wtv.pl > Pieniądze

Pieniądze

Środek wymiany wykorzystywany podczas transakcji handlowych. Dzięki nim możemy uzyskać konkretną usługę lub zakupić towar.

komputer
28.04.2024 23:54 Co to jest fintech i jakie są jego przykłady?

Nowoczesna gospodarka rozwija się niezwykle dynamicznie, w ramach czego co jakiś czas będziemy spotykać się z nowymi dyscyplinami i kategoriami prowadzonych działalności. Największy wpływ na ten fakt ma rozwój sektora IT oraz sektora finansowego – to właśnie w tych dwóch branżach w największą namiętnością poszukuje się skutecznych i wygodnych rozwiązań, bazujących na zdobyczach nowoczesnych technologii. Czym dokładnie jest fintech i jak wygląda jego teraźniejszość i przyszłość? Jakie są przykłady fintechu?

obrączki
20.10.2023 17:30 Srebrne obrączki ślubne – wyłam się ze schematu! Dlaczego warto postawić na biżuterię z tego kruszcu?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej pary. To moment, w którym dwoje ludzi decyduje się dzielić ze sobą resztę życia. Wybór odpowiednich obrączek ślubnych jest niezwykle istotny. Najpopularniejszym materiałem jest tradycyjne złoto, ale coraz więcej par decyduje się na inne kruszce, w tym srebro. Dlaczego? Srebrne obrączki ślubne są oczywiście piękne, ale mają również wiele innych zalet. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ich zakup.

Czarny sweter męski
10.10.2023 17:55 Czarny sweter męski – znajdź model, który będzie królował w Twojej jesiennej garderobie

W końcu nastała jesień! To oznacza wyciągnięcie z garderoby kolekcji swetrów. Ciepłe, wygodne i stylowe modele uratują niejedną stylizację – szczególnie te utrzymane w czerni. Nie masz w swojej szafie czarnego swetra? Najwyższy czas to zmienić! Poznaj najpopularniejsze modele i dowiedz się, z czym możesz je zestawić.

Cosmetics Zone
28.08.2023 16:37 Co powinien zawierać zestaw do pedicure? Kompleksowo zadbaj o swoje stopy

Idź przez życie lekką i piękną stopą. Lakiery hybrydowe pozwolą Ci wykonać trwałą i efektowną stylizację. To nie takie trudne! Do zrobienia pedicure’u wykorzystasz produkty i akcesoria, których już być może używasz do robienia manicure’u… Przyda Ci się też kilka innych gadżetów. Jakich? Zapraszamy do artykułu!

Do 1 lipca trzeba złożyć deklarację o źródłach ciepła lub źródła spalania spalania paliw
19.03.2022 09:19 1 lipca rusza składanie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw

Właściciele domów muszą pamiętać o złożeniu deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Termin jej składania rozpoczyna się od 1 lipca, a niedopełnienie tego nowego obowiązku skutkować będzie mandatem w wysokości 500 złotych, lub nawet 5 tys. grzywną.Wprowadzone przez rządzących zmiany zaowocowały stworzeniem deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Jest to bezpośrednio związane z modyfikacją ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. W przypadku, gdy nie dopełnimy tego obowiązku, należy liczyć się z możliwymi karami. Mowa o mandacie oraz wysokiej grzywnie. Co dokładnie ma znaleźć się w deklaracji i do kogo należy ją złożyć?Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Rząd chce kontrolować to, ile pieniędzy trafia do nas w ramach comiesięcznego wynagrodzenia?
19.03.2022 09:18 Projekt poselski, który ma pomóc w walce z lukami płacowymi. Już niedługo będzie można kontrolować pracodawców?

Rządzący zaczynają przyglądać się pieniądzom, jakie trafiają co miesiąc na nasze konta? W Sejmie pojawił się kontrowersyjny pomysł. Okazuje się, że sposobem na rozwiązanie luki płacowej ma być kontrola odgórna i ewentualne wyrównywanie pensji na wniosek inspektora bądź samego pracownika.Najnowszy pomysł polityków poruszający kwestię pieniędzy i wynagrodzenia za wykonywaną pracę może nie spodobać się sporej części Polek i Polaków. W zamyśle ma on pomóc w walce z nierównością płac zależnych od płci.W Sejmie pojawił się pomysł, by można było kontrolować to, ile pracodawca płaci swoim pracownikom. Pod lupę inspektora, bądź na wniosek pracowników trafi fakt, czy kobiety nie otrzymują za tę sama pracę mniej pieniędzy.

Podwyżki dla polityków
19.03.2022 09:17 O ile więcej zarobi poseł i premier? O takich pensjach zwykły Polak może zapomnieć

Informacje na temat podwyżek dla polityków wywołały spore oburzenie. Dane pokazujące kwoty, jakie trafiają do kieszeni posłów, ministrów, premiera i senatorów, prezentują się bardzo obficie przy zarobkach większości Polaków.Rosną nie tylko inflacja i ceny, ale i pensje polityków. Więcej pieniędzy za swoją pracę dostaną premier i marszałkowie Sejmu oraz Senatu. Miesięczne uposażenie posłów również będzie znacząco wyższe.

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 09:15 Brak podwyżek 500 plus i 300 plus w 2022 roku. Rząd chwali się Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, nawet 12 tys. zł na dziecko

W budżecie 2022 zaplanowano, że na 500 plus oraz 300 plus wydane zostanie tyle samo pieniędzy, co w roku 2021. Rodzice i opiekunowie nie mogą liczyć na to, że wysokość świadczeń się zwiększy. Waloryzacja 500 plus nie jest planowana.Złe wieści dla rodziców i opiekunów pobierających 500 plus oraz tzw. 300 plus w ramach programu "Dobry Start". Rząd nie planuje zwiększania wypłacanej kwoty.Do wniosków dotyczących braku waloryzacji 500 plus doszedł "Fakt". Przyjęty przez rządzących budżet na nadchodzący rok zmiótł nadzieje na zwiększenie pieniędzy trafiających do uprawnionych rodzin.

Od 1 września Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania, do rozdania jest 70 mln złotych
19.03.2022 09:14 Od 1 września Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o dofinansowanie. Do rozdania jest 70 mln złotych

Na złożenie dokumentów zostało tylko 28 dni. Brak dopełnienia formalności sprawi, że nawet do 7 tys. złotych przejdzie koło nosa. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że ruszył nabór wniosków o wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich. - Pula środków wynosi 70 mln zł - przekazuje ARiMR.Po raz czwarty Koła Gospodyń Wiejskich starać mogą się o przyznanie pieniędzy z budżetu państwa. W założeniach projektu jasno określono, że dofinansowanie musi zostać przeznaczone na organizowanie przedsięwzięć na potrzeby lokalnych społeczności.Nabór wniosków ruszył 1 września i skończy się nie później niż 30 września. Rządzący biorą pod uwagę, że pieniądze mogą skończyć się jednak wcześniej.

Pixabay/gosiak1980
19.03.2022 09:11 Spis powszechny kończy się 30 września. Za brak udziału grozi kara 5 tys. zł

Spis powszechny dobiega końca. GUS zbiera szczegółowe dane o Polakach i ich warunkach mieszkaniowych tylko do czwartku 30 września. Osoby, które nie wezmą udziału w badaniu narażają się na karę rzędu 5 tys. zł. Niektórzy mogą trafić nawet do więzienia.

Pexels/Anastasiya Gepp
19.03.2022 09:11 ZUS. Uczniowie z rentą rodzinną muszą złożyć wniosek do końca września

ZUS przypomina, że pod koniec września mija ważny termin dla osób, które pobierają rentę rodzinną. Zostały już tylko cztery dni na złożenie wniosku o kontynuacji nauki. W przeciwnym razie pieniądze przepadną.

Pixabay/jozefbabij
19.03.2022 09:08 Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Sprzyjająca pogoda skłania do grzybobrania. Jednak nie każdy amator grzybów zdaje sobie sprawę, że w niektórych sytuacjach może otrzymać mandat w wysokości od 500 do 5 tys. zł. Podpowiadamy, jak się przed nim uchronić.

Podwyżki dla polityków: posłowie od sierpnia otrzymują wyższe pensje
19.03.2022 09:05 Od sierpnia płacimy więcej na pensje dla polityków. Budżet Kancelarii Sejmu na rok 2022 pokazuje skalę podwyżek

Podwyżki dla polityków stały się faktem. Budżet Kancelarii Sejmu na 2022 rok pokazuje o jak dużych kwotach mowa. Na każdego posła wydamy nawet 1,5 mln złotych dziennie. Od sierpnia ich miesięczna podwyżka wyniosła ponad 6 tys. zł. Budżet - w stosunku do zeszłorocznego - zwiększy się aż o 61 mln złotych. Przeciętny Kowalski może zapomnieć o takich zarobkach. Kto jeszcze zyskał?Na swoje miesięczne pensje nie może narzekać praktycznie żaden polityk. Średnio poseł przed sierpniem 2021 r. zarabiał 8016,70 zł. W związku z podpisaniem przez Andrzeja Dudy rozporządzenia już teraz na konta między innymi parlamentarzystów trafia nawet 12 826,64 zł miesięcznie.To jednak nie wszystko. Więcej zarabia nie tylko premier, prezydent, czy marszałek Sejmu. Każdy poseł pochwalić się może podwyżką oraz jeszcze większymi pieniędzmi otrzymywanymi na prowadzenie biura. Liczby pokazujące skalę tego zdarzenia mogą onieśmielić zwykłych podatników.

pieniądze
19.03.2022 09:01 12 tys. zł na dziecko. Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił, jest już projekt ustawy

Nawet 12 tys. zł na dziecko to kolejne świadczenie, które ma zachęcać Polaków do powiększania rodzin. Rząd przyjął już projekt ustawy w tej sprawie. Rodziny, które nie załapią się na nowy program, będą mogły liczyć na inne wsparcie finansowe.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 09:00 Kara za śmiecenie będzie wyższa. W radykalnych sytuacjach nawet 10 mln zł

Mandat za śmiecenie jest za niski - do takiego wniosku doszło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. We współpracy z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska resort opracował projekt zmiany przepisów, aby walczyć ze śmieciową przestępczością. Za najbardziej radykalne wybryki ma grozić kara w wysokości do 10 mln zł.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 09:00 Trwa nabór wniosków o 300 plus. Zainteresowanie jest ogromne

300 plus po raz kolejny wspiera finanse polskich rodzin. Dotychczas ZUS otrzymał ponad 2,2 mln wniosków w sprawie dodatkowego świadczenia na dziecko, ale nabór nadal trwa. Pod koniec tego miesiąca mija ważny termin w programie “Dobry start”.

Piotr Molecki/East News
19.03.2022 08:59 Planujesz remont? Musisz ustawić się w kolejce. Brakuje materiałów

Materiały budowlane są drogie i coraz bardziej deficytowe. Niektóre produkty podrożały nawet o 400 proc. Czas oczekiwania na pożądane towary może sięgać nawet do miesiąca.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 08:59 Po latach zwłoki rząd przygotował projekt. Producenci zapłacą za opakowania

Nowa opłata już czeka na przedsiębiorców. Za sprawą unijnej dyrektywy firmy zostaną pociągnięte do tzw. rozszerzonej odpowiedzialności za produkcję odpadów, głównie opakowań. Pieniądze ściągnięte w ramach nowej należności mają trafić przede wszystkim do gmin.

EAST NEWS
19.03.2022 08:58 Paroc Polska strajkuje. Pracownicy żądają wyższych pensji

Strajk generalny w Paroc Polska. Pracownicy odmówili pracy, ponieważ ich postulaty nie zostały spełnione. Załoga domaga się stałych umów i podwyżek, ale pracodawca pozostaje nieugięty.

Jan BIELECKI/East News
19.03.2022 08:58 Politycy PiS o podwyżkach: za wymagającą pracę należy się godna pensja

Podwyżki dla parlamentarzystów zbulwersowały społeczeństwo. Pensje polityków wzrosną o 60 proc. w czasie, gdy medycy pracują w trudnych warunkach i mogą liczyć na bagatela 19 zł podwyżki, a nauczyciele nie mogą doprosić się o wyższe stawki. Jednak politycy PiS twierdzą, że podwyżki są konieczne, ponieważ praca na rzecz państwa wymaga wielu poświęceń.

Google Street View/Jakub Kaminski/East News
19.03.2022 08:58 Nie wszyscy pracownicy niemedyczni otrzymali dodatek covidowy

Personel niemedyczny ze Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu nie otrzymał do tej pory dodatku covidowego - ustaliła reporterka WTV, Maria Glinka. Zgodnie z zapowiedziami rządu, jednorazowa kwota w wysokości pięciu tysięcy złotych miała być wypłacona w czerwcu. Chęć docenienia pracowników zaznaczał wiosną zarówno minister zdrowia Adam Niedzielski, jak i premier Mateusz Morawiecki. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na premie. Szpital w Nowym Sączu nie wypłacił personelowi pieniędzy. Rozczarowani pracownicy rozważają strajk.

WTV
19.03.2022 08:58 Udało nam się zebrać całą kwotę na leczenie nastolatka z depresją

Wczoraj na WTV.pl ukazał się tekst Kochasz dziecko, które chce się zabić. Mama nastolatka, który choruje na depresję i podejmował próby samobójcze, opowiedziała o braku wsparcia ze strony publicznej ochrony zdrowia. Razem z reportażem udostępniliśmy zbiórkę Moniki na leczenie nastolatka. W niecałe 24 godziny udało się zebrać całą kwotę!- Dzwoniłam, próbowałam go zapisać do szpitala, na publiczną psychoterapię. Nic. Najgorsze jest to, że ja w pewnym momencie już odpuściłam: z tymi SOR-ami, szpitalami, publicznymi lekarzami. Dla mnie to była walka z wiatrakami, ciągłe dobijanie się, bez skutku, podczas gdy mój synek umierał. Czułam, że zawalam. Że jestem beznadziejną matką. A oni sprawiali, że czułam się jak roszczeniowa idiotka. Bo chcę pomocy dla mojego ciężko chorego syna - opowiadała Monika w naszym reportażu.Szpitale były przepełnione i nie chciały przyjąć nastolatka, zamówiona karetka nie przyjechała, na publiczną psychoterapię musiał czekać miesiącami, pracownik karetki nie chciał przenieść do karetki nieprzytomnego chłopaka po próbie samobójczej. Niemal każde zderzenie z publiczną ochroną zdrowia wyniszczało i Monikę, i nastolatka. W końcu Monika zdecydowała się na prywatne leczenie syna. W tym celu się zapożyczyła. Była zdesperowana, by ratować syna.- Wizyta u psychiatry, 15 minut: 200 zł. I tylko przytakiwanie, i znowu co miesiąc ta sama recepta. Terapeuci: 170 zł za posiedzenie, a na koniec: „Nie wiem, czy pomogę, bo jestem od nałogów, ale proszę przyjść za tydzień i znów zapłacić 170 zł” - wyliczała w reportażu. I dodawała:- Jestem na zasiłku dla bezrobotnych. Mój syn ma raz w tygodniu wizytę u psychoterapeuty, raz w miesiącu rozmawia z psychiatrą. Do tego chciałabym wyleczyć go z kompleksów: trądzik na twarzy i na plecach. Antybiotyki i maści kosztują 300 zł. Karnet na siłownię, by wrócił do sportu – też prawie 200 zł miesięcznie. Dokupiłam suplementy polecane przez lekarza - 300 zł.

Jeśli nie złożysz wniosku nie dostaniesz od państwa 300 złotych
19.03.2022 08:57 Trwa zbieranie wniosków na 300 plus w ramach "Dobrego startu". Do ZUS trafiło już ponad 1,7 mln formularzy

Rodzicu, nie zapomnij złożyć wniosku, bo stracić można 300 złotych. Już niemal od miesiąca istnieje możliwość składania niezbędnych dokumentów. Pieniądze przysługują dokładnej grupie rodziców oraz opiekunów, a linią graniczną jest wiek. Ile wydamy na program "Dobry start"?Jednym z programów uruchomionych przez Prawo i Sprawiedliwość jest "Dobry start", a wraz z nim - 300 plus. W związku z nim rodzice oraz opiekunowie dzieci i młodzieży uczącej się mogą wnioskować o przyznanie pieniędzy.W ramach tego programu wypłacane jest 300 złotych. Wypłata jest jednorazowa. Nie trafia ona jednak do wszystkich.

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 08:57 Czternasta emerytura już na jesieni. Nie każdy dostanie pełne świadczenie

Czternasta emerytura trafi do seniorów już na jesieni. Niektórzy otrzymają nawet 1250,88 zł brutto. Jednak znajdą się także emeryci, którzy nowego dodatku nie dostaną wcale.

Zostało tylko kilka dni na złożenie wniosków o przyznanie 500 plus
19.03.2022 08:53 Osoby, które złożą wnioski o przyznanie 500 plus w lipcu, nie otrzymają wyrównania za czerwiec

Wszyscy, którzy chcą otrzymać wypłatę 500 plus z wyrównaniem, mają tylko kilka dni na dopełnienie formalności. Minister Marlena Maląg przypomina, że w środę mija termin złożenia wniosku dotyczącego świadczenia dla rodzin.Wraz z końcem czerwca mija czas na dostarczanie wniosków dotyczących 500 plus. Spora część uprawnionych do pobierania pieniędzy w ramach tego świadczenia dopełniła już formalności. Grono osób, które zostawiły kwestie regulacji 500 plus na ostatnią chwilę również nie jest małe. Minister Marlena Maląg zwraca się właśnie do tej grupy rodziców i opiekunów.

spalanie
19.03.2022 08:53 Deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw od 1 lipca jest obowiązkiem

Już od 1 lipca na Polki i Polaków nałożony zostanie zupełnie nowy obowiązek. Brak dopełnienia formalności wiązać może się z otrzymaniem grzywny (nawet 5 tys. złotych) lub mandatu (500 złotych). Termin nie dla wszystkich jest taki sam. Niektórzy mają 12 miesięcy, a inni 14 dni. Już za kilka dni, 1 lipca, w życie wejdą nowe przepisy i koniecznością będzie składanie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Złożyć muszą ją wszyscy, jednak nie wszyscy mają na to tyle samo czasu.Zmiany w ustawie z 21 listopada 2008 roku, gdzie mowa o wspieraniu termomodernizacji i remontach oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków, zaowocowały wejściem w życie nowego obowiązku. Wszyscy musimy poinformować władze w jaki sposób ogrzewamy swoje domy i mieszkania.

Emerytury
19.03.2022 08:52 Emerytury po waloryzacji wciąż niskie. Wszystko przez inflacje

Emerytury, choć przeszły waloryzacje, wciąż nie zaspokajają potrzeb seniorów. Rosnąca inflacja sprawa, że starsze pokolenia wciąż tracą pieniądze. "Super Express" wyliczył, ile pieniędzy pochłania sytuacja gospodarcza. Tegoroczna waloryzacja emerytur była uwarunkowana między innymi inflacją. Obecny wskaźnik, wyliczony przez GUS, wyniósł 4,7%.Dana była decydująca dla podniesienia najniższego świadczenia o 50,88 złotego.

Rząd
19.03.2022 08:43 Rząd po cichu przyzna swoim podwyżki. Znalazł się kruczek

Doniesienia przekazał portal "Money" oraz "Fakt". Szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk przygotował projekt, zgodnie z którym wiceministrowie nie będą pełnić funkcji polityków. Przyjęcie dokumentu przeniesie ich do korpusu służby cywilnej. Powodem ma być przeniesienie ekspertów do właściwej grupy. Media alarmują, że podniesie to ich pensje z 12 tysięcy złotych brutto do 17 tysięcy.

  • 1
  • 2