczne opady śniegu i śniegu z deszczem. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, według modelu GFS, w ciągu najbliższych 48 godzin w górach spadnie około 18cm śniegu.

Wciąż obserwowane są zjawiska lodowe na terenie dorzecza Wisły. Lód brzegowy zaś zauważono na Wiśle, Biebrzy, Bugu i Narwi. Prognozowane są wahania stanów wód, wynikających ze spływu wód roztopowych oraz opadowo-roztopowym. IMGW objęło 3 stopniem zagrożenia hydrologicznego zlewnię Krznię i Huczny w województwie lubelskim. Drugim stopniem zaś objęto zlewnie prawobrzeżnych dopływów Sanu. Eksperci deklarują, że punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych.

Poniższe ujęcia pochodzą z mapy dynamicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Prognoza pogody

Prognoza pogody

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [IMGW]