wtv.pl > Gospodarka > 12 tys. zł na dziecko. Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił, jest już projekt ustawy
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:01

12 tys. zł na dziecko. Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił, jest już projekt ustawy

pieniądze
Pixabay / BeatriceBB

Nawet 12 tys. zł na dziecko to kolejne świadczenie, które ma zachęcać Polaków do powiększania rodzin. Rząd przyjął już projekt ustawy w tej sprawie. Rodziny, które nie załapią się na nowy program, będą mogły liczyć na inne wsparcie finansowe.

12 tys. zł na dziecko. Projekt ustawy gotowy

12 tys. zł na dziecko to najnowszy pomysł PiS na poprawę demografii. W ubiegłym roku na świat przyszło zaledwie 355 tys. dzieci, czyli najmniej od 17 lat. Eksperci mówili wręcz o “katastrofie demograficznej”.

Dlatego też PiS zamierza przekazać na ręce rodziców kolejne, gigantyczne pieniądze. Rząd przyjął już projekt ustawy w tej sprawy. Jakie są jego założenia?

Świadczenie rzędu 12 tys. zł na dziecko, czyli tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej, bez względu na dochody. Po dodatek mają zgłaszać się rodzice, którzy w dniu wejścia w życie ustawy posiadają drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Pieniądze będą pobierać do ukończenia przez drugiego lub kolejnego potomka 36. miesiąca życia.

Co do zasady 12 tys. zł na dziecko ma być wypłacane przez 2 lata w kwocie 500 zł miesięcznie. Jednak rodzice będą mogli zmienić tryb pobierania świadczenia i otrzymywać 1 tys. zł przez rok. Nowy dodatek ma obowiązywać od początku przyszłego roku.

Z wyliczeń rządu wynika, że nowy program będzie obejmował ok. 410 tys. dzieci. Co z pozostałymi nowo narodzonymi dziećmi? Również i dla nich PiS przygotował dodatek.

Nie tylko 12 tys. zł na dziecko. Niektórzy dostaną dofinansowanie rzędu 400 zł

Przyjęty przez rząd projekt wprowadza zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. PiS proponuje dofinansowanie dla dziecka w wysokości 400 zł.

Jednak rodzice nie będą mogli samodzielnie zdecydować, na jaki cel przeznaczą pieniądze. Świadczenie w wysokości 400 zł ma sfinansować pobyt w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Proponowany dokument wskazuje, że dodatkowe pieniądze będą przysługiwały rodzicom, opiekunom prawnym i innym osobom, które opiekują się dzieckiem na podstawie decyzji sądu. Jak będzie to wyglądało w praktyce? Podmiot prowadzący instytucję dla dzieci do lat trzech ma obniżyć miesięczną opłatę za pobyt, ale bez uwzględnienia wyżywienia. 

Dofinansowanie obejmuje pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie, a także pierwsze dziecko w rodzinach, w których kolejne nie korzysta z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Po dopłatę mogą zgłaszać się również rodzice potomków w wieku przed 12. miesiącem życia i po ukończeniu 36. miesiąca życia. Według wyliczeń rządu dofinansowanie będzie obejmowało ok. 110 tys. dzieci.

- Będzie to zachętą do posiadania większej liczby dzieci oraz stworzy lepsze warunki dla ich wychowania - stwierdziła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: WTV.pl, Onet

Powiązane