wtv.pl > Polska

Polska

Polska jest państwem położonym w środkowej Europie, o liczbie mieszkańców wynoszącej około 38 milionów. Od północy ograniczona Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami, Czechami, Słowacją, Rosją, Ukrainą, Białorusią i Litwą. Jest państwem unitarnym, stosunkowo jednolitym etnicznie, o powierzchni administracyjnej, wynoszącej 312 696 km². Większość obywateli kraju deklaruje się, jako katolicy. PKB kraju wynosi 593,2 mld zł, co daje mu 25. miejsce na świecie w rankingu zamożności.

restauracja
28.04.2024 23:46 Gdzie szukać opinii o restauracjach?

Jedzenie na mieście staje się coraz popularniejszą alternatywą dla wielu Polaków – w dużej mierze wymaga tego konstrukcja gospodarki współczesnego świata, gdzie niekiedy nie mamy po prostu czasu na przygotowanie posiłku w domu. Okazjonalne wypady do restauracji mogą jednak mieć również charakter rekreacyjny. Tak czy inaczej, we wszystkich przypadkach chcielibyśmy raczej stołować się w porządnych jadłodajniach. Gdzie najlepiej szukać opinii o restauracjach? Jakie są najlepsze restauracje w Polsce?

wilk
28.04.2024 23:39 Jakie są dzikie zwierzęta w Polsce?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że polska przyroda jest wyjątkowa – zarówno w kwestii fauny, jak i flory. Jest ona bowiem nie tylko piękna, ale i wyjątkowo różnorodna. Dzikie zwierzęta potrafią inspirować, często stają się symbolem ludzkich przywar i cnót. Wszystkie możemy obserwować na co dzień w polskich lasach i wodach, na łąkach i niebie, czy w parkach narodowych – niepowtarzalnych, starożytnych świątyniach natury. Jakie zwierzęta żyją dziko w Polsce i które możemy uznać za najrzadsze?

nurkowanie
27.12.2023 16:20 Zalety nurkowania – czy warto się nim zainteresować?

Sporty wodne są coraz chętniej wybierane przez poszukujących wrażeń. Jeśli różne zbiorniki wodne traktujesz jak drugi dom, pływanie należy do jednej z Twoich ulubionych czynności, a do tego żadne wyzwanie nie jest Ci straszne, postaw na nurkowanie, które stale zyskuje na popularności. Jakie są jego zalety? Dlaczego warto się na to zdecydować? Sprawdźmy to.

Rząd
27.02.2023 14:31 Rząd zmienia zasady wjazdu do kraju. Jest rozporządzenie

Rząd opublikował w Dzienniku Ustaw rozporządzenie w sprawie zmian dotyczących przekraczania granicy kraju. Do Polski będą mogli przylecieć obywatele USA oraz uczestnicy międzynarodowych konkursów muzycznych. Otworzono też trzy przejścia graniczne przy Ukrainie. 18 czerwca w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie zmian zasad wjazdu do Polski. Poprawiająca się sytuacja epidemiczna pozwoliła na otworzenie granic dla obywateli Stanów Zjednoczonych.

W okolicach Szczecina doszło do wypadku, w którego wyniku czołg stanął w płomieniach
27.02.2023 14:31 Na autostradzie w okolicach Szczecina płonie czołg. Doszło do eksplozji

Autostrada A6 w okolicach Szczecina całkowicie zablokowana. Doszło do zderzenia z udziałem dwóch czołgów. Świadkowie relacjonują, iż było słychać wybuchy. Straż pożarna zaprzecza, by doszło do eksplozji pocisków.Szczecin: wypadek na autostradzie A6. Zderzyły się dwa samochody ciężarowe transportujące czołgi. Kłęby ciemnego dymu widoczne są z oddali.Świadkowie będący na miejscu wypadku, do których dotarł Onet, wskazują, że tuż po zdarzeniu było słychać trzy eksplozje. Wszystko wskazuje na to, że trasa może pozostać zablokowana przez wiele godzin.

Jelenia Góra
27.02.2023 14:31 Jelenia Góra dosłownie płynie. Ogromna nawałnica. Grad, ulewa i silny wiatr zaskoczyły mieszkańców

Burza w Jeleniej Górze. Mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic informują o intensywnym gradzie i ulewie, której towarzyszy bardzo silny wiatr. Zalane są ulice. W mieście jest paraliż komunikacyjny.ZOBACZ WIDEO:Potwierdziły się ostrzeżenia IMGW: burze rozwijające się na zachodzie kraju dały o sobie znać mieszkańcom. Z Jeleniej Góry napływają wiadomości na temat silnych opadów gradu i ulewie.Zalane zostały ulice - nie tylko te osiedlowe, ale także główne. Strażacy mają pełne ręce roboty, jednak nie odnotowano wypadków zagrażających życiu.W sieci pojawiły się zdjęcia pokazujące kulki lodu spadające z nieba. Zjawisko jest bardzo gwałtowne. Niektórzy z mieszkańców wskazywali, że grad pojawił się, gdy świeciło jeszcze słońce.Jelenia Góra pic.twitter.com/m8rKI1f2m2— Daniel Misiek 🇵🇱🇪🇺🌍 (@DanielMisiek) June 21, 2021 IMGW podaje, że burze tworzą się „na północ od Bolesławca oraz w rejonie Lipnej”. Meteorolodzy ostrzegają, że sytuacja nie ulegnie poprawie. Burz na terenie całego kraju będzie jedynie przybywać.

Wypadek Krzysztofa Kononowicza
15.06.2022 02:02 Krzysztof Kononowicz miał wypadek samochodowy

Były kandydat na prezydenta Białegostoku Krzysztof Kononowicz miał wypadek samochodowy. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 65. W aucie przebywało z nim dwóch pasażerów, w tym popularny patostreamer "Major" Suchodolski. Nikomu nic się nie stało. Krzysztof Kononowicz, który w 2006 r. kandydował na urząd prezydenta miasta, dziś znany jest bardziej jako twórca tzw. patrostreamingu w internecie. Niebezpieczny wypadek Krzysztofa KononowiczaNa drodze krajowej nr 65 za Dobrzyniewiem Dużym w kierunku Moniek (woj. podlaskie) doszło do groźnego wypadku samochodowego z udziałem byłego kandydata na prezydenta Białegostoku Krzysztofa Kononowicza. Wg. relacji opublikowanych w internecie, 58-letni mężczyzna miał kierować pojazdem marki Volkswagen Passat. W pewnym momencie wypadł z drogi i uderzył w znajdujące się w pobliskim lesie drzewo. >>(Fotografie pochodzą z grupy na Facebooku "Kolizyjne Podlasie")Podczas zdarzenia, w aucie przebywał kierowca i dwóch pasażerów, w tym popularny białostocki patostreamer i lokator Krzysztofa Kononowicza - "Major" Suchodolski. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Na miejscu zjawiła się firma świadcząca usługi pomocy drogowej, która wyciągnęła Volkswagena Krzysztofa Kononowicza z lasu, a następnie odholowała go. Z zamieszczonych w internecie fotografii, wywnioskować można, że pojazd nie będzie się już nadawał do użytku. Przyczyna po stronie kierowcy?Jak wyjaśniał na zamieszczonych w internecie nagraniach "Major" Suchodolski, powierzchnia jezdni była w tym dniu wyjątkowo śliska. Samochód miał zostać kupiony zaledwie kilka miesięcy temu za kwotę 1400 zł. Na filmiku opublikowanym w serwisie YouTube Suchodolski tłumaczy, że do wypadku miało dojść z powodu nieuwagi Krzysztofa Kononowicza i niezachowania prez niego odpowiedniej ostrożności. - Co się stało? No, taki kierowca zawodowy, że po prostu... On kamerę chciał wyjąć. I po prostu... nie trzymał kierownicy - tłumaczył youtuber. Krzysztof Kononowicz zasłynął w 2006 r. swoją kandydaturą na prezydenta Białegostoku. Sympatyczny, odziany w charakterystyczny turecki sweter mężczyzna przekonywał wówczas swoich wyborców, że gdy dojdzie do władzy "nie będzie bandyctwa, nie będzie niczego". Dziś niedoszły polityk wciąż jest obecny w mediach za sprawą nagrań w serwisie YouTube, jakie zamieszcza wraz ze swoim lokatorem Wojciechem "Majorem" Suchodolskim. O jego fenomenie przeczytać możecie tutaj. (Fragment zdjęcia wyróżniającego przedstawiającego auto jest screenem z nagrania "Pierwszy komentarz Kononowicza po zdarzeniu" zamieszczonego w serwisie YouTube na kanale "Mleczny Człowiek" - youtube.com/Mleczny Człowiek)Artykuły polecane przez redakcję WTV:Możliwy przypadek trąby powietrznej we wschodniej Polsce. Doszło do zniszczeńMonika Richardson płaciła alimenty na dzieci ZamachowskiegoByły szef GIS-u uważa, że niezaszczepieni przyczynią się do kolejnej fali koronawirusaŹródło: Poranny.pl, Youtube.com

Koszalin
15.06.2022 02:02 Naga kobieta z zasłoniętą twarzą wypadła z okna

Koszalin. 40-letnia kobieta bez ubrań, z zasłoniętą twarzą wypadła z okna kamienicy ulokowanej w samym centrum miasta. Doszło do natychmiastowej interwencji ratowników medycznych. Wciąż trwa walka o zdrowie i życie ofiary dramatycznego wypadku. Informacji o wypadku w Koszalinie udzielili dziennikarze tygodnika Fakt.pl oraz lokalnego medium koszalininfo.pl. Do zdarzenia doszło dziś w okolicach południa. Pierwsi o incydendzie dowiedzieli się przechodnie, którzy dostrzegli nieprzytomną kobietę.40-latka leżała nieprzytomna na chodniku. Według oficjalnych wiadomości kobieta wypadła z okna umieszczonego na piątym, najwyższym piętrze kamienicy w samym centrum Koszalina.

Badacze wreszcie dowiedzieli się więcej na temat zwłok dziecka z jaskini w Ojcowie
15.06.2022 02:02 Ojców. W jaskini odkryto szczątki 12-latki z czaszką w ustach

Przez wiele lat spora grupa ludzi próbowała rozwikłać zagadkę ciała dziecka odnalezionego w jaskini niedaleko Ojcowa. W małopolskim Tunelu Wielkim archeolodzy odkryli płytko ukryty szkielet 12-letniej dziewczynki. Najbardziej zastanawiał fakt, iż w jamie ustnej trzymała ona czaszkę zięby. Wiadomo już, jaka najprawdopodobniej była historia dziewczynki, zanim zmarła.Badacze pracujący nad sprawą szkieletu z Ojcowa nie ukrywają, że użyli wszystkich dostępnych metod, by rozwikłać zagadkę życia i śmierci dziecka. Wprost stwierdzają, że wykonano pracę nie tylko badawczą, ale również detektywistyczną.Kilka lat trwały analizy szkieletu 12-latki z okolic Ojcowa. Chociaż nadal nie do końca wiadomo, dlaczego zdecydowano się na tak obcą i nieznaną ceremonię pogrzebową, to trudna historia dziewczynki przestała być wielką niewiadomą.

Jawor
14.06.2022 02:02 Jawor. 140 dzieci musiało zostać ewakuowanych ze szkoły

Jawor: 140 dzieci zostało ewakuowanych ze szkoły. W pobliżu doszło do wycieku gazu, który strażacy odkryli podczas dokonywania rutynowego przeglądu. Trwa usuwanie awarii. Wyciek gazu może być bardzo niebezpieczny - prócz możliwości zatrucia się i omdlenia, może również doprowadzić do wybuchu.

mława - zabójstwo na urodzinach
13.06.2022 02:02 Mława. Zabójstwo na urodzinach rocznego dziecka. 33-latkowi grozi dożywocie

W trakcie imprezy urodzinowej pod Mławą doszło do morderstwa. 33-letni ojciec dziecka, które świętowało w wynajętej świetlicy, miał zaatakować ostrym narzędziem innego mężczyznę. Usłyszał już zarzuty.Szczegóły morderstwa, do którego doszło 12 czerwca w Nowej Otocznej w gminie Wiśniewo, przytacza serwis rmf24.pl.W minioną sobotę na terenie wynajętej świetlicy odbywała się impreza urodzinowa rocznego dziecka. Na miejscu bawili się bliscy rodziny.

Przekazano informacje o śmierci prof. Bernarda Jancewicza
13.06.2022 02:02 Nie żyje prof. Bernard Jancewicz. Pożegnał go Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski poinformował o śmierci prof. Bernarda Jancewicza. Niesamowity fizyk, którego kochały całe pokolenia studentów, oraz miłośnik nauki przegrał walkę z COVID-19. W ostatnim roku pojawił się na ekranach telewizorów w związku z materiałem „Dzień Dobry TVN”. Jego osoba może stanowić wzór dla wszystkich osób, chcących przekazać kolejnym pokoleniom swoją wiedzę. Nie żyje prof. Bernard Jancewicz. Przez całe niemal życie związany był z Wrocławiem i do samego końca dbał o swoje miasto.Śmierć prof. Bernarda Jancewicza wywołała żałobę w niemal całym Wrocławiu. Z odejściem swojego ulubionego profesora na pewno trudno pogodzić się jego byłym studentom.Naukowiec nie tylko zarażał swoją pasją do fizyki, ale również stanowił wzór do naśladowania w kwestii podejścia do ochrony środowiska. Żona żartobliwie nazywała go „śmieciowym celebrytą” i jest to bezpośrednio związane z jego wizytą w telewizji.

Krzysztof Kononowicz poinformował o śmierci swojego przyjaciela.
13.06.2022 02:02 Zmarł bohater filmów Krzysztofa Kononowicza. Zmagał się z nałogiem

– Wiecie, co się stało, sami. Był człowiek, nie ma człowieka – przekazał Krzysztof Kononowicz, składając najszczersze kondolencje rodzinie zmarłego, pani Teresie, matce Jana Łosia, oraz jego bratu, Wiesławowi. Przypomnijmy, że mężczyzna, internautom znany jako Jan Rodo, częstokroć występował w filmach Kononowicza. Pracował ponadto dla byłego kandydata na prezydenta Białegostoku, wykonując dla niego lekkie roboty domowe.

Maja i Grzegorz Hyży.
21.03.2022 01:12 Grzegorz Hyży komentuje wpis Mai Hyży. "Jestem wstrząśnięty i zasmucony treścią tego kłamliwego i oszczerczego wpisu"

Na Instagramie Mai Hyży pojawił się wpis, w którym piosenkarka przekazała, że od lat jest prześladowana przez osobę, która usiłuje sterować jej życiemChoć nie wymieniła nazwiska owej osoby, internauci szybko wywnioskowali, że mowa o Grzegorzu HyżymPiosenkarz ustosunkował się do oskarżeń byłej żony. "Bardzo łatwo jest kilkoma zdaniami zniszczyć komuś życie"Sprawę niepokojącego oświadczenia Mai Hyży poruszaliśmy wczoraj. Korzystając z mediów społecznościowych, piosenkarka przekazała fanom, że od lat jest prześladowana przez osobę, której nie wymieniła z imienia i nazwiska.Wokalistka zapewniła, że "jeden człowiek nie godzi się z jej szczęściem". Dodała, że przed laty wybrał swoją drogę i "poszedł dalej bez niej', zakładając własną rodzinę. Co więcej, wskazała, że choć "żyje na dużo wyższym poziomie, od lat nie daje jej żyć".Użytkownicy platformy szybko zwrócili uwagę, że celebrytka nawiązała w ten sposób do osoby swojego byłego męża.Wyświetl ten post na Instagramie.Post udostępniony przez Maja Hyży (@majahyzy)

inpost - awaria
19.03.2022 09:20 Gigantyczna awaria InPost w całej Polsce

Użytkownicy z całej Polski informują o awarii InPost. Nie działa strona internetowa oraz aplikacja mobilna, za pomocą których realizowane są przesyłki do paczkomatów. Według wszelkiego prawdopodobieństwa awaria ma charakter ogólnopolski.Serwis downtetector.pl, który w czasie rzeczywistym udostępnia informacje o stanie, a także przestojach usług istotnych dla codziennego życia Polek i Polaków, poinformował o awarii najpopularniejszego operatora paczkomatów w Polsce.W okolicach godziny 18 liczba zgłoszeń dotycząca awarii InPost wynosiła przeszło tysiąc.

Sławków
19.03.2022 09:20 Sławków. Ogromny pożar, na miejscu pracuje ponad 100 strażaków

Sławków. Gmina na terenie województwa śląskiego mierzy się z dużym pożarem. Na miejsce natychmiastowo ruszyli pracownicy straży pożarnej. Przeprowadzona została ewakuacja, na miejscu pracuje ponad 100 strażaków. Informacje o sprawie przekazali dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej, a także przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławkowie. Pierwsze komunikaty opublikowano w okolicach godziny 16:30. Sławków jest miastem położonym na terenie województwa śląskiego, które według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczy blisko 7092 mieszkańców i mieszkanek.

Nie żyje Józef Pawliczek
19.03.2022 09:20 Organizował pomoc dla Polaków w stanie wojennym. Biskup poinformował o jego śmierci. Nie żyje Józef Pawliczek

Biskup płocki Piotr Libera poinformował w mediach społecznościowych o śmierci byłego dyrektora Caritas Niemcy Józefa Pawliczka. Działacz zajmował się m.in. dostarczaniem pomocy materialnej do Polski podczas stanu wojennego. Józef Pawliczek pracował w niemieckim Caritasie przez 28 lat. Nie żyje Józef Pawliczek Józef Pawliczek zmarł 3 czerwca w godzinach porannych.Przez wiele lat był dyrektorem Caritas Niemcy. Z organizacją charytatywną związany był od 1967 r. Podczas pracy w fundacji przyczynił się do przesyłania pomocy materialnej dla potrzebujących Polaków w czasie trwania stanu wojennego. 28 lat później zaangażował się w swoje własne dzieło - Wspólnotę Pomocy dla Chorych i Niepełnosprawnych w Polsce. Zajmowała się ona organizacją sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Ściśle współpracowała z Caritas Polska. Od 2011 r. Józef Pawliczek piastował funkcję prezesa założonej przez siebie fundacji. Mieszkał w Fryburgu Bryzgowijskim (Badenia-Wirtembergia). "Człowiek głębokiej wiary"O śmierci działacza charytatywnego powiadomił na Twitterze biskup płocki Piotr Libera. Odszedł człowiek głębokiej wiary, kochający Boga i bliźniego - napisał w mediach społecznościowych hierarcha - Jezu, przyjmij go do grona zbawionych - dodał. Dziś rano zmarł Józef Pawliczek z Freiburga. Były dyrektor Caritas Niemcy.Organizator pomocy materialnej w stanie wojennym do Polski i pomocy osobom niepełnosprawnym w diecezjach.Odszedł człowiek głębokiej wiary, kochający Boga i bliźniego.Jezu, przyjmij go do grona zbawionych🙏 pic.twitter.com/Q5ASLrUfCI— Bp Piotr Libera (@PiotrLibera) June 3, 2021 Duchowny zamieścił również pamiątkową fotografię, na której zobaczyć możemy Józefa Pawliczka podczas audiencji u papieża Jana Pawła II. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Ksiądz Isakowicz-Zaleski dla WTV: Kościół niszczy system oblężonej twierdzy, wyniesiony jeszcze z komunyJaś Kapela o hipokryzji polskiego Kościoła. Czy Chrystus mógł być wegetarianinem?Boże Ciało. Procesje odbyły się mimo pandemiiŹródło: twitter.com, interia.pl, radio.opole.pl

Sulików
19.03.2022 09:20 Sąsiedzi opowiedzieli, jaki był zabójca 18-letniej Magdy

Sulików. Po zabójstwie 18-letniej Magdy dziennikarze Onetu udali się do rodzinnej miejscowości Dawida J. Sąsiedzi opowiedzieli, jak morderca zachowywał się przed popełnieniem zbrodni. Wspomniano o jego trudnej przeszłości, obawach oraz próbach wyjścia na prostą. - Nawet jak mnie mijał na ulicy, to odwracał wzrok, nigdy nie spojrzał mi w oczy - deklarowała jedna z mieszkanek. Informacje o morderstwie 18-letniej Magdy ze Świńca wstrząsnęły opinią publiczną. Dawid J. z Sulikowa wykorzystał seksualnie, a następnie udusił swoją ofiarę. Jak się okazuje, mężczyzna był najmłodszym mieszkańcem Europy skazanym za gwałt. Sulików to niewielka miejscowość położona na terenie województwa dolnośląskiego. Zamieszkuje ją blisko 2 tysiące Polek i Polaków.

EN 01479139 0011
19.03.2022 09:19 Kogo stać na wakacje w Polsce? Koszty urlopów powalają [ZESTAWIENIE CEN]

O rosnących cenach wypoczynku w Polsce mówi się od dawna. Od kilku lat w sezonie letnim, media społecznościowe zalewane są zdjęciami paragonów z cenami osiągającymi 300 złotych za dwuosobową kolację w nadmorskiej smażalni ryb. Wypoczynek w polskich hotelach jest droższy od większości krajów Europy. Dlaczego Polacy wypoczywają nad Bałtykiem, zamiast nad Morzem Czarnym, lub Śródziemnym? Zapytaliśmy o to eksperta i sami sprawdziliśmy jak wyglądają ceny urlopu w Polsce i za granicą.Bałtyk, Mazury, Tatry. Jeśli wybieramy się na wakacje w najpiękniejszych regionach Polski, musimy liczyć się z tym, że nasz portfel bardzo na tym ucierpi. Warto zaznaczyć również fakt, że Polskie miejscowości turystyczne charakteryzują się nieprzewidywalną pogodą, szczególnie nad Bałtykiem. Jak wyglądają ceny urlopów i czy to w ogóle się opłaca?

W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy
19.03.2022 09:19 Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

W sobotę 12 czerwca w Czaczu w Wielkopolsce doszło do tragedii. Służby wezwane zostały do samobójcy. 27-letniego mężczyznę znalazła rodzina.Wielkopolska: około godziny 22 we wsi Czacz w gminie Śmigiel doszło do próby samobójczej. Akcja była trudna, gdyż mężczyzna postanowił powiesić się na drzewie rosnącym nad rzeką.Po zaalarmowaniu przez rodzinę 27-letniego mężczyzny wielkopolskie służby natychmiast zjawiły się na miejscu. Ciało zwisało na linie nad rzeką Samicą.Dalsza częśc artykułu pod materiałem wideo.

śmigłowiec LPR - Panki
19.03.2022 09:19 Tragiczny wypadek w Pankach. Poparzony kawą chłopczyk trafił do szpitala śmigłowcem LPR

Drastyczny wypadek w Pankach. Do katowickiego szpitala trafił 1,5-roczny chłopczyk, który oblał się kawą. Z poparzeniami ciała dziecko przetransportowano do Katowic śmigłowcem LPR.Szczegóły wypadku, do którego doszło w okolicy godziny 10:00 we wsi Panki w powiecie kłobuckim, przytacza lokalny portal klobuck.naszemiasto.pl.Podczas chwilowej nieobecności matki, która sprzątała wówczas dom, 1,5-roczny chłopiec chwycił za kubek z kawą.

wybuch gazu zakopianka
19.03.2022 09:19 Wybuch gazu na nowej Zakopiance. Trasę zamknięto w obu kierunkach

Na terenie budowy nowej zakopianki doszło do uszkodzenia gazociągu. Ranna została jedna osoba. Trasa została zablokowana w obu kierunkach.Między miejscowościami Rdzawka i Skawa doszło do przerwania gazociągu, wynika z informacji przekazanych przez "Gazetę Krakowską".Na miejsce wybuchu wysłano 15 zastępów straży pożarnej. W akcję zaangażowano również specjalną jednostkę z Krakowa.

EN 01475915 0164
19.03.2022 09:19 Jak każdy z nas może zmienić miasto? Jeszcze przez tydzień trwa głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego, o którym wielu nawet nie słyszało

Istnieje wiele rzeczy, które denerwują nas w naszej okolicy. Zbyt mało zieleni, brak infrastruktury sportowej, czy źle rozwiązany transport miejski, to tylko niektóre powody do niezadowolenia z miejsca zamieszkania. Natomiast mało kto wie, że jako mieszkańcy możemy mieć wpływ na zmiany zachodzące w naszym mieście. Mowa tu o budżecie obywatelskim, w którym to my decydujemy o nowych projektach. Jednak wielu mieszkańców Warszawy i polskich gmin nie wie o istnieniu takiej inicjatywy.Budżet partycypacyjny, lub inaczej budżet obywatelski, to część środków z zasobów gminy, która jest przeznaczona na realizację pomysłów jej mieszkańców. Każdy z nich może przedstawić swój projekt (najlepiej poparty konsultacjami), który według niego najlepiej wpłynie na podniesienie jakości życia w okolicy. Następnie odbywa się dobrowolne głosowanie, w celu zatwierdzenia najlepszych i najpopularniejszych pomysłów.

Tomasz Knapik
19.03.2022 09:14 Odszedł jeden z najpopularniejszych głosów w Polsce. Nie żyje Tomasz Knapik

6 września zmarł Tomasz Knapik. Legendarny lektor, właściciel jednego z najbardziej rozpoznawalnych głosów w kraju, miał 77 lat.O śmierci Tomasz Knapika poinformował syn lektora. "Jak część z Was wie, od ponad dwóch miesięcy walczył z ciężkim kryzysem chorobowym. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że mu się uda. Niestety" – przekazał na Facebooku."Był Głosem w naszych domach, naukowcem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Ukochanym Ojcem i Dziadkiem" – dodał dziennikarz Maciej Knapik.

polska - sondaż cbos
19.03.2022 09:07 Sondaż CBOS. Coraz więcej Polaków źle ocenia sytuację w kraju

Według najnowszego sondażu CBOS aż 54 proc. Polaków nie uważa, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku. To wzrost w porównaniu do lipca. I najwyższy wynik od marca tego roku.W porównaniu z lipcem odsetek osób, które negatywnie oceniają sytuację w kraju wzrósł o 8 pkt proc. (z 46 do 54 proc.). Jak przypomina Onet, powrócił tym samym do stanu z marca tego roku.Odsetek osób oceniających ją pozytywnie spadł z kolei z 33 do 31 proc. Przewaga głosów krytycznych utrzymuje się od września 2020 roku.[16-26.08.2021; mixed-mode] Odsetek osób oceniających ogólną sytuację w kraju jako złą wzrósł w sierpniu o 8 punktów procentowych (54% wobec 46% w lipcu) i wrócił tym samym do poziomu z marca tego roku.— CBOS (@CBOS_Info) September 6, 2021

