wtv.pl > Gospodarka > Od sierpnia płacimy więcej na pensje dla polityków. Budżet Kancelarii Sejmu na rok 2022 pokazuje skalę podwyżek
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:05

Od sierpnia płacimy więcej na pensje dla polityków. Budżet Kancelarii Sejmu na rok 2022 pokazuje skalę podwyżek

Podwyżki dla polityków: posłowie od sierpnia otrzymują wyższe pensje
Jan BIELECKI/East News

Podwyżki dla polityków stały się faktem. Budżet Kancelarii Sejmu na 2022 rok pokazuje o jak dużych kwotach mowa. Na każdego posła wydamy nawet 1,5 mln złotych dziennie. Od sierpnia ich miesięczna podwyżka wyniosła ponad 6 tys. zł. Budżet - w stosunku do zeszłorocznego - zwiększy się aż o 61 mln złotych. Przeciętny Kowalski może zapomnieć o takich zarobkach. Kto jeszcze zyskał?

Na swoje miesięczne pensje nie może narzekać praktycznie żaden polityk. Średnio poseł przed sierpniem 2021 r. zarabiał 8016,70 zł. W związku z podpisaniem przez Andrzeja Dudy rozporządzenia już teraz na konta między innymi parlamentarzystów trafia nawet 12 826,64 zł miesięcznie.

To jednak nie wszystko. Więcej zarabia nie tylko premier, prezydent, czy marszałek Sejmu. Każdy poseł pochwalić się może podwyżką oraz jeszcze większymi pieniędzmi otrzymywanymi na prowadzenie biura. Liczby pokazujące skalę tego zdarzenia mogą onieśmielić zwykłych podatników.

Podwyżki dla polityków: większe pensje dla posłów, premiera i marszałków

577 mln złotych. To planowany budżet Kancelarii Sejmu na 2022 rok. Tylko zwiększenie uposażenia posłów to koszt pochłaniający 34 mln złotych.

Od sierpnia na konto premiera Mateusza Morawieckiego trafia blisko 20 tys. złotych. Taką samą pensją pochwalić się mogą marszałkowie Sejmu oraz Senatu.

Decyzja Andrzeja Dudy to nie tylko podwyżki za wykonywaną pracę, ale również wsparcie na utrzymanie swojego zaplecza organizacyjnego.

Większe wsparcie z budżetu państwa

Ryczałt na prowadzenie oraz utrzymanie biura poselskiego wzrósł do 17,2 tys. złotych. Każdy poseł będzie kosztował nas dziennie ponad milion złotych więcej.

Według obliczeń se.pl, prowadzenie przez posłów biur będzie szarego podatnika kosztować w 2022 roku 95 mln złotych.

Podróże odbywane przez polityków również będą finansowane z budżetu państwa. Sejm planuje, że na wyjazdy krajowe oraz zagraniczne posłów wyda 18,5 mln złotych. W stosunku do poprzedniego roku również w tym dziale budżetu odnotowano wzrost wydatków.

214 mln złotych na wypłaty dla polityków

W 2021 roku podatnicy zapłacili 180 mln złotych, aby politycy otrzymywali comiesięczne pensje. W 2022 roku odnotowany zostanie znaczny wzrost.

Z budżetu państwa w stronę parlamentarzystów popłynie o 34 mln złotych więcej. Dzięki podatnikom będzie możliwe pokrycie 214 mln złotych niezbędnych na wypłaty polityków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Andrzej Duda się tłumaczył

Pod koniec lipca prezydent Andrzej Duda był gościem w "Gościu Wydarzeń". Komentował tam decyzję o podpisaniu rozporządzenia przyznającemu podwyżki dla polityków.

- Nie było żadnych wątpliwości, że osoby, które pełnią funkcję wiceministrów, czyli podsekretarzy stanu, zarabiają niewspółmiernie mało. Ich pensje nie zmieniły się od ponad 20 lat. To jest sytuacja dramatyczna - stanowczo deklarował Andrzej Duda.

Prezydent dodawał, że w swoim Pałacu Prezydenckim nie miał w związku z niskimi zarobkami ani jednego podsekretarza stanu. - Wynagrodzenie było niewspółmiernie niskie do tego, jaki był zakres obowiązków, jaka była odpowiedzialność, jakie decyzje trzeba było podejmować - tłumaczył Andrzej Duda.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: se.pl, fakt.pl, polsatnews.pl, wtv.pl Zdjęcie główne: Jan BIELECKI/East News

Powiązane