wtv.pl > Lech Kaczyński

Lech Kaczyński

Lech Kaczyński był polskim politykiem, prezydentem Rzeczypospolitej Polski w latach 2005-2010. W 2001 roku, razem z bratem założył partię Prawo i Sprawiedliwość, z którą związał swoją dalszą, polityczną karierę. Pełnił funkcję jej prezesa do 2003 roku, kiedy na tym stanowisku zastąpił go Jarosław Kaczyński. Przed objęciem fotela prezydenta RP był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, później ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Jerzego Buzka a następnie - prezydentem Warszawy.

Lech Kaczyński
21.03.2022 01:12 Pomnik Lecha Kaczyńskiego oblany farbą. Policja szuka sprawców

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach stał się jednym z symboli tego miasta. W 2014 roku postawił go ówczesny prezydent miasta związany z Prawem i Sprawiedliwością, Wojciech Kudelski. Jak się okazało, pomnik został oblany farbą przez nieznanych sprawców. Policja szuka winnych. Do zdarzenia doszło w nocy z 2 na 3 maja. Doniesiono o nim funkcjonariuszom w godzinach porannych.

Słupsk
19.03.2022 09:01 Słupsk. Ścięto dęby Lecha i Marii Kaczyńskich, policja szuka sprawców

Słupsk. Nieznani sprawcy zdewastowali dęby upamiętniające Lecha i Marię Kaczyńskich. Nad ranem polityk Prawa i Sprawiedliwości dostrzegł skalę zniszczeń. Policja szuka sprawców zdarzenia. Jarosław Kaczyński od 14 sierpnia nie skomentował zajścia.Akt wandalizmu miał miejsce późną nocą z 13 na 14 sierpnia, w Słupsku. Bliżej nieokreślona grupa ścięła dwa dęby, upamiętniające Lecha i Marię Kaczyńskich. Jak informuje Radio Gdańsk, drzewa wycięto celowo. Co ciekawe, nie zniszczono tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez posłankę Jolantę Szczypińską.

Jarosław Kaczyński
19.03.2022 08:51 Jarosław Kaczyński odjechał spod pomnika smoleńskiego. Na miejsce ruszyli aktywiści

Jarosław Kaczyński nie mógł się spodziewać. Działacz opozycji, Zbigniew Komosa wszedł na pomnik smoleński. Policja ściągnęła go siłą. Aktywista miał ze sobą wieniec. Wydarzyło się tuż po obchodach miesięcznicy.Jarosław Kaczyński wziął udział w kolejnej miesięcznicy katastrofy lotniczej w Smoleńsku. 10 czerwca wydarzenie zabezpieczała nie tylko policja, ale też żandarmeria. Na warszawskim Placu Piłsudskiego, wraz z wicepremierem, regularnie gromadzą się jego przeciwnicy. Z relacji portalu "Wolne Media" wynika, że funkcjonariusze nie dopuścili aktywistów na teren obchodów.

Marta Kaczyńska podczas lata
19.03.2022 08:48 Marta Kaczyńska opublikowała wymowne zdjęcie. Czy tak teraz wypoczywa?

Marta Kaczyńska zamieściła na Instagramie fotografię przedstawiającą widok zza samochodowej szyby. Córka byłego prezydenta cieszy się nadchodzącym latem i związaną z nim wspaniałą pogodą. Widząc fotografię można by pomyśleć, że Marta Kaczyńska przebywa na wakacjach za granicą. Gdzie jest Marta Kaczyńska? Na profilu w mediach społecznościowych Marty Kaczyńskiej pojawiło się urokliwe zdjęcie. Widzimy na nim widok zza szyby samochodu, którym najprawdopodobniej podróżowała córka prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na fotografii zobaczyć możemy skąpane w słońcu morze o niemal lazurowej barwie. Cień na auto, którym podróżuje Marta Kaczyńska rzucają pobliskie drzewa. Ich pnie, powyginane w finezyjne pozycje sprawiają wrażenie, jakby tańczyły nad rozpalonym akwenem. Na pierwszy rzut oka pomyśleć można by, że córka byłego prezydenta znajduje się na wakacjach w którymś z zagranicznych kurortów morskich. Okazuje się jednak, że to nasze polskie morze uwieczniła na swym zdjęciu kobieta. Wykonano je bowiem w Trójmieście, w którym od dawna mieszka Marta Kaczyńska. Podpis, jakim opatrzyła swoje zdjęcie, "Gdynia", wydawać mógłby się mistyfikacją. To jednak prawda, córka małżeństwa Kaczyńskich znajduje się w Polsce. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Marta Kaczyńska (@mmkaczynska) Mazurska posiadłość czy trójmiejskie krajobrazy?Choć zaledwie kilka miesięcy temu media obiegła informacja o planowanej przeprowadzce Marty Kaczyńskiej do mazurskiej posiadłości, gdzie zamieszkać miała ostatecznie ze swoim mężem, kobieta wciąż chętnie spędza czas w Trójmieście. Nadmorskie widoki to oczywiście alternatywa dla znajdującej się pośród pięknych mazurskich lasów posiadłości, do której wprowadzić się miała wraz z dziećmi i mężem Piotrem Zielińskim. Wg prasowych doniesień, para podjęła decyzję o tym, by zamieszkać razem. Chociaż Marta Kaczyńska wyszła za swojego męża już w 2018 r., małżeństwo przez jakiś czas mieszkało oddzielnie. Wynikać to miało przede wszystkim z powodu pracy Piotra Zielińskiego, który będąc biznesmenem, musiał spędzać wiele czasu w Warszawie. W stolicy zamieszkać nie chciała jednak córka Lecha Kaczyńskiego. Wszystko wskazuje na to, że para postanowiła "spotkać się w połowie drogi". Na swój nowy dom wybrała piękną posiadłość na Mazurach. Opinię na jej temat w rozmowie z "Super Expressem" wydał krewny Marty Kaczyńskiej. - Tu na pewno można odpocząć i się wyciszyć, ukryć przed światem - ocenił Jan Maria Tomaszewski. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko PolsatuRafał Brzozowski prosi o głosy. Dziś będzie śpiewałKsiądz z poradami poniżej pasa dla rodzin przemocowych. "Masz obowiązek trwać w gotowości"Źródło: Instagram.com, Se.pl

Marta Kaczyńska
19.03.2022 08:45 Ujawniamy prawdę o dzieciach polskich prezydentów. Oto czym się teraz zajmują

Córki i synowie prezydentów RP. Gdy ich rodzice walczyli o najważniejszy urząd w państwie, oni niejednokrotnie zagrzewali ich do walki z drugiego planu. Oto jak potoczyły się ich losy, gdy ich krewni zeszli już ze świecznika.

W TVP Info debata nt. ulicy Kaczyńskiego. Zarzuca się kłamstwo na antenie prezydentowi Warszawy
19.03.2022 08:43 W TVP Info debata nt. ulicy Kaczyńskiego. Zarzuca się kłamstwo na antenie prezydentowi Warszawy

Od lat obóz rządzący walczy o nadanie jednej z ulic nadanie imienia Lecha KaczyńskiegoTemat został poruszony na wizji w TVP InfoPrzewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS zarzucił prezydentowi Warszawy kłamstwoProwadzący program #Jedziemy nie wydawał się być zbulwersowany postawą gościa Od wielu lat obóz rządzący walczy o ulicę Lecha Kaczyńskiego. Wśród opinii publicznej wzbudza to nadal wiele kontrowersji. Część Polek i Polaków sądzi, że pamięć o tragicznie zmarłym prezydencie można uczcić w inny sposób.Druga strona jest zdania, że inicjatywa ta nie wejdzie w życiu dopóty policja nie zacznie szanować praw obywatelskich strajkujących i manifestujących. Co dalej? Wszystko w gruncie rzeczy leży w rękach Rafała Trzaskowskiego.Lech i Maria Kaczyński zginęli tragicznie 10 kwietnia 2010 roku podczas katastrofy samolotu Tu-154. Nie da się ukryć, że partii rządzącej wyjątkowo zależy na mianowaniu jednej z ulic taką nazwą. Zwłoka ze strony prezydenta miasta powoli zaczyna niepokoić działaczy PiS. Czy sprawa jest na tyle ważna, aby była poruszana w debacie publicznej?

