wtv.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

(zdj. wykadrowane) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw od 1 lipca jest obowiązkiem

25 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Już od 1 lipca na Polki i Polaków nałożony zostanie zupełnie nowy obowiązek. Brak dopełnienia formalności wiązać może się z otrzymaniem grzywny (nawet 5 tys. złotych) lub mandatu (500 złotych). Termin nie dla wszystkich jest taki sam. Niektórzy mają 12 miesięcy, a inni 14 dni.

Już za kilka dni, 1 lipca, w życie wejdą nowe przepisy i koniecznością będzie składanie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Złożyć muszą ją wszyscy, jednak nie wszyscy mają na to tyle samo czasu.

Zmiany w ustawie z 21 listopada 2008 roku, gdzie mowa o wspieraniu termomodernizacji i remontach oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków, zaowocowały wejściem w życie nowego obowiązku. Wszyscy musimy poinformować władze w jaki sposób ogrzewamy swoje domy i mieszkania.

Od 1 lipca trzeba składać dekalarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw to obowiązek przede wszystkim właścicieli domów. Osoby posiadające na własność mieszkania zostaną wyręczone przez spółdzielnie oraz wspólny mieszkaniowe.

Dokument należy składać do prezydentów miast, burmistrzów, lub wójtów. Jest to zależne od miejsca zamieszkania danej osoby.

Nieoficjalne wiadomości mówią o tym, że PiS może stracić większość rządową

Prawo i Sprawiedliwość straci w piątek większość sejmową? Onet: z partii odchodzi trzech posłów

CZYTAJ DALEJ

Wchodzące w życie od 1 lipca prawo nie wymaga od nas wizyty w urzędzie osobiście. Deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw złożyć można również poprzez internet.

Należy pamiętać, że właściciele budynków, które na dzień 1 lipca 2021 roku już istnieją, mają 12 miesięcy na dokonanie formalności. W zupełnie innej sytuacji są właściciele budynków, które powstaną i będą użytkowane dopiero po tej dacie. W tym przypadku prawo przewiduje zaledwie 14 dni na zgłoszenie do właściwego organu deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw.

Co musi znaleźć się w deklaracji?

Lista niezbędnych danych nie jest krótka. Deklaracje przede wszystkim wpłynąć muszą do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W piśmie zawarte muszą być następujące informacje: imię i nazwisko lub nazwa właściciela ew. zarządcy budynku, adres miejsca zamieszkania lub adres siedziby (w przypadku spółdzielni i wspólnot).

Dodatkowo konieczne jest jednoznaczne określenie adresu nieruchomości, w której obrębie wskazano konkretne źródło ciepła, lub spalania paliw (wyszczególnionych w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a i c).

Niezbędne jest przekazanie organom w deklaracji kontaktu telefonicznego do zarządcy budynku lub jego właściciela. W przypadku, gdy ten punkt ulegnie zmianie, przewidziano 14 dni na poinformowanie o modyfikacji danych w deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw.

To nie koniec danych, które znajdą się w wypełnianym od 1 lipca dokumencie. Muszą znaleźć się tam również informacje wskazujące liczbę oraz rodzaj obecnych i używanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub spalania paliw. Właściciel wypełniający deklarację ma obowiązek poinformować o tym, jakie paliwa są przez nie wykorzystywane oraz jakie jest ich przeznaczenie.

Zignorowanie nowego obowiązku może sporo kosztować

Deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw to nowy obowiązek. Rządzący zdecydowali, iż osoby, które go nie dopełnią otrzymać mogą mandat w wysokości 500 złotych.

Przewidziano również grzywnę. Tutaj wysokość kary jest zdecydowanie wyższa, gdyż opiewać można na nawet 5 tys. złotych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, sip.lex.pl, globenergia.pl

Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Czytaj więcej >