wtv.pl > Gospodarka > Po latach zwłoki rząd przygotował projekt. Producenci zapłacą za opakowania
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 08:59

Po latach zwłoki rząd przygotował projekt. Producenci zapłacą za opakowania

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowa opłata już czeka na przedsiębiorców. Za sprawą unijnej dyrektywy firmy zostaną pociągnięte do tzw. rozszerzonej odpowiedzialności za produkcję odpadów, głównie opakowań. Pieniądze ściągnięte w ramach nowej należności mają trafić przede wszystkim do gmin.

Opłata opakowaniowa również w Polsce. Pojawił się długo wyczekiwany projekt

Opłata od opakowań to najważniejszy punkt projektu ustawy, który wprowadza tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producenta. To koncepcja wdrażana na mocy unijnej dyrektywy, która wskazuje, że to firmy produkujące odpady mają ponosić koszty ich zbiórki i przetwarzania. Obecnie ten obowiązek ciąży na konsumentach i samorządach.

O konieczności wprowadzenia nowego modelu mówiło się w Polsce od kilku lat. Jednak dopiero teraz rząd przygotował ustawę w tej sprawie. Dokument pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji i równocześnie rozpoczęły się konsultacje społeczne.

Na 73 stronach regulacji wyróżniają się przepisy, na mocy których ma zostać wprowadzona opłata opakowaniowa. Zgodnie z propozycją nowa należność ma być pobierana od producentów co miesiąc. Za ściąganie daniny będą odpowiadali marszałkowie województw.

Nowa opłata zapoczątkują zieloną rewolucję? Pieniądze mają wspierać gminy

Portal gazeta.pl podaje, że opłata nie będzie jednakowa. Jej wysokość ma zależeć od rodzaju opakowania, zdatności do recyklingu i zawartości materiału, który pochodzi z recyklingu. Producent będzie mógł rozliczać się z nowego obowiązku samodzielnie lub poprzez organizacje odpowiedzialności producentów.

Zgromadzone pieniądze zostaną przekazane do operatora RPO, czyli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Środki mają wspierać przede wszystkim gminy - trafi do nich 80 tys. zebranych pieniędzy.

Ostateczny podział należności będzie zależał od masy odpadów komunalnych zdatnych do ponownego użycia i recyklingu na terenie danej gminy. Pod uwagę należy wziąć również liczbę mieszkańców.

W proponowanym dokumencie pojawia się jednak zastrzeżenie. Inicjatorzy nowego prawa zaznaczają, że pieniądze, pozyskane z nowej opłaty, gmina będzie mogła wykorzystać tylko do realizacji zadań związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi.

Nowa opłata już za półtora roku

Według wstępnego harmonogramu opłata opakowaniowa ma wejść w życie w 2023 r. Autorzy projektu szacują, że w pierwszym roku ściągania należności zysk wyniesie 1,5 mld zł. Do 2032 r. opłata ma generować 1,79 mld zł.

Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zaznacza, że dokument to jedynie “kręgosłup, schemat” pewnego działania. Resort jest otwarty na wszelkie uwagi, a więc niewykluczone, że opłata może przybrać ostatecznie nieco inny kształt, choć producenci z pewnością nie uciekną od odpowiedzialności. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: