Adam Niedzielski dziś ogłosił najnowsze zmiany dotyczące szansy na uzyskanie natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Chodzi o Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Po zamknięciu placówek POZ będziemy mogli zadzwonić na numer 800 137 200. Telefon odbierze pielęgniarka. Adam Niedzielski wydał ważny komunikat w mediach społecznościowych. Za pośrednictwem Twittera poinformował o zakończeniu prac na nową platformą. "Oddajemy do Państwa dyspozycji Teleplatformę Pierwszego Kontaktu, która poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych pozwoli uzyskać poradę medyczną" - czytamy.Przez platformę będziemy mogli uzyskać e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. "To I etap reformy nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej" - dodał. Oddajemy do Państwa dyspozycji Teleplatformę Pierwszego Kontaktu, która poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych pozwoli uzyskać poradę medyczną. W razie potrzeby można uzyskać e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. To I etap reformy nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. https://t.co/q8JlEZQTvK— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) May 25, 2021
Adam Niedzielski wydał pilne oświadczenie w sprawie ataku zwolenników teorii spiskowych na punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim. O ataku na placówkę w Grodzisku pisaliśmy w godzinach wieczornych. Tuż po pierwszych publikacjach prasowych głos zabrał sam minister zdrowia.Szef resortu w ostrych słowach potępił działanie agresywnych antyszczepionkowców.
Adam Niedzielski nie ma wątpliwości. IV fala koronawirusa już idzie do Polski, co pokazują najnowsze krzywe zachorowań. Minister zachęcał do szczepień, by jak najszybciej uruchomić odporność stadną. Wskaźniki są nieubłagane. Linia trendu odwróciła się po raz pierwszy od apogeum III fali.
Adam Niedzielski zostanie odwołany ze stanowiska? Wiele pielęgniarek i położnych jest w tej kwestii zgodnych. Wysłały w tym celu wniosek do premiera. Związek zawodowy przestał mieć zaufanie do działań Niedzielskiego, jego zarządzana resortem i wiedzy. Wnioskodawcy piszą również, że nie ma możliwości poprawy w zakresie zaufania, które aktualny minister zdrowia miał utracić.
W nocy z niedzieli na poniedziałek antyszczepionkowcy podpalili punkt szczepień i siedzibę sanepidu w Zamościu. Surową reakcję zapowiedział już Mateusz Morawiecki. Premier wysłał też na miejsce ministra zdrowia Adama Niedzielskiego – ustalił "Wprost".Rosnąca agresja środowisk przeciwnych szczepionkom, która dotąd koncentrowała się na mediach społecznościowych, coraz częściej zaczyna przyjmować fizyczny wymiar.Tak było między innymi w Grodzisku Mazowieckim i Gdyni, gdzie zaatakowano punkty szczepień. O krok dalej antyszczepionkowcy poszli w Zamościu.Na południu Lubelszczyzny podpalono nie tylko mobilny punkt do zabiegów wakcynacji, ale również siedzibę sanepidu.
- Mimo trudnego czasu, przygotowaliśmy konkretny Plan dla Chorób Rzadkich, który dotyczy pewnego kierunku prac. Będzie on miał miejsce w latach 2021-2023 - powiedział Adam Niedzielski. Ministerstwo Zdrowia chce stworzyć specjalną platformę.- Plan dla Chorób Rzadkich to 37 bardzo konkretnych zadań - zadeklarował minister zdrowia w zapowiedzi nowych prac resortu.Plan dla Chorób Rzadkich zawiera najistotniejsze elementy, które poprawią realnie sytuację pacjentów z chorobami rzadkimi. Filarem opieki będą teraz wyspecjalizowane ośrodki.— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 24, 2021
Adam Niedzielski zapowiedział, że lekarze będą mogli kształcić się w uczelniach zawodowych. Jak stwierdził, w tej chwili najważniejsze jest kształcenie młodych medyków, za czym ma iść m.in. zwiększenie limitów na studia. Powstał już projekt ustawy, która miałaby regulować te kwestie. Adam Niedzielski przedstawił swoją wizję.
Adam Niedzielski w rozmowie z Polsatem zapowiedział, jak wyglądać będzie kwestia trzeciej dawki szczepień oraz ewentualnych obostrzeń w przedziale jesienno-zimowym. Niektóre kwestie mogły zaskoczyć. - Nie rozmawiajmy od razu o lockdownie, mamy inną sytuacje niż przy poprzedniej fali - mówił Niedzielski.
Minister zdrowia podczas zwołanej konferencji zabrał głos w sprawie samobójstwa, do którego doszło w sobotę w "białym miasteczku" przed Kancelarią Premiera. Zaapelował do protestujących medyków o rozwiązywanie sporów "przy stole". Tragiczne zdarzenie z 18 września wstrząsnęło uczestnikami protestu medyków. Adam Niedzielski składa kondolencje Podczas poniedziałkowej konferencji Adama Niedzielskiego, minister nawiązał do tragicznego wydarzenia, do którego doszło w sobotę ok. godz. 10 w tzw. białym miasteczku przed Kancelarią Premiera. W trakcie konferencji komitetu protestacyjnego słychać było huk, który doprowadził do nagłego zakończenia wystąpień. Wkrótce okazać się miało, że na terenie obozu demonstracji doszło do próby samobójczej. Choć na miejsce przybiegli ratownicy medyczni, a poszkodowany przetransportowany został do szpitala, jego życia nie udało się uratować. Pozostawił przy sobie list, w którym napisał, że jego śmierć jest wyrazem protestu wobec manifestacji medyków. Adam Niedzielski złożył kondolencje oraz przekazał wyrazy współczucia rodzinie oraz przyjaciołom zmarłego. Minister wzywa do dialogu Szef resortu zdrowia przedstawił sytuację jako przykład tego, do czego doprowadzić może nasilenie się emocji społecznych. Jednocześnie zwrócił się do protestujących medyków, po raz kolejny apelując o "rozmowę przy stole". - Dzisiaj ponownie, trzeci czy czwarty raz, zwracam się do komitetu protestacyjnego - powiedział Niedzielski. - Czasem trzeba się cofnąć, żeby iść do przodu - dodał. Następnie zaproponował medykom, by spotkali się z nim chociażby tego samego dnia. Zapowiedział, że wkrótce z komitetem skontaktuje się nowo powołany wiceminister zdrowia Piotr Bromber. - Niech te tragiczne wydarzenia będą dla nas refleksją, że problemy musimy rozwiązywać przy stole - orzekł minister. - Proszę o nieodtrącanie wyciągniętej ręki - zwrócił się do przedstawicieli protestujących medyków. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia odpowiedzieli na wezwanie wiceministra Brombera. Do rozmów dojść ma 21 września o 14. Publikujemy list, który został wysłany do min. Brombera @MZ_GOV_PL pic.twitter.com/mRiTplRll5— Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia (@protestmedykow) September 20, 2021 Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Tragedia w białym miasteczku. Sieć obiegło drastyczne nagranieTragedia w “Białym miasteczku”. Premier Mateusz Morawiecki złożył kondolencje rodzinie zmarłegoŚmierć w białym miasteczku. Nowe ustalenia w sprawie tożsamości ofiaryŹródło: polsatnews.pl, twitter.com, wtv.pl
W trakcie konferencji prasowej szef Ministerstwa Zdrowia potwierdził doniesienia o utrzymującej się kontynuacji wzrostów zakażeń. – Widzimy, że dynamika procesu epidemicznego przyrasta – mówił Adam Niedzielski. Nie zabrakło nawiązania do tragedii w białym miasteczku i trzeciej dawki szczepionki.Przemawiający w poniedziałek szef resortu zdrowia poinformował o istnieniu "dużej dynamiki przyrostu nowych zakażeń". Zapowiedział przy tym, że sytuacja nie polepszy się w najbliższych tygodniach.Adam Niedzielski przekazał, że w minionych dniach liczba hospitalizacji uległa podwojeniu.
Minister zdrowia Adam Niedzielski prognozuje, że już w przyszłym tygodniu dobowy wzrost zachorowań na COVID-19 przekroczy tysiąc. W związku z rozpędzającą się czwartą falą pandemii i znikomym zainteresowaniem szczepieniami rząd będzie zmuszony rozważyć wprowadzenie obostrzeń. Szef resortu zapowiada, że będzie skłonny podejmować “decyzje bardziej drastyczne”.
Minister zdrowia ogłosił powołanie nowego wiceministra, który zająć ma się najpilniejszymi sprawami dotyczącymi resortu. Adam Niedzielski obiecał również przeprowadzenie rozmów z ratownikami medycznymi. Podczas nieoczekiwanej konferencji poruszone zostały niezwykle ważne tematy. Nowy wiceministerJuż na samym wstępie Adam Niedzielski ogłosił powołanie nowego wiceministra zdrowia, którym zostać ma Piotr Bromber, od 2018 r. sprawujący obowiązki Dyrektora Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Zapowiedziano, że zająć ma się on sprawami, które są fundamentalne dla poprawnego działania polskiej służby zdrowia. Po Niedzielskim głos zabrał sam nowo mianowany. - Ochrona zdrowia to obszar, w którym duże emocje były zawsze. Tym emocjom towarzyszył brak zaufania - stwierdził Bromber - Chcemy to zaufanie odbudować - zapowiedział. Ogłosił również chęć zwiększenia liczby miejsc na kierunkach lekarskich. Ponadto stwierdził, że kwestie finansowe w służbie zdrowia to sprawa bardzo ważna, ale jak stwierdził, "nie można sprowadzać tego dyskursu tylko do pieniędzy". Niedzielski zwraca się do protestujących Zdaniem ministra zdrowia, spełnienie postulatów osób manifestujących podczas protestów pracowników służby zdrowia to koszt ok. 100 mld zł. W związku z tym zapowiedział spotkanie z przedstawicielami komitetu protestacyjnego, które odbyć ma się 14 września. Ogłosił także, że już we wtorek przystąpi do rozmów z ratownikami medycznymi. "Problemy rozwiązuje się przy stole, w dyskusji, a nie przez protesty" - orzekł. Niedzielski stwierdził także, że samodzielnie poprowadzi dialog z protestującymi i na ten moment nie widzi potrzeby angażowania do rozmów premiera. - Jest w tej chwili przestrzeń na dyskusję, jak zaprojektować ścieżkę wynagrodzeń w ramach dochodzenia do 7 % PKB - poinformował minister - Później rozmawiajmy, co możemy zrobić dalej - dodał. Na koniec, pytany przez dziennikarzy przyznał, że możemy już mówić o panującej w Polsce czwartej fali koronawirusa oraz, że w tej sytuacji Ministerstwo Zdrowia będzie bacznie przyglądać się rozwojowi wydarzeń. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Bogna Janke z Kancelarii Prezydenta komentuje protest ratowników. "Rząd nie ma fabryki pieniędzy"Minister Niedzielski potwierdził. Polska przekaże Tajwanowi 400 tys. szczepionekPremier i minister zdrowia zapowiedzieli nowy plan rządu. Celem modernizacja polskich szpitaliźródło: tvn24.pl, wtv.pl
Czwarta fala pandemii stała się faktem. Szef Ministerstwa Zdrowia poinformował w piątek, czego możemy się spodziewać w trakcie nadchodzących tygodni. Zapowiedział też, na jakiej podstawie wprowadzane będą obostrzenia.Minister zdrowia gościł w piątek na antenie Radia ZET, gdzie, rzecz jasna, zapytano go o rosnącą liczbę zakażeń i czwartą falę, której nadejście potwierdził 8 września wiceszef resortu Waldemar Kraska.10 września poinformowano o 528 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia. Najwięcej przypadków odnotowano na terenie województwa mazowieckiego (91).warmińsko-mazurskiego (23), wielkopolskiego (23), podlaskiego (21), kujawsko-pomorskiego (16), świętokrzyskiego (11), opolskiego 8, lubuskiego (6). 22 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 10, 2021
Polski rząd przekaże Tajwanowi 400 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca. Poprzednio partner przekazał nam maseczki i kombinezony ochronne. "Razem walczymy z pandemią COVID-19" – poinformował Adam Niedzielski.Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu potwierdziło informację o pomocy otrzymanej od resortu za pośrednictwem mediów społecznościowych."Serdecznie dziękujemy rządowi i obywatelom Polski za przekazanie 400 000 dawek szczepionki" – czytamy w opublikowanym komunikacie.
