wtv.pl > Gospodarka > Osoby, które złożą wnioski o przyznanie 500 plus w lipcu, nie otrzymają wyrównania za czerwiec
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:53

Osoby, które złożą wnioski o przyznanie 500 plus w lipcu, nie otrzymają wyrównania za czerwiec

Zostało tylko kilka dni na złożenie wniosków o przyznanie 500 plus
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wszyscy, którzy chcą otrzymać wypłatę 500 plus z wyrównaniem, mają tylko kilka dni na dopełnienie formalności. Minister Marlena Maląg przypomina, że w środę mija termin złożenia wniosku dotyczącego świadczenia dla rodzin.

Wraz z końcem czerwca mija czas na dostarczanie wniosków dotyczących 500 plus. Spora część uprawnionych do pobierania pieniędzy w ramach tego świadczenia dopełniła już formalności.

Grono osób, które zostawiły kwestie regulacji 500 plus na ostatnią chwilę również nie jest małe. Minister Marlena Maląg zwraca się właśnie do tej grupy rodziców i opiekunów.

Mija termin składania dokumentów dotyczących 500 plus

Osoby, które zapomną o dostarczeniu formularzy dotyczących 500 plus, nie otrzymają wypłat pieniędzy z wyrównaniem za czerwiec. Opóźnienie - choćby o dzień - przyniesie ze sobą odczuwalne w kieszeni skutki.

Wszyscy rodzice składający formularze po 30 czerwca liczyć muszą się, z tym że świadczenie zostanie dopiero ustalone, a więc na konto nie wpłyną pieniądze wyrównujące należność za czerwiec.

- [...] zdecydowana większość rodziców już złożyła wniosek. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, nie powinni zwlekać. [...] Złożenie wniosku [...] po 30 czerwca oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku - przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dlaczego niektórzy nie dostaną wypłaty za czerwiec?

500 plus to świadczenie, które jest jednym z flagowych programów Prawa i Sprawiedliwości. W czasie jego tworzenia zastrzeżono, że prawo do niego ustalane jest w określonych ramach.

Po złożeniu wniosku rodzice lub opiekunowie prawni będą otrzymywać 500 plus od 1 czerwca do 31 maja każdego roku kalendarzowego. Jednocześnie formalności związane z przyznaniem prawa do świadczenia na kolejne 12 miesięcy rozpoczyna się już w lutym i trwa do końca czerwca.

Osoby, które nie zmieszczą się w terminie: nie otrzymają wyrównania za czerwiec. Ma to zapobiec wypłacaniu pieniędzy rodzinom, które tracą prawa do 500 plus. W przypadku dalszego uprawnienia do pobierania świadczenia rządzący jedną z transz powiększają o zaległą wypłatę.

Nie trzeba nawet wychodzić z domu

Napięte grafiki nie muszą oznaczać konieczności zrezygnowania z wypłaty zaległych pieniędzy z 500 plus. Rodzice, którzy nie mają czasu na odwiedziny w urzędzie, mogą skorzystać z elektronicznej formy złożenia niezbędnego wniosku.

Formalności dopełnić można przy pomocy bankowości elektronicznej, PUE ZUS, czy rządowego portalu Empatia. Można skorzystać również z bardziej tradycyjnej formy i wysłać wniosek do urzędu pocztą.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, gov.pl, tvp.info

Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News