wtv.pl > Gospodarka > Brak podwyżek 500 plus i 300 plus w 2022 roku. Rząd chwali się Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, nawet 12 tys. zł na dziecko
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:15

Brak podwyżek 500 plus i 300 plus w 2022 roku. Rząd chwali się Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, nawet 12 tys. zł na dziecko

Marek BAZAK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W budżecie 2022 zaplanowano, że na 500 plus oraz 300 plus wydane zostanie tyle samo pieniędzy, co w roku 2021. Rodzice i opiekunowie nie mogą liczyć na to, że wysokość świadczeń się zwiększy. Waloryzacja 500 plus nie jest planowana.

Złe wieści dla rodziców i opiekunów pobierających 500 plus oraz tzw. 300 plus w ramach programu "Dobry Start". Rząd nie planuje zwiększania wypłacanej kwoty.

Do wniosków dotyczących braku waloryzacji 500 plus doszedł "Fakt". Przyjęty przez rządzących budżet na nadchodzący rok zmiótł nadzieje na zwiększenie pieniędzy trafiających do uprawnionych rodzin.

Nie będzie podwyżki 500 plus i 300 plus

40,5 mld złotych na 500 plus w 2022 roku. 300 plus pochłonie w nadchodzącym roku 1,35 mld złotych.

Informacje dotyczące planowanych przez rząd wydatków z budżetu w 2022 roku jasno sygnalizują, że gabinet Mateusza Morawieckiego nie przewiduje, by rodzice i opiekunowie mieli otrzymać od rządu więcej pieniędzy.

Warto zaznaczyć, że każda - nawet najdrobniejsza podwyżka - świadczenia 500 plus w skali ogólnopolskiej wiąże się z ogromnym obciążeniem dla budżetu.

Jak wskazuje fakt.pl, gdyby do rodzin trafiło o 100 złotych więcej, to koszt całościowy prorodzinnego programu kształtowałby się na poziomie ponad 50 mld złotych.

Mateusz Morawiecki oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chcą pokazać, że nie zapominają o polskich rodzinach, gdzie wychowują się dzieci. Politycy wskazują, że o pomoc finansową będzie można starać się w ramach Polskiego Ładu.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: dodatkowe świadczenie dla rodzin

- Naszą ambicją jest dalsze wspieranie polskich rodzin, dlatego wprowadzimy dodatkowe świadczenie dla rodzin z dziećmi - przeczytać można na rządowej stronie informującej o planach w ramach Polskiego Ładu.

Informacje na temat Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego mogą być dla rodzin oczekujących podwyżki 500 plus pocieszeniem. - Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie co do zasady wypłacany przez 24 miesiące w kwocie 500 zł miesięcznie na dziecko.  Natomiast rodzice będą mogli wybrać czy chcą otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące, czy 1000 zł miesięcznie, ale przez 12 miesięcy - przekazują rządzący.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Pieniądze w ramach tego programu wypłacane będą przez ZUS. Dodatkowo ważnym założeniem jest to, że przyznanie i wysokość otrzymywanych pieniędzy nie będzie zależne od wysokości dochodów rodziców, lub opiekunów.

Jak przekazuje ministerstwo, celem programu jest pomoc w pokryciu wydatków związanych z opieką nad dziećmi. Kto dostanie te pieniądze? Świadczenie będzie trafiało do rodzin wychowujących dzieci, które skończyły 12. miesiąc życia, ale mają nie więcej niż 36. miesięcy życia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: fakt.pl, wtv.pl Zdjęci główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Powiązane