Minister zdrowia przedstawił decyzję Rady Medycznej w sprawie trzeciej dawki szczepionki. Organ dopuścił rozwiązanie w przypadku osób z zaburzeniami odporności. Dodatkowe szczepienie ma odbyć się przynajmniej 28 dni po zakończeniu poprzedniego cyklu.W trakcie piątkowej konferencji prasowej w Szczecinie Adam Niedzielski poinformował o otrzymaniu stanowiska Rady Medycznej przy premierze, która zaakceptowała dopuszczenie trzeciej dawki szczepionki dla osób, u których występują zaburzenia odporności.Komentując termin podania trzeciej dawki, cytowany przez Onet minister zdrowia wskazał: – Jest on ustalony na nie wcześniej niż 28. dzień od zakończenia podstawowego cyklu szczepień.
Czwarta fala pandemii wisi nad Polską, a Ministerstwo Zdrowia już przygotowuje nową strategię działania. Szef resortu Adam Niedzielski zapowiedział, że w razie wzrostu zachorowań kraj zostanie podzielony. W najbardziej zagrożonych powiatach mają obowiązywać obostrzenia. W dalszym ciągu nie wiadomo, czy rząd będzie rekomendował trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi.
Adam Niedzielski powiedział w wywiadzie z "Rzeczpospolitą", na jak długo zostaną zostaną z nami maseczki. Jak się okazało, w ciągu ostatnich miesięcy jego poglądy w tym temacie nie uległy dużej zmianie. W wywiadzie z "Rzeczpospolitą" Niedzielski wypowiedział się również w kontekście obowiązkowych szczepień i obostrzeń.
Adam Niedzielski w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" odniósł się do kwestii związanych z koronawirusem - ewentualnego lockdownu, szczepień i ich obowiązkowości oraz kwestii maseczek. Co rząd przewiduje w związku z nadejściem ewentualnej IV fali?Ma powstać zupełnie nowy model podejmowania decyzji w trakcie pandemii.
Adam Niedzielski jest pewny powrotu dzieci do szkół już 1 września. Zapewnił, że w szkołach pojawią się mobilne punkty szczepień. Minister zapowiedział również dodatkowe fundusze związane z psychiatrią dziecięcą, nawiązując do trudnej sytuacji, z jakimi starli się najmłodsi w czasie poprzedniego roku szkolnego. Nowy program w kwestii psychiatrii dziecięcej ma ruszyć już niedługo.
Pytany o powrót dzieci do szkół już 1 września, minister zdrowia potwierdził, że decyzja już zapadła. – Absolutnie tak, to jest przesądzone – mówił w programie WP Adam Niedzielski. Zapowiedział też regionalizację obostrzeń.Szef Ministerstwa Zdrowia gościł we wtorek w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. Adam Niedzielski zapowiedział rozwiązania, które zostaną wprowadzone jesienią, wraz z rozwojem czwartej fali epidemii.
Adam Niedzielski wydał komunikat w sprawie szczepień u osób od 12 do 18 roku życia. Młodzież będzie mogła przyjąć kolejny preparat. Właśnie zakończono badania. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia nastolatkowie będą mogli skorzystać także z preparatu Spikevax Moderny.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski pojechał do Zamościa, by na własne oczy zobaczyć miejsce podpalenia punktu szczepień i stacji sanitarno-epidemiologicznej. Wyraził również swoje zdanie na temat zajścia. Stwierdził, że był to akt terroru. Niedzielski podsumował kolejne etapy nienawiści antyszczepionkowców wobec szczepień i pokazał, jak doszło do nocnych wydarzeń z 2 sierpnia.
