wtv.pl > Polityka > Plan dla Chorób Rzadkich. "NFZ zacznie finansować nowe, genetyczne metody diagnostyczne"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:15

Plan dla Chorób Rzadkich. "NFZ zacznie finansować nowe, genetyczne metody diagnostyczne"

Plan chorób rzadkich ogłoszony przez Adama Niedzielskiego w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

- Mimo trudnego czasu, przygotowaliśmy konkretny Plan dla Chorób Rzadkich, który dotyczy pewnego kierunku prac. Będzie on miał miejsce w latach 2021-2023 - powiedział Adam Niedzielski. Ministerstwo Zdrowia chce stworzyć specjalną platformę.

- Plan dla Chorób Rzadkich to 37 bardzo konkretnych zadań - zadeklarował minister zdrowia w zapowiedzi nowych prac resortu.

Rządzący przygotowują plan dla chorób rzadkich

Z ust Adama Niedzielskiego padły deklaracje ważne dla pacjentów zmagających się z nietypowymi chorobami. - 80 proc. chorób rzadkich ma charakter genetyczny i wymaga zastosowania zaawansowanej diagnostyki genetycznej. Zgodnie z założeniami Planu dla Chorób Rzadkich NFZ zacznie finansować nowe, genetyczne metody diagnostyczne - obiecał szef MZ.

W czasie wizyty w Instytucie Matki i Dziecka minister poinformował o istotnych zmianach. Grupa zainteresowanych nimi pacjentów jest wąska, jednak wprowadzenie nowych rozwiązań pomoże w leczeniu trudnych chorób, w których specjalizuje się w kraju bardzo mała część lekarzy.

Realizacja 37 zadań przyjętych przez MZ w ramach Planu dla Chorób Rzadkich planowana jest na lata 2021-2023.

Większe finansowanie pozwoli na szybsze i dokładniejsze diagnozy

Na spotkaniu z dziennikarzami obecny był również szef Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Dr n. med. Tomasz Maciejewski poinformował, że w szpitalu wykryć można 30 chorób rzadkich u dzieci. To zasługa Zakładu Badań Przesiewowych.

- Dzięki wprowadzeniu Planu dla Chorób Rzadkich pacjenci w Polsce będą mieli szansę na szybszą diagnostykę i terapię - dodał Tomasz Maciejewski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Sytuacja pacjentów ulegnie zmianie

Wtorkowe zapowiedzi mają szansę na znaczne poprawienie bytu i procesu leczenia określonej grupy pacjentów.

- Jednym z kluczowych elementów opieki nad pacjentem z chorobą rzadką jest zapewnienie szybkiej, wysokospecjalistycznej i właściwie ukierunkowanej diagnostyki laboratoryjnej, dostępnej zarówno w trybie hospitalizacji, jak i ambulatoryjnym - dodawał minister Adam Niedzielski.

Obecna na konferencji prasowej prof. Jolanta Sykut-Cegielska, krajowa konsultantka w dziedzinie pediatrii metabolicznej, nie ukrywała swojej radości z zapowiedzi resortu zdrowia. - Dziś jest święto dla pacjentów, ich rodzin i klinicystów - powiedziała.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER