wtv.pl > Polska > Sondaż CBOS. Coraz więcej Polaków źle ocenia sytuację w kraju
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:07

Sondaż CBOS. Coraz więcej Polaków źle ocenia sytuację w kraju

polska - sondaż cbos
Marek BAZAK/East News

Według najnowszego sondażu CBOS aż 54 proc. Polaków nie uważa, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku. To wzrost w porównaniu do lipca. I najwyższy wynik od marca tego roku.

W porównaniu z lipcem odsetek osób, które negatywnie oceniają sytuację w kraju wzrósł o 8 pkt proc. (z 46 do 54 proc.). Jak przypomina Onet, powrócił tym samym do stanu z marca tego roku.

Odsetek osób oceniających ją pozytywnie spadł z kolei z 33 do 31 proc. Przewaga głosów krytycznych utrzymuje się od września 2020 roku.

CBOS: Zwolennicy PiS zadowoleni

Z badania wynika, że ogromne znaczenie w przypadku oceny ogólnej sytuacji w kraju mają preferencje polityczne pytanych.

Oceny pozytywne płyną przede wszystkim ze strony sympatyków ekipy rządzącej. W przypadku wyborców opozycji zdecydowanie przeważają z kolei głosy krytyczne.

Zdecydowanie pozytywniej sytuację oceniają też osoby starsze oraz te żyjące w mniejszych miejscowościach. Co więcej, im wyższe wykształcenie, tym większe niezadowolenie – wynika z sondażu CBOS.

Co ciekawe, ogromne znaczenie ma ponadto uczestnictwo w praktykach religijnych. Wśród osób praktykujących zadowolonych z obecnych realiów jest 51 proc. respondentów (przy 11 proc. wśród niepraktykujących).

Pogorszyły się też przewidywania pytanych. W porównaniu z poprzednim badaniem aż 6 proc. więcej osób spodziewa się, że sytuacja nadal będzie się pogorszać. Poprawę zakłada o 4 proc. mniej osób niż w lipcu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: CBOS, Onet, wtv.pl

Tagi: CBOS Polska
Powiązane