wtv.pl > Gospodarka > Od 1 września Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o dofinansowanie. Do rozdania jest 70 mln złotych
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:14

Od 1 września Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o dofinansowanie. Do rozdania jest 70 mln złotych

Od 1 września Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania, do rozdania jest 70 mln złotych
Marek BAZAK/East News, ZOFIA BAZAK

Na złożenie dokumentów zostało tylko 28 dni. Brak dopełnienia formalności sprawi, że nawet do 7 tys. złotych przejdzie koło nosa. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że ruszył nabór wniosków o wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich. - Pula środków wynosi 70 mln zł - przekazuje ARiMR.

Po raz czwarty Koła Gospodyń Wiejskich starać mogą się o przyznanie pieniędzy z budżetu państwa. W założeniach projektu jasno określono, że dofinansowanie musi zostać przeznaczone na organizowanie przedsięwzięć na potrzeby lokalnych społeczności.

Nabór wniosków ruszył 1 września i skończy się nie później niż 30 września. Rządzący biorą pod uwagę, że pieniądze mogą skończyć się jednak wcześniej.

70 mln złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich

Kwoty, jakie otrzymają poszczególne KGW, są zróżnicowane. Głównym aspektem wpływającym na ilość przekazanych pieniędzy jest to, ile członkiń ma dane KGW.

5 tys. złotych otrzymają KGW, które zgłoszą się i liczą do 30 osób. Te, które pochwalić mogą się liczbą od 31 do 75 członkiń: otrzymają 6 tys. złotych.

Najwięcej, bo aż 7 tys. złotych ARiMR planuje przekazać kołom, które mają więcej niż 75 członkiń. Górna granica w tym przypadku nie została ustalona.

Wniosek warto złożyć jak najszybciej

- Nabór wniosków będzie trwał do 30 września 2021 roku ale nie dłużej niż do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację ww. programu - przekazuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dopiero jeden dzień przyjmowane są wnioski, jednak nie znaczy to, że pieniędzy może wystarczyć dla wszystkich. Dodatkowo, aby cieszyć się z dofinansowania z ARiMR, trzeba spełnić warunki formalne.

Kto może starać się o przyznanie pieniędzy?

ARiMR udostępnia specjalny wniosek oraz formularz dedykowany do złożenia niezbędnych dokumentów. Należy pamiętać, aby składać je we właściwych siedzibach biur Agencji w powiatach.

Co więcej, tylko KGW wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich mogą ubiegać się o dofinansowanie. Brak formalnego wpisu skreśla dane koło z szansy na otrzymanie do 7 tys. złotych wsparcia na działalność.

Niedawno informowaliśmy o ważnych słowach Agaty Dudy w kontekście KGW. Pierwsza dama zaszczyciła swoją obecnością urodziny koła z Mniszka.

Dalsza treść artykułu pod materiałem wideo:

"Polski fenomen"

W swojej odezwie do zgromadzonych na imprezie urodzinowej w Mniszku żona Andrzeja Dudy przypomniała, że rozkwit KGW miał miejsce w ostatnich latach. Przyczyną jest właśnie rozpoczęcie ich dofinansowania.

- W tym czasie te koła, które istniały już dłużej, dostały dodatkowego wiatru w żagle, te, które zawiesiły działalność - mówiła Agata Duda.

Pierwsza dama dodawała, że Koła Gospodyń Wiejskich to prawdziwy "polski fenomen" na skalę światową. Podkreślała, że ich członkinie od lat są liderkami społeczności wiejskiej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News, ZOFIA BAZAK

Powiązane