Paweł Tyburski oskarża kosmetolog Annę Mazur o oszpecenie i "zniszczenie życia"
19.03.2022 08:57 Kosmetolożka na celowniku gwiazdy "Love Island". Oskarża ją o oszpecenie twarzy, ale jej wersja jest całkiem inna

15 lat doświadczenia, kursy, nieustanne kształcenie się i pasja do zawodu Anny Mazur. Z drugiej strony znany z „Love Island” Paweł Tyburski, który oskarża o błędy w sztuce i zniszczenie życia. Kosmetolożka opowiedziała nam, jak z jej punktu widzenia wygląda ta sprawa.Paweł Tyburski oskarżył Annę Mazur o to, że w wyniku jej działań ma zmienioną twarz, a nawet zniszczone całe życie. Na swoim Instagramie nie tylko ostrzega innych przed jej praktyką, ale również chce zebrać osoby, które są przez kosmetolożkę pokrzywdzone.Pada wiele mocnych słów, ale również stwierdzeń pokazujących, że zmiana wyglądu była dla znanego z „Love Island” bliźniaka prawdziwym dramatem. Przez pół roku miał zmagać się on z depresją i nie być w stanie wyjść z łóżka.Anna Mazur postanowiła opowiedzieć nam, jak sprawa wygląda z jej strony. Jej relacja jest zupełnie inna od wersji prezentowanej przez celebrytę. Kosmetolog złożyła przeciwko Pawłowi Tyburskiemu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę, mimo iż to on wcześniej straszył, że podejmie takie kroki.

Pixabay/sipa
19.03.2022 08:57 Spożywasz jedzenie, które powinno być nielegalne

Choć coraz więcej mówi się o ekologicznym podejściu, to nadal wiele osób sięga po żywność, która wyrządza ogromną szkodę środowisku. Jednym z takich artykułów jest olej palmowy wykorzystywany w połowie produktów dostępnych w supermarketach. Produkcja tego najbardziej popularnego oleju roślinnego odbywa się kosztem lasów deszczowych, w których żyją rzadkie gatunki zwierząt.

Marian Banaś
19.03.2022 08:56 Syn Mariana Banasia zatrzymany przez CBA. Szef NIK nagle poinformował

Syn Mariana Banasia został właśnie zatrzymany przez służby. CBA dokonało przechwycenia syna prezesa Najwyższej Izby Kontroli.O wydarzeniu poinformował sam Marian Banaś. Prezes NIK za pośrednictwem Twittera poinformował o zatrzymaniu jego syna, Jakuba Banasia, przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.Funkcjonariusze zatrzymali syna byłego członka rządu na lotnisku Kraków Balice. CBA wkroczyło, wedle przekazu Mariana Banasia, około godziny 13:30.Syn Mariana Banasia właśnie wracał z urlopu wraz z małżonką. Prezes Najwyższej Izby Kontroli podkreślił, że za zatrzymanie odpowiedzialni są funkcjonariusze z krakowskiej delegatury CBA.Mój syn został dziś zatrzymany ok. godziny 13:30 na lotnisku Kraków Balice, gdy w towarzystwie małżonki wracał z urlopu. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze krakowskiej delegatury CBA.— Marian Banaś (@marian_banas) July 23, 2021 W komunikacie CBA możemy przeczytać, że śledczy zgromadzili sporo materiału dowodowego, który pozwolił im w toku działań na "przeprowadzenie dzisiaj dwóch realizacji".Co więcej, Polsat News podaje, że oprócz Jakuba Banasia Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało również Tadeusza G., dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie. Obaj zatrzymani mają zostać przewiezieni docelowo do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Tam też usłyszą zarzuty. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Onet: rząd ma prowadzić rozmowy nad obostrzeniami dla niezaszczepionychMinister Czarnek zapowiedział nowy przedmiot. Kolejne godziny dla uczniów w szkole?Kim jest żona Przemysława Czarnka? Nie tak ją sobie wyobrażano źródło: Twitter