– Zero tolerancji dla agresywnych zachowań antyszczepionkowców – przekazał Adam Niedzielski. Minister zdrowia zapowiedział też "zaostrzenie polityki państwa w tym zakresie". Trwają rozmowy z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim oraz z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro.Szef Ministerstwa Zdrowia wystosował zdecydowane stanowisko związane za zdarzeniem, do którego w minioną niedzielę doszło w punkcie szczepień w Grodzisku Mazowieckim. O awanturze wywołanej przez przeciwników szczepionek, który usiłowali wejść do placówki, pisaliśmy TUTAJ.Adam Niedzielski zdecydował o przyznaniu w trybie pilnym odznak dla trzech pracowników punktu, którzy usiłowali zatrzymać napierającą grupę. Wyróżniono ich za "zasługi dla Ochrony Zdrowia" – podało RMF FM.
Adam Niedzielski zobaczył dane dotyczące szczepień. Fatalne wyniki na Podkarpaciu wywołały natychmiastową reakcję. Już w poniedziałek minister wyrusza do Jeżowa. Odbędzie szereg spotkań.Ministerstwo Zdrowia przygotowało dane dotyczące wyszczepienia mieszkańców w podziale na gminy i województwa. Najgorsza sytuacja ma miejsce na Podkarpaciu, a konkretnie w gminie Jeżowe.
Podczas gdy w Polsce stale rośnie liczba zachorowań mutacją Delta, najnowsze badania polskich lekarzy zdają się dawać powody do optymizmu. O skuteczności szczepionek przekonuje też minister Adam Niedzielski.Powołując się na artykuł, który opublikowano w czasopiśmie "Vaccines", "Fakty TVN" podały najnowsze statystyki ws. skuteczności szczepionek przeciw koronawirusowi.Na 7,5 tys. osób hospitalizowanych w czterech przebadanych szpitalach zaledwie 11 było w pełni zaszczepionych – podaje Gazeta.pl, powołując się na informacyjne pasmo stacji.Jednocześnie przypomniano dane Ministerstwa Zdrowia, według których obecnie 98 procent śmiertelnych ofiar pandemii to niezaszczepieni.
Minister zdrowia przestrzegł przed widmem czwartej fali epidemii. Adam Niedzielski opublikował w mediach społecznościowych mocno niepokojące dane. "Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość".Choć ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem znacznych spadków i stabilizacji dziennej liczby osób zakażonych, politycy raz po raz przestrzegali przed pojawieniem się czwartej fali epidemii.W minionych tygodniach premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zwracali uwagę, że wariant Delta stanowi coraz większy procent zakażeń również w naszym kraju.W poniedziałek niepokojące dane zaprezentował na Twitterze szef resortu Adam Niedzielski.
Premier Mateusz Morawiecki i minister Adam Niedzielski przekazali ustalenia po spotkaniu specjalnym w sprawie sytuacji epidemicznej. Podjęto istotne decyzje. - Musimy się szykować na trudny czas - mówił Mateusz Morawiecki.O godzinie 13 odbyło się spotkanie sztabu dyskutującego na temat sytuacji epidemiologicznej w kraju. W czasie dyskusji ekspertów z politykami skupiano się nie na okresie letnim.Politycy nie martwią się o wakacje, a o to, co nastąpi po nich. Premier nie ukrywa, że jest zaniepokojony panującą beztroską.
Od lipca bieżącego roku wzrośnie wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy stażystów. – To kolejny krok w realizacji naszej strategii dla ochrony zdrowia dotyczącej podnoszenia najniższych wynagrodzeń – przekazał Adam Niedzielski.28 czerwca szef Ministerstwa Zdrowia podpisał obwieszczenie dotyczące wysokości zasadniczych wynagrodzeń dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywających staże podyplomowe.