wtv.pl > Pogoda > IMGW ogłosiło alerty hydrologiczne lub meteorologiczne dla prawie całego kraju
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:24

IMGW ogłosiło alerty hydrologiczne lub meteorologiczne dla prawie całego kraju

wtv
WTV.pl

Najbliższa noc upłynie pod znakiem niskich temperatur. Termometry będą wskazywać od -7 stopni Celsjusza do 3 stopni powyżej zera. W okolicach Bieszczad, Beskidu Niskiego należy spodziewać się silnego wiatru. W całym kraju ma być pochmurnie. Prognoza pogody, pod względem ostrzeżeń, objęła okres od 20 do 24 lutego. 

Najnowsza prognoza pogody - są ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne

Piętrzący się lód został dostrzeżony głównie w rejonach Płocka i Włocławka, gdzie panuje trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego. Sytuacja nie zapowiada się najlepiej także w okolicach Pilicy, Bzury, czy też ujściowego odcinka Odry. Dwie pierwsze zlewnie objęto drugim stopniem zagrożenia. Tereny przy Odrze w województwie zachodniopomorskim objęto najwyższym ostrzeżeniem. "Stany wody będą wzrastać przeważnie w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Niewykluczone wzrosty powyżej stanów alarmowych" - czytamy w komunikacie IMGW.

Wydano także ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Intensywnie osadzająca się szadź będzie widoczna na drogach w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, małopolskim. Na terenie Lubelszczyzny, poza szadzią, należy spodziewać się mgły, dodatkowo ograniczającej pole widzenia w ruchu drogowym.

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia zwiastują prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk powodujących ryzyko strat materialnych. Możliwe są także sytuacje zagrożenia zdrowia, a nawet życia. IMGW zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, dostosowanie planów do prognozy pogody wraz ze śledzeniem bieżących komunikatów

Niezwykle ważne jest zabezpieczenie pieszych. Pamiętajmy, by dobrze sprawdzić, co dzieje się na ulicy, zanim postanowimy przejść przez pasy. Dzieci powinny zostać zaopatrzone w kamizelki odblaskowe, a kierowcy powinni przestrzegać ograniczeń dotyczących dozwolonej prędkości. 

Eksperci wskazują na obecność anomalii aż do 24 lutego. Niebezpieczeństwo będzie mijać etapowo, a ostatnim rejonem wolnym od szadzi będzie Podlasie. Zanikać będzie również pokrywa śnieżna. Najwięcej białego puchu znajduje się na wschodzie kraju. Śnieg będzie utrzymywać się jeszcze przez kilka dni. Trwająca odwilż może odcisnąć swoje piętno na poziomach wód. 

Jak podał Instytut, niekorzystne warunki biometeorologiczne obejmują wschodnie i centralne tereny Polski. Pozostałe obszary pozostają obojętne. Biotropia pogody w ciągu dnia mogła przejściowo poprawić się do korzystnej.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [IMGW]

Powiązane