Rząd. (zdj. Il. ) ; Jakub Kamiński/Eastnews
Źródło: (zdj. Il. ) ; Jakub Kamiński/Eastnews
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 21 Listopada 2020

Rząd po cichu przyzna swoim podwyżki. Znalazł się kruczek

Po cichu rząd chce przenieść wiceministrów do korpusu służby cywilnej? Działanie umożliwiłoby przyznanie członkom rządu kolejnych 5 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że jeszcze w sierpniu Sejm chciał podwyżek dla posłów i pensji dla pierwszej damy.

Doniesienia przekazał portal "Money" oraz "Fakt". Szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk przygotował projekt, zgodnie z którym wiceministrowie nie będą pełnić funkcji polityków. Przyjęcie dokumentu przeniesie ich do korpusu służby cywilnej. Powodem ma być przeniesienie ekspertów do właściwej grupy. Media alarmują, że podniesie to ich pensje z 12 tysięcy złotych brutto do 17 tysięcy.

B. mąż Marty Kaczyńskiej nagle wpadł we wściekłość. Posypały się wulgaryzmyB. mąż Marty Kaczyńskiej nagle wpadł we wściekłość. Posypały się wulgaryzmyCzytaj dalej

Czy rząd przyzna sobie podwyżki? Ustawa jest procedowana w trybie ekspresowym

Warto jednak zaznaczyć, że urzędnicy korpusów cywilnych nie mogą być członkami partii politycznych. Co ciekawe, Jarosław Kaczyński, odpowiadając na oskarżenia o rozrzutności rządu, zapowiedział rekonstrukcję Rady Ministrów, a właściwie zmniejszenie liczby wiceministrów. Obecnie liderzy resortów mają aż 30 zastępców.

Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej wskazał dla "Faktu", że rząd składa się głównie z członków danej partii. - Niektóre spośród osób zajmujących obecnie stanowiska podsekretarzy stanu odgrywają ważne role w strukturach partyjnych, włączenie tych stanowisk do korpusu służby cywilnej budzi wątpliwości - tłumaczy ekspert dla "Faktu".

Kinga Duda nie mogła wiedzieć, od kogo wynajmuje mieszkanie. Teraz youtuberka zdradza kulisy jej rzekomej wyprowadzkiKinga Duda nie mogła wiedzieć, od kogo wynajmuje mieszkanie. Teraz youtuberka zdradza kulisy jej rzekomej wyprowadzkiCzytaj dalej

Padła propozycja, by przemianować na urzędników jedynie podsekretarzy. Prezes SAKSAP ma jednak ważny warunek. Chce wymusić na nich podpisania należytego oświadczenia. Za złamanie kompromisowych przepisów miałaby grozić kara pozbawienia wolności.

Korpus cywilny tworzy administracja licząca 119 tysięcy członków według danych "Faktu". Co więcej, wiceministrowie mogliby również liczyć na 13. pensję. Pod osłoną nocy Sejm próbuje w ekspresowym tempie uchwalić przedłożony dokument.

Czy z portfeli Polek i Polaków znikną jeszcze większe pieniądze? Szykuje się drożyzna, dziennikarze dotarli do informacji z NBPCzy z portfeli Polek i Polaków znikną jeszcze większe pieniądze? Szykuje się drożyzna, dziennikarze dotarli do informacji z NBPCzytaj dalej

Redakcja "Onetu" wyliczyła, ilu wiceministrów jest ściśle związanych z Prawem i Sprawiedliwością. W wyborach parlamentarnych z list obecnej partii rządzącej startowali Piotr Patkowski, Paweł Jabłoński, Marcin Romanowski i Zbigniew Gryglas. Gryglas wcześniej współtworzył Nowoczesną. Błażej Poboży oraz Olga Semeniuk są również radnymi Zjednoczonej Prawicy w stolicy.

Podobne inicjatywy były procedowane w 2018 roku, gdy wybuchła afera o niebotycznych podwyżkach w rządzie Beaty Szydło. - Pan minister Dworczyk na początku nie chciał powiedzieć, ile będą od teraz zarabiać podsekretarze stanu. W końcu ujawnił, że chodzi o kwoty rzędu 16 tys. zł plus dodatki. Czyli ostatecznie będzie to ok. 20 tys. zł - podaje dla "Onetu" poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej zaś mówi wprost, że działanie to stanowi 100-procentową podwyżkę.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

W tym samym czasie na 100-procentowy dodatek od rządu czekają medycy. Senat dodał do ustawy covidowej poprawkę, zgodnie z którą na dodatek mogli liczyć wszyscy specjaliści. PiS chciał jednak wynagrodzić jedynie osoby na pierwszym froncie walki z pandemią. Dokument został podpisany przez prezydenta, lecz Prezes Rady Ministrów nie opublikowano go w Dzienniku Ustaw.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  2. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  3. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  4. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  5. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  6. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"

Źródło: [Onet/Fakt]