wtv.pl > Tylko u nas > Jak każdy z nas może zmienić miasto? Jeszcze przez tydzień trwa głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego, o którym wielu nawet nie słyszało
Jan Kietliński
Jan Kietliński 19.03.2022 09:19

Jak każdy z nas może zmienić miasto? Jeszcze przez tydzień trwa głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego, o którym wielu nawet nie słyszało

EN 01475915 0164
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Istnieje wiele rzeczy, które denerwują nas w naszej okolicy. Zbyt mało zieleni, brak infrastruktury sportowej, czy źle rozwiązany transport miejski, to tylko niektóre powody do niezadowolenia z miejsca zamieszkania. Natomiast mało kto wie, że jako mieszkańcy możemy mieć wpływ na zmiany zachodzące w naszym mieście. Mowa tu o budżecie obywatelskim, w którym to my decydujemy o nowych projektach. Jednak wielu mieszkańców Warszawy i polskich gmin nie wie o istnieniu takiej inicjatywy.

Budżet partycypacyjny, lub inaczej budżet obywatelski, to część środków z zasobów gminy, która jest przeznaczona na realizację pomysłów jej mieszkańców. Każdy z nich może przedstawić swój projekt (najlepiej poparty konsultacjami), który według niego najlepiej wpłynie na podniesienie jakości życia w okolicy. Następnie odbywa się dobrowolne głosowanie, w celu zatwierdzenia najlepszych i najpopularniejszych pomysłów. 

Warszawiacy głosują do 30 czerwca 

W tym roku głosowanie w ramach warszawskiego budżetu obywatelskiego trwa do końca czerwca. Wśród projektów znajdują się m.in. ogólnodostępne łaźnie miejskie, nowe ścieżki rowerowe, miejskie ule, a także liczne projekty edukacyjne. W tym roku jest to aż 1429 projektów!

Każdy z mieszkańców może wpłynąć na zmiany w jego dzielnicy, a także zagłosować na projekty ogólnomiejskie. Pamiętajmy, że nasz głos się liczy i bez względu na wybrany projekt, każdy będzie mógł korzystać z jego benefitów.

W przypadku zmian lokalnych, czyli głosowań dzielnicowych, każdy z nas może zagłosować na maksymalnie 15 projektów. W ramach zmian ogólnomiejskich, jest to 10 projektów!

W jaki sposób możemy zagłosować?

Głosowanie jest proste i dostosowane dla każdego. Każdy mieszkaniec Warszawy, który posiada numer pesel może zagłosować online lub w urzędzie dzielnicy. Jak to zrobić?

Aby oddać swój głos online, należy udać się na stronę: bo.um.warszawa.pl, a następnie wypełnić krótki formularz. Musimy podać także swój e-mail, na który otrzymamy potwierdzenie wzięcia udziału w głosowaniu.

Po wykonaniu wstępnych czynności, będziemy mogli wybrać dowolne projekty obywatelskie z dwóch list - wybranej przez nas dzielnicy i listy ogólnomiejskiej.

W przypadku głosowania w urzędzie, musimy wybrać się do urzędu dzielnicy, w której zmiany nas interesują. Tam po wypełnieniu formularza uzyskamy informacje o projektach i będziemy mogli oddać swój głos.

Przypominamy, że możemy wybrać maksymalnie 15 projektów dzielnicowych i 10 ogólnomiejskich!

Budżet obywatelski dla każdego, jednak nie każdy o nim wie

Mimo tego, że inicjatywa budżetu partycypacyjnego jest dla wszystkich, pojawiają się pewne kontrowersje dotyczące braku dostatecznej informacji na ten temat. Inicjatywa ta istnieje w większości dużych i średnich miast w Polsce, korzysta z niej aż 320 gmin. Zapytaliśmy mieszkańców Warszawy co sądzą o budżecie obywatelskim:

- Pierwszy raz słyszę, że coś takiego istnieje - mówi nam Wiktoria, młoda mieszkanka Warszawy.

- Gdyby nie to pytanie, chyba nigdy bym się nie dowiedziała - dodaje.

- Ja chyba słyszałem o tym kilka lat temu, natomiast nigdy nie brałem w tym udziału. W tym roku się zainteresuję - opowiada nam Kamil, dorosły mieszkaniec stolicy.

Z ust wielu rozmówców wynika, że nie są dostatecznie poinformowani na temat budżetu obywatelskiego. Rzeczywistość zdaje się odzwierciedlać te opinie, ponieważ wiele projektów miejskich ma zaledwie kilkaset lub kilka tysięcy głosów (stan na 20 czerwca). Z czego to wynika?

- Nie widziałam nigdy reklamy takiego budżetu, nie wyświetlały mi się w internecie ani w telewizji. Myślę, że to błąd - mówi Wiktoria.

- W poprzednich latach na przystankach czasem pojawiały się plakaty o budżecie obywatelskim. W tym roku reklama jest bardzo mała. Ja sam dowiedziałem się ze strony internetowej, która informowała, że Warszawa chce wprowadzić pływające sauny - opowiada Jarosław, mieszkaniec Mokotowa. 

- To sauna przykuła moją uwagę, a nie budżet obywatelski. Mowa o nim była dopiero głębiej w artykule - dodaje.

Przypominamy, że w Warszawie głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego trwa do 30 czerwca. Warto sprawdzić, czy gmina, w której mieszkamy bierze udział w tej inicjatywie. Nasze zaangażowanie może podnieść komfort życia nam i innym mieszkańcom naszej okolicy!