wtv.pl > Polska > Rząd zmienia zasady wjazdu do kraju. Jest rozporządzenie
Alan Wysocki
Alan Wysocki 27.02.2023 14:31

Rząd zmienia zasady wjazdu do kraju. Jest rozporządzenie

Rząd
wtv.pl

Rząd opublikował w Dzienniku Ustaw rozporządzenie w sprawie zmian dotyczących przekraczania granicy kraju. Do Polski będą mogli przylecieć obywatele USA oraz uczestnicy międzynarodowych konkursów muzycznych. Otworzono też trzy przejścia graniczne przy Ukrainie.

18 czerwca w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie zmian zasad wjazdu do Polski. Poprawiająca się sytuacja epidemiczna pozwoliła na otworzenie granic dla obywateli Stanów Zjednoczonych.

Rząd wydał rozporządzenie w sprawie przekraczania polskich granic

W przypadku trzech przejść granicznych między Polską a Ukrainą, mowa konkretnie o trasie między Zosinem - Ustiługiem, Dołhobyczowem - Uhrynowem oraz Krościenką - Smolnicą.

Do tej pory otwarte były przejścia jedynie w Dorohusku, Korczowej, Hrebennem, w Budomierzy i Medynce.

Zgodnie z rozporządzeniem, dopuszcza się także przyjęcie osób, które przyjeżdżają do kraju w związku z udziałem w międzynarodowym konkursie lub festiwalu.

Mowa nie tylko o uczestnikach, ale również o jurorach, akredytowanych dziennikarzach oraz opiekunach artystów. Konieczne będzie wylegitymowanie się przed Strażą Graniczną pismem od organizatora wydarzenia.

Działanie umożliwi organizację między innymi XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Rozporządzenie weszło w życie od 18 czerwca. Wyjątek stanowi otworzenie kolejnych przejść granicznych na Ukrainie, które będzie miało miejsce 23 czerwca.

Dalsza część materiału pod wideo.

Przed opublikowaniem rozporządzenia do kraju mogli wjeżdżać tylko Polacy, obywatele Unii Europejskiej, Brytyjczycy, kierowcy transportowi, Białorusini, a także mieszkańcy Izraela, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Kanady.

Należy podkreślić, że nie zmieniły się zasady sanitarno-epidemiczne przy przekraczaniu polskiej granicy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl

Zdjęcie wyróżniające: Piotr Molecki/East News