wtv.pl > Polityka > Pielęgniarki i położne chcą odejścia Adama Niedzielskiego. Złożyły wniosek o jego odwołanie
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:18

Pielęgniarki i położne chcą odejścia Adama Niedzielskiego. Złożyły wniosek o jego odwołanie

Adam Niedzielski
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Adam Niedzielski zostanie odwołany ze stanowiska? Wiele pielęgniarek i położnych jest w tej kwestii zgodnych. Wysłały w tym celu wniosek do premiera. Związek zawodowy przestał mieć zaufanie do działań Niedzielskiego, jego zarządzana resortem i wiedzy.

Wnioskodawcy piszą również, że nie ma możliwości poprawy w zakresie zaufania, które aktualny minister zdrowia miał utracić.

Adam Niedzielski odwołany? Tego chce Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych

Związek twierdzi, że prowadzone przez Niedzielskiego rozmowy i zapewnienia o dialogu nie mają pokrycia w rzeczywistości.

- Działania w tym zakresie Ministra Zdrowia to nie jest dialog i wspólne rozwiązywanie problemów systemu ochrony zdrowia, to monolog władzy nieliczącej się z pacjentem i personelem, podszyty ignorancją i przekonaniem o własnej wyższości - twierdzili przedstawiciele związku.

Pielęgniarki twierdziły, że mimo prób z ich strony do podjęcia współpracy z rządem i przedstawienia opinii ekspertów, ministerstwo pozostawało głuche.

- Błędy Pana Ministra w ocenie sytuacji w systemie opieki zdrowotnej, wybiórcze podejmowanie działań w sprawach istotnych dla systemu oraz usilne podtrzymywanie swoich autorytarnych, niekorzystnych decyzji kończą się wielką stratą dla polskiego pacjenta i pracowników ochrony zdrowia - podkreśliły. Wniosek został skierowany nie tylko do premiera Mateusza Morawieckiego, ale również prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Duże problemy w służbie zdrowia - brakuje kadry

Związek opowiedział w liście również o doświadczanych problemach kadrowych.

- Epidemia COVID-19 nadwątliła i tak nienajlepszą sytuację kadrową, a o niewątpliwych błędach w walce z pandemią świadczy sytuacja, w której w ostatnim roku w Polsce liczba zgonów przekraczająca wieloletnie średnie jest najwyższa w Europie - podawano.

W liście podkreślono również kwestię szybkiego wzrostu średniej wieku wśród pielęgniarek i położnych - osoby wykształcone w zawodzie często uciekają do innych krajów, gdzie mogą pracować za lepszą pensję.

Związkowczynie podkreśliły, że jest to m.in. wina działań ministerstwa, które nawarstwia się od wielu lat i mimo obietnic nikt nic w tym temacie nie zmienia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne