wtv.pl
IMGW ostrzega południe Polski w związku z przewidywaną prognozą pogody

screen ventusky.com

Gwałtowne załamanie pogody. Nadciąga niż Daniel

2 Maja 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Chociaż wielu chciałoby, by majówka wyglądała inaczej, to prognoza pogody nie jest zbyt zachęcająca do planowania wycieczek. IMGW zdecydowało się na wydanie ostrzeżenia dla sporej części kraju. Większość objęta została alertami I stopnia. Pojawiły się jednak również ostrzeżenia II stopnia.

Nadzieje związane z prognozą pogody na długi weekend majowy co roku są ogromne. Niestety tegoroczna majówka daleka będzie od ich spełnienia. Brak słońca to jednak niejedyny problem. 

IMGW w związku z prognozą pogody na najbliższe godziny zdecydowało się wydać ostrzeżenia. Obecnie obejmują one niemal cały kraj. Szczególnie jeden region narażony jest na niebezpieczeństwo.

Majówkowa prognoza pogody obfituje w deszcz i wiatr

Niestety głównym punktem prognozy pogody dla niemal całego kraju w majówkę jest deszcz. Towarzyszy mu silny wiatr i to właśnie ten duet odpowiedzialny jest za niekorzystną aurę uniemożliwiającą spędzanie wolnych dni na świeżym powietrzu.

Po przeanalizowaniu danych eksperci IMGW zdecydowali się na wydanie alertów dla poszczególnych regionów. Początkowo prognoza pogody wskazywała, że niezbędne będą one jedynie na południu kraju. Już teraz jednak objęty jest nimi niemal cały kraj.

Kaja Godek

Fundacja Kai Godek świętuje rzekomy sukces w Lublinie

CZYTAJ DALEJ

Ostrzeżenia I stopnia w niemal całym kraju

Na dostępnej publicznie interaktywnej, dynamicznej mapie IMGW na bieżąco można sprawdzać, czy meteorolodzy zdecydowali się na ogłoszenie alertu dla naszego regionu. Na ten moment niemal cały kraj objęty jest ostrzeżeniem I stopnia.

Jest to związane z faktem, iż prognoza pogody przewiduje wystąpienie silnego wiatru i opadów deszczu. Ostrzeżenie obejmuje całą Polskę wschodnią i centralną. Na żółto zaznaczone jest również południe. Jedynie na zachodzie nie wszystkie powiaty obawiać się muszą gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Alerty wydane przez IMGW kończą się na powiatach bolesławskim, głogowskim, wolsztyńskim i dalej na południe przez powiaty: poznański, wągrowiecki, chojnicki i wejherowski. Eksperci IMGW przewidują, że niebezpieczeństwo związane z majówkową prognozą pogody zakończyć się może w większości w okolicach godziny 22, jednak nie brakuje powiatów, gdzie koniec alertu I stopnia wyznaczony został na 1 w nocy, a nawet 8 rano dnia następnego.

Nad morzem będzie jeszcze groźniej

Wszystko wskazuje na to, że najgorsza aura będzie w regionach nadmorskich. To właśnie tam prognoza pogody mówi o jeszcze silniejszych niż w reszcie kraju podmuchach wiatru. Również opady przewidywane przez ekspertów IMGW będą bardziej obfite.

prognoza-pogody-ostrzezenia-mapa-imgw

IMGW prognoza pogody ostrzeżenie

Źródło: meteo.imgw.pl

Alert II stopnia obowiązuje obecnie w rejonie Gdańska, powiatach nowodworskim, malborskim, tczewskim, starogardzkim, sztumskim i kwidzyńskim. Tam prognoza pogody przewiduje wystąpienie silniejszych opadów deszczu.

Za tę niezbyt korzystną aurę odpowiedzialny jest niż Daniel. To właśnie on ściągnął do kraju niekorzystne dla majówkowiczów zjawiska pogodowe. Wiatr może osiągnąć nawet 80 km/h.

Warto na bieżąco sprawdzać komunikaty wydawane przez IMGW. Pozwoli to na właściwe przygotowanie do przewidywanych warunków pogodowych. Dodatkowo przyda się w okresie planowania wycieczek. Nie tylko pozwoli uwzględnić sposób organizacji wyjazdu, ale również zabezpieczenia swoich domów i mieszkań w związku z przewidywanymi zjawiskami atmosferycznymi.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Uchwalono obowiązkowe szczepienia. Bez nich prawdopodobnie nie wejdziesz też do wielu miejsc

  • Urodziny o. Rydzyka już za kilka dni. Szykują dla niego specjalny "prezent", raczej się nie ucieszy

  • Jedna z głównych twarzy PiS nagle odchodzi z klubu. Wiadomo, co teraz planuje, prezes będzie wściekły?

Źródło: meteo.imgw.pl / Wirtualna Polska

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Burze w Pomorskim

Pogoda

Efekty sobotnich burz w województwie pomorskim. Połamane konary drzew, zalane posesje i nieprzejezdne ulice

Czytaj więcej >

Pogoda

RCB ostrzega przed burzami z gradem. Pojawił się komunikat

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pogoda

IMGW ostrzega. Będą burze, grad i silny wiatr. Zagrożona prawie połowa kraju

Czytaj więcej >
Prognoza pogody: wysoka temperatura w praktycznie całym kraju

Pogoda

Prognoza pogody. Po chłodnym początku tygodnia termometry pokażą nawet 27 stopni Celsjusza

Czytaj więcej >

Pogoda

Rzeki przekraczają stany alarmowe. IMGW wystosowało czerwone alerty

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pogoda

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Poziomy wód nadal będą wysokie

Czytaj więcej >