wtv.pl > Polska > Lekarz już po uczelni zawodowej? Pojawił się projekt
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:13

Lekarz już po uczelni zawodowej? Pojawił się projekt

Adam Niedzielski
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Adam Niedzielski zapowiedział, że lekarze będą mogli kształcić się w uczelniach zawodowych. Jak stwierdził, w tej chwili najważniejsze jest kształcenie młodych medyków, za czym ma iść m.in. zwiększenie limitów na studia.

Powstał już projekt ustawy, która miałaby regulować te kwestie. Adam Niedzielski przedstawił swoją wizję.

Lekarzem po uczelni zawodowej? Adam Niedzielski przedstawił nowy projekt

Adam Niedzielski przedstawił projekt, który może pomóc w kwestii liczby przedstawicieli zawodów medycznych.

- Okres pandemii szczególnie pokazał, jak bardzo brakuje nam kadr, jak nam doskwiera deficyt specjalistów - lekarzy, ale i pielęgniarek, ratowników - podkreślił.

- Inicjatywy związane ze zwiększeniem kształcenia, naborów, powstaniem nowej infrastruktury, otwieraniem nowych kierunków to są inicjatywy, które z punktu widzenia ministra zdrowia są w tej chwili priorytetowe - mówił.

Dodał, że prócz zwiększenia finansowania dla służby zdrowia do 7 proc. PKB do 2027 roku, najważniejsze jest właśnie szkolenie kadr.

- Widzimy, że ostatnie ruchy wynagrodzeniowe, budowanie pewnego wizerunku zawodów, powodują, że nabory związane z pielęgniarstwem czy ratownictwem cieszą się dużym powodzeniem - dodał.

- Razem z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem zdecydowaliśmy o tym, by kształcenie w szkołach zawodowych nabierało coraz większego statusu, coraz wyższego poziomu - tłumaczył.

Mówił, że w kształcenie zawodowe włączy również przygotowanie do zawodów medycznych.

Medyk po uczelni zawodowej? Co to oznacza?

- Będziemy chcieli przygotować, już w zasadzie przygotowaliśmy projekt, który będzie dopuszczał kształcenie lekarzy w szkołach zawodowych, bo to jest bardzo potrzebne w Polsce - opowiadał.

- Jako minister zdrowia, ale myślę, że mogę to powiedzieć również w imieniu pana ministra edukacji i nauki, pokładamy w was ogromną nadzieję, nadzieję na pomoc w zbudowaniu takiego zasobu kadr, który będzie potrafił odpowiedzieć na zwiększające się potrzeby leczenia Polaków - podkreślił.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, polsatnews.pl zdjęcie główne: Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane