wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

IMGW ogłosiło alerty hydrologiczne lub meteorologiczne dla prawie całego kraju

20 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Bieżąca prognoza pogody może budzić niepokój. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił najnowsze informacje dotyczące sytuacji, jaka ma miejsce w kraju. Mieszkańcy powinni spodziewać się przede wszystkim mgły i podnoszącego się poziomu

Najbliższa noc upłynie pod znakiem niskich temperatur. Termometry będą wskazywać od -7 stopni Celsjusza do 3 stopni powyżej zera. W okolicach Bieszczad, Beskidu Niskiego należy spodziewać się silnego wiatru. W całym kraju ma być pochmurnie. Prognoza pogody, pod względem ostrzeżeń, objęła okres od 20 do 24 lutego. 

Najnowsza prognoza pogody - są ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne

Piętrzący się lód został dostrzeżony głównie w rejonach Płocka i Włocławka, gdzie panuje trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego. Sytuacja nie zapowiada się najlepiej także w okolicach Pilicy, Bzury, czy też ujściowego odcinka Odry. Dwie pierwsze zlewnie objęto drugim stopniem zagrożenia. Tereny przy Odrze w województwie zachodniopomorskim objęto najwyższym ostrzeżeniem. "Stany wody będą wzrastać przeważnie w strefie wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Niewykluczone wzrosty powyżej stanów alarmowych" - czytamy w komunikacie IMGW.

Wydano także ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Intensywnie osadzająca się szadź będzie widoczna na drogach w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, małopolskim. Na terenie Lubelszczyzny, poza szadzią, należy spodziewać się mgły, dodatkowo ograniczającej pole widzenia w ruchu drogowym.

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia zwiastują prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk powodujących ryzyko strat materialnych. Możliwe są także sytuacje zagrożenia zdrowia, a nawet życia. IMGW zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, dostosowanie planów do prognozy pogody wraz ze śledzeniem bieżących komunikatów

Niezwykle ważne jest zabezpieczenie pieszych. Pamiętajmy, by dobrze sprawdzić, co dzieje się na ulicy, zanim postanowimy przejść przez pasy. Dzieci powinny zostać zaopatrzone w kamizelki odblaskowe, a kierowcy powinni przestrzegać ograniczeń dotyczących dozwolonej prędkości. 

Eksperci wskazują na obecność anomalii aż do 24 lutego. Niebezpieczeństwo będzie mijać etapowo, a ostatnim rejonem wolnym od szadzi będzie Podlasie. Zanikać będzie również pokrywa śnieżna. Najwięcej białego puchu znajduje się na wschodzie kraju. Śnieg będzie utrzymywać się jeszcze przez kilka dni. Trwająca odwilż może odcisnąć swoje piętno na poziomach wód. 

Jak podał Instytut, niekorzystne warunki biometeorologiczne obejmują wschodnie i centralne tereny Polski. Pozostałe obszary pozostają obojętne. Biotropia pogody w ciągu dnia mogła przejściowo poprawić się do korzystnej.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Aleksiej Nawalny trafi do kolonii karnej. Sąd odrzucił jego apelację

  • Wiceminister do dymisji. Janusz Kowalski został odwołany ze stanowiska

  • Prezydent Andrzej Duda przyłapany na stoku. Semeniuk: Nie ma powodów, by szukać dodatkowej sensacji

Źródło: [IMGW]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Burze w Pomorskim

Pogoda

Efekty sobotnich burz w województwie pomorskim. Połamane konary drzew, zalane posesje i nieprzejezdne ulice

Czytaj więcej >

Pogoda

RCB ostrzega przed burzami z gradem. Pojawił się komunikat

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pogoda

IMGW ostrzega. Będą burze, grad i silny wiatr. Zagrożona prawie połowa kraju

Czytaj więcej >
Prognoza pogody: wysoka temperatura w praktycznie całym kraju

Pogoda

Prognoza pogody. Po chłodnym początku tygodnia termometry pokażą nawet 27 stopni Celsjusza

Czytaj więcej >

Pogoda

Rzeki przekraczają stany alarmowe. IMGW wystosowało czerwone alerty

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pogoda

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Poziomy wód nadal będą wysokie

Czytaj więcej >