wtv.pl > Polityka > Adam Niedzielski zapowiedział, że trzecia dawka szczepionek będzie dostępna wcześniej niż zapowiadano
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:10

Adam Niedzielski zapowiedział, że trzecia dawka szczepionek będzie dostępna wcześniej niż zapowiadano

adam niedzielski
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Adam Niedzielski w rozmowie z Polsatem zapowiedział, jak wyglądać będzie kwestia trzeciej dawki szczepień oraz ewentualnych obostrzeń w przedziale jesienno-zimowym. Niektóre kwestie mogły zaskoczyć.

- Nie rozmawiajmy od razu o lockdownie, mamy inną sytuacje niż przy poprzedniej fali - mówił Niedzielski.

Adam Niedzielski w Polsacie zapowiedział, jak wyglądać będzie kwestia obostrzeń

Jesienno-zimowa fala koronawirusa szykuje się już do skoku. Fala zachorowań ponownie ruszy przy chłodniejszej pogodzie. 50 proc. poziom zaszczepienia niestety zapowiada długą przeprawę przez kolejne miesiące, w których łatwo o złapanie choroby.

Adam Niedzielski odniósł się do tego w wywiadzie dla Polsatu. Ocenił, jak wyglądać będą ewentualne obostrzenia.

Zapowiedział, że ewentualnie możliwe będą obostrzenia regionalne. Widać zarówno w Polsce, jak i w Europie Zachodniej, że wirus nie uderzył z taką siłą, jak rok temu.

- Na razie trzy, cztery województwa odstają od stawki [woj. lubelskie, podlaskie, zachodniopomorskie i podkarpackie - przyp. red.] i tam rzeczywiście sytuacja jest najtrudniejsza - mówił.

- Chciałem zwrócić też uwagę, że mamy teraz zupełnie inne podejście do polityki związanej z obostrzeniami, ten poziom tolerancji jest większy i to nie jest jeszcze moment, kiedy uruchamia się alarm dotyczący wprowadzenia większych restrykcji - informował.

- Nawet jeśli sobie tę wysoką dynamikę przedłużymy, to za tydzień, góra dwa, będziemy mieli średnio tysiąc przypadków dziennie i to nie robi wrażenia z punktu widzenia infrastruktury szpitalnej - mówił ze spokojem.

Niedzielski o trzeciej dawce szczepień: szybciej niż przewidywano

- Od 1 września wprowadziliśmy możliwość szczepienia III dawką dla osób, która mają problem z odpornością i to już się dzieje. Mamy nią zaszczepionych blisko 9 tys. osób - informował minister.

To oznacza, że część szczepień III dawką już trwa. Kiedy jednak taką możliwość otrzymają inne osoby?

- Teraz prowadzimy dyskusję z premierem i Radą Medyczną co do dalszych decyzji w tym zakresie, bo producenci szczepionek dopiero niedawno dostarczyli do Europejskiej Agencji Leków wyniki swoich badań - dodał.

Wyniki te mają zostać podane przez EMA 4 października, ale rząd zdecydował się na szybsze uruchomienie szczepień.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane