wtv.pl > Gospodarka > Trwa nabór wniosków o 300 plus. Zainteresowanie jest ogromne
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:00

Trwa nabór wniosków o 300 plus. Zainteresowanie jest ogromne

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

300 plus po raz kolejny wspiera finanse polskich rodzin. Dotychczas ZUS otrzymał ponad 2,2 mln wniosków w sprawie dodatkowego świadczenia na dziecko, ale nabór nadal trwa. Pod koniec tego miesiąca mija ważny termin w programie “Dobry start”. 

300 plus podbija serca Polaków. Pierwsze podsumowanie ZUS

300 plus to dodatkowe pieniądze, które rodzice mogą wykorzystać na wyprawkę dla dziecka na kolejny rok szkolny. Świadczenie działa w ramach programu “Dobry start” i zostało wprowadzone w 2018 r. W tym roku cieszy się dużą popularnością.

Dotychczas ZUS otrzymał ponad 2,2 mln wniosków obejmujących 3,1 mln dzieci. Portal polskatimes.pl donosi, że na konta rodziców i opiekunów trafiło już 678 mln zł. Prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS, zdradziła, że rozpatrzono 90 proc. wysłanych wniosków.

300 plus z kluczowym terminem. Im wcześniej złożysz wniosek, tym szybciej otrzymasz pieniądze

Rodzice, którzy są zainteresowani 300 plus, w dalszym ciągu mogą wysyłać zgłoszenia. Warto jednak pamiętać o terminach. W tym przypadku czas to pieniądz.

Zasady programu “Dobry start” wskazują bowiem, że osoby, które zawnioskują o 300 plus do końca sierpnia mają zagwarantowaną wypłatę maksymalnie do końca września. Dzięki temu dodatkowe 300 zł będzie można wykorzystać jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego lub na początku.

Spóźnialscy muszą liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania. Rodziny, które złożą wniosek we wrześniu, październiku i listopadzie otrzymają 300 plus w przeciągu dwóch miesięcy. Program kończy się 30 listopada 2021 r.

Jak zawnioskować o 300 plus? Duże zmiany w programie

W tym roku za obsługę 300 plus odpowiada ZUS. Dotychczas ten obowiązek spoczywał na samorządach. 

Przekazanie kompetencji w zakresie programu “Dobry start” w ręce ZUS wiąże się także ze zmianami w procedurze wnioskowania. Po 300 plus nie można już zgłaszać się osobiście lub na podstawie wydruków. Rodzice mogą wysyłać zgłoszenia wyłącznie przez internet.

Do dyspozycji są trzy kanały komunikacji. Wnioski można składać przez portal Emp@tia, PUE ZUS lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 300 plus trafia bezpośrednio na konto bankowe wskazane w zgłoszeniu.

Kto może otrzymać 300 plus? Dodatek przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole do 18. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych 300 plus jest przyznawane do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Z programu wyłączone są dzieci z “zerówek” i w wieku przedszkolnym. Po 300 plus nie mogą zgłaszać się także studenci. 

W ubiegłym roku programem objęto 4,4 mln uczniów. Od 2018 r. na 300 plus rząd wydał 4,1 mld zł. Dodatek pochłania rocznie ok. 1,4 mld zł.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane