wtv.pl > Polska > Czwarta fala pandemii. Niedzielski: Nawet 1,3 tys. hospitalizacji pod koniec września
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:08

Czwarta fala pandemii. Niedzielski: Nawet 1,3 tys. hospitalizacji pod koniec września

Adam Niedzielski - czwarta fala
Pawel Wodzynski/East News

Czwarta fala pandemii stała się faktem. Szef Ministerstwa Zdrowia poinformował w piątek, czego możemy się spodziewać w trakcie nadchodzących tygodni. Zapowiedział też, na jakiej podstawie wprowadzane będą obostrzenia.

Minister zdrowia gościł w piątek na antenie Radia ZET, gdzie, rzecz jasna, zapytano go o rosnącą liczbę zakażeń i czwartą falę, której nadejście potwierdził 8 września wiceszef resortu Waldemar Kraska.

10 września poinformowano o 528 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia. Najwięcej przypadków odnotowano na terenie województwa mazowieckiego (91).

Niedzielski: Jesteśmy przygotowani też na trudniejsze scenariusze

Pytany o przewidywania resortu dotyczące przebiegu czwartej fali Niedzielski zapowiedział, że pod koniec września spodziewane jest około 1200-1300 hospitalizacji.

Minister wskazał jednak, że według założeń rozpoczynająca się fala "nie będzie przebiegała tak dramatycznie jak w przypadku drugiej i trzeciej". Szef resortu powołał się przy tym na analizy zachodnich państw.

Dodał też, że resort jest gotowy również na "trudniejsze scenariusze".

Pytany o plany ponownego wprowadzania restrykcji sanitarnych, Adam Niedzielski zapowiedział, że decyzja oparta będzie nie tylko o liczbę zakażeń, ale również o dane dotyczące hospitalizacji.

Podkreślił ponadto, że regiony, gdzie poziom wyszczepienia jest wyższy, są "po prostu bezpieczniejsze". Jako województwa, gdzie transmisja wirusa może być większa, minister wymienił Podlasie, Lubelszczyznę i Podkarpacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Płatne szczepienia?

Szefa Ministerstwa Zdrowia zapytano również, czy rząd zamierza wprowadzić płatne szczepienia przeciwko COVID-19. W odpowiedzi Niedzielski wskazał, że wszystkie szczepienia w Polsce objęte są system refundacyjnym.

Dodał, że rządzący nie myślą o "wprowadzeniu płatności za szczepienia z dnia na dzień". Dodał jednak: – Ale kiedy pandemia zostanie sprowadzona do bardziej kontrolowanej postaci, szczepienie przeciw COVID-19 wejdzie w normalny system refundacyjny.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radio ZET, wtv.pl

Powiązane