wtv.pl > Gospodarka > Czternasta emerytura już na jesieni. Nie każdy dostanie pełne świadczenie
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 08:57

Czternasta emerytura już na jesieni. Nie każdy dostanie pełne świadczenie

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Czternasta emerytura trafi do seniorów już na jesieni. Niektórzy otrzymają nawet 1250,88 zł brutto. Jednak znajdą się także emeryci, którzy nowego dodatku nie dostaną wcale.

Czternasta emerytura - ile, dla kogo i w jakiej wysokości?

Czternasta emerytura to kolejny dodatek, który ma wspierać polskich seniorów. Jednak w odróżnieniu od trzynastki, czternastka zostanie wypłacona tylko raz. Pieniądze mają pojawić się na kontach seniorów na jesieni tego roku. Na dodatkowe świadczenie może liczyć każdy, kto pobiera jedno ze świadczeń wymienionych w ustawie na dzień 30 października 2021 r.

Wypłata dodatku jest zaplanowana na listopad, ale niektórzy emeryci będą musieli poczekać na pieniądze trochę dłużej. Osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne otrzymają czternastą emeryturę w grudniu. Z kolei w przypadku kwartalnych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników wypłata jest zaplanowana na styczeń 2022 r.

Co do zasady czternasta emerytura ma wynosić dokładnie tyle samo, ile emerytura minimalna. W praktyce oznacza to, że seniorzy otrzymają 1250,88 zł brutto, czyli 1022,30 zł netto. 

Czternasta emerytura nie dla każdego. Dodatek ominie nawet Kaczyńskiego

Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej czternasta emerytura trafi łącznie do 9,1 mln osób. Jednak nie każdy będzie mógł liczyć na pełną kwotę świadczenia.

Rząd wprowadził bowiem próg dochodowy. Emeryt, który co miesiąc pobiera świadczenie wyższe niż 2900 zł brutto, otrzyma czternastkę wyliczoną w oparciu o zasadę “złotówka za złotówkę”. Co to oznacza w praktyce? Kwota dodatku będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia ponad wyznaczoną granicę.

Portal pomorska.pl donosi, że czternasta emerytura seniora z regularnym świadczeniem rzędu 3000 zł wyniesie 1150,88 zł. Na rękę otrzyma 940,50 zł. W przypadku świadczenia w wysokości 3200 zł czternasta emerytura będzie opiewała na 980,88 zł brutto (777 zł netto). Szacunki MRiPS wskazują, że pomniejszony dodatek trafi do ok. 7,9 mln seniorów.

Dalsza część artykułu pod wideo

Jednak mechanizm zaproponowany przez rząd sprawi, że niektórzy emeryci nie otrzymają dodatkowych pieniędzy wcale. Czternasta emerytura nie zostanie wypłacona osobom, które co miesiąc pobierają z ZUS więcej niż 4150,88 zł. 

Co ciekawe, w tym gronie znajdzie się Jarosław Kaczyński. Portal money.pl donosi bowiem, że prezes PiS otrzymuje regularne świadczenie w kwocie ok. 7700 zł.

Mimo że nie każdy senior dostanie nadprogramowe pieniądze, to czternaste emerytury pochłoną miliardy złotych. Na wypłatę jednorazowego dodatku rząd zarezerwował 11,4 mld zł. W połączeniu z drugim świadczeniem - trzynastą emeryturą, koszty wzrastają do ok. 22 mld zł w ciągu roku.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: