IMGW zapowiada nowe alerty. Cała Polska z ostrzeżeniem meteorologicznym
W ostatnich dniach lutego ostrzegano przez nadchodzącym uderzeniem mrozu. IMGW potwierdziło doniesienia o napływającym arktycznym powietrzu, nasuwającym się wraz z frontem atmosferycznym. Na północy kraju już można dostrzec śnieg i śnieg z deszczem
W całym kraju występuje zagrożenie w postaci oblodzenia dróg. Ostrożność powinni zachować piesi, rowerzyści oraz kierowcy. Według ekspertów, zjawisko będzie towarzyszyć nam przynajmniej do 7 marca
Niepokoi sytuacja hydrologiczna w województwie podkarpackim i lubelskim. Doszło do przekroczenia stanów ostrzegawczych
Prognoza pogody wskazuje na zamarznięcie mokrej nawierzchni dróg i chodników. Doszło do oblodzenia, które powoduje niebezpieczeństwo. Warto zachować szczególną ostrożność podczas wyprawy do sklepu, czy spaceru po okolicy. Upadek na chodnik może stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Kierowcy nie powinni przekraczać dozwolonej prędkości. Należy odpowiednio zwolnić podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, by nie doprowadzić do wypadku drogowego.
Temperatura minimalna gleby, w zależności od konkretnego regionu, będzie oscylować od 0 stopni Celsjusza do -5 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej deklaruje, że sytuacja objęła ulice w całej Polsce.
#IMGWlive 14:12
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 4, 2021
????️O godz. 14 najcieplej było na południu Polski. Na stacji Nowy Sącz temperatura maksymalna wyniosła 12,1°C. Najniższą temperaturę zanotowano na północy kraju. Termometry w Elblągu pokazały jedynie 0,7°C. Różnica temperatur pomiędzy N a S kraju wyniosła aż 11,4°C. pic.twitter.com/aeKbD9rpwZ
Najnowsza prognoza pogody nie napawa optymizmem. Nie zaatakował nas mróz, jednak ostrzeżenia objęły cały kraj
Oblodzenie dróg zacznie ustępować już 5 marca w rejonach województwa zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. 6 marca zagrożenie minie na terenach należących do województwa lubuskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. 7 marca zaś szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy Warmii i Mazur, a także Podlasia.
Na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego obowiązuje 1 stopień ostrzeżenia meteorologicznego w związku z intensywnymi opadami śniegu. Pierwszy stopnień zapowiada możliwość wystąpienia zjawisk stwarzających ryzyko strat materialnych. Możliwe jest także doznanie uszczerbku na zdrowiu.
#IMGWlive 13:12
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 4, 2021
⚠️IMGW-PIB wydał nowe #ostrzeżenia #meteo 1° na #oblodzenie dla całego kraju.
Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i mokrego śniegu, powodując ich oblodzenie.
????Zachowajcie ostrożność szczególnie na drogach!#IMGWmeteo pic.twitter.com/wBt4uqsXze
Instytut wskazał, że wczorajsza noc upłynęła pod znakiem dodatnich temperatur. Już o godzinie 7 rano najcieplej było w okolicach stacji synoptycznej Koło-Radoszewice. Mowa bowiem o aż 12 stopniach Celsjusza. Odmienna sytuacja miała miejsce w stacji na terenie Terespolu, gdzie wykazano -2,9 stopnia Celsjusza. "O godz. 14 najcieplej było na południu Polski. Na stacji Nowy Sącz temperatura maksymalna wyniosła 12,1°C. Najniższą temperaturę zanotowano na północy kraju. Termometry w Elblągu pokazały jedynie 0,7°C. Różnica temperatur pomiędzy północą a południem kraju wyniosła aż 11,4°C" - informują meteorolodzy.
#IMGWlive 11:15
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 4, 2021
Uwaga, idzie ochłodzenie!
Z N Europy właśnie nasuwa się chłodny front atmosferyczny za którym napływa mroźne arktyczne powietrze. Na N kraju już pada słaby śnieg i deszcz ze śniegiem. Według modelu GFS, w ciągu najbliższych 48h w górach spadnie około 18cm śniegu. pic.twitter.com/gUm4iDqcU0
Z północnych rejonów Europy zaczyna napływać do Polski chłodny front atmosferyczny. Wraz z nim napływa arktyczne powietrze. Już na północy kraju odnotowano nieznaczne opady śniegu i śniegu z deszczem. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, według modelu GFS, w ciągu najbliższych 48 godzin w górach spadnie około 18cm śniegu.
Wciąż obserwowane są zjawiska lodowe na terenie dorzecza Wisły. Lód brzegowy zaś zauważono na Wiśle, Biebrzy, Bugu i Narwi. Prognozowane są wahania stanów wód, wynikających ze spływu wód roztopowych oraz opadowo-roztopowym. IMGW objęło 3 stopniem zagrożenia hydrologicznego zlewnię Krznię i Huczny w województwie lubelskim. Drugim stopniem zaś objęto undefinedzlewnie prawobrzeżnych dopływów Sanu. Eksperci deklarują, że punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych.
#IMGWlive 9:30
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 4, 2021
⚠️Zostały wydane nowe #ostrzeżenia #hydro:
????3° na wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych dla zlewni Huczwy (lubelskie)
????2° na wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla Dolnej Wisły (pomorskie, kujawsko-pomorskie).#IMGW #IMGWmeteo #rzeki pic.twitter.com/CF261eh9C7
Poniższe ujęcia pochodzą z mapy dynamicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Wpadka „Wiadomości” TVP. Na jednym pasku pomylono się aż trzykrotnie
„Byczy Burger” w Toruniu wywiesił szyld. Nie obsługują policjantów i ich rodzin
Wjechała autem w stację paliw. W końcu odkryto, co tak naprawdę ją do tego skłoniło
Źródło: [IMGW]