katastrofa smoleńska
19.03.2022 08:41 Makabryczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej krążą po sieci. Prokuratura ma związane ręce

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego od lat próbuje zmierzyć się z krążącymi po sieci drastycznymi zdjęciami przedstawiającymi m.in. ciała ofiar katastrofy smoleńskiej. Pojawiają się one na brytyjskich, francuskich i rosyjskich portalach. Jak donosi „Rzeczpospolita”, polska prokuratura jedynie rozkłada ręce. Wciąż nie może ustalić, kto przez cały czas wrzuca fotografie do internetu i kto jest ich autorem. Nawet, gdyby zdjęcia zostały usunięte z jednej strony, zapewne wciąż będą krążyć po internecie, stąd jeszcze większy niepokój służb.

wtv
19.03.2022 08:40 Polityk wyciągnął temat Lecha Kaczyńskiego. Skrajne oburzenie w Prawie i Sprawiedliwości

Pewien wpis polityka Konfederacji na Twitterze wywołał ogromne poruszenie. Sympatycy PiS nie kryją oburzenia i nie zostawiają na nim suchej nitki. "To polityczny samobój", "Żałosne", "Szkoda słów" - komentują jego słowa. Do sprawy włączyli się także politycy partii. Były poseł Konfederacji Jacek Wilk uderzył bowiem w Lecha Kaczyńskiego, odnosząc się do informacji o tym, że 10 lat temu podpisał Traktat Lizboński. Zdaniem wielu posunął się przy tym za daleko - skomentował wpis jednego z internautów, który stwierdził, że Lech Kaczyński "podpisał Traktat Lizboński i tym samym oddał obcym suwerenność Polski".

wtv
19.03.2022 08:40 Prezes PiS ujawnił związek między wyborem Dudy a śmiercią swojego brata. Szczere słowa

- Myślę, że nikt przed przyjściem tutaj nie miał co do tego wątpliwości - powiedział w trakcie wciąż jeszcze trwającej konwencji PiS w związku ze zbliżającymi się wyborami Jarosław Kaczyński, ogłaszając ponowną kandydaturę Andrzeja Dudy na prezydenta Polski. Nie obyło się także bez wspomnienia i nawiązania do tragedii smoleńskiej i ukazania związku między wyborem Dudy a śmiercią jego brata.Jarosław Kaczyński na konwencji PiS nawiązał do katastrofy smoleńskiej i związku między Dudą a jego zmarłym bratem. "Duda po Smoleńsku wykazał się siłą, odwagą i oddaniem"Pierwszy głos podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości należał oczywiście do prezesa partii - Jarosława Kaczyńskiego.Jarosław Kaczyński ogłosił, że rada polityczna jednomyślnie poparła ponowną kandydaturę Andrzeja Dudy. Zgromadzeni na sali sympatycy partii skandowali zgodnie "dziękujemy"."Myślę, że nikt przed przyjściem tutaj nie miał, co do tego wątpliwości. Są trzy przesłanki. Pierwsza odnosi się do tego momentu, kiedy w 2015 roku został prezydentem, druga odnosi się do sprawowania tej niezwykle ważnej w Polsce funkcji w tym trudnym czasie, a trzecia odnosi się do tego, co możemy przewidzieć w drugiej kadencji" - powiedział Jarosław Kaczyński, stwierdzając, że Andrzej Duda nie jest karierowiczem ani nie zabiegał nigdy o zaszczyty. Prezes PiS dodał, że już jako młody, niezwykle zdolny polityk szybko został zauważony i zachwalając jego potencjał i kompetencje, wspominał: "jego potencjał zauważyli inni i dzięki temu znalazł się w kancalerii prezydenta, w młodym wieku, od razu jako minister, i tam znakomicie współpracował ze śp. Lechem Kaczyńskim, a także przyszło mu przeżyć dramatyczny i bardzo trudny czas po smoleńskiej tragedii"."Wtedy właśnie odmówił wydania dokumentów, które zaświadczałyby o śmierci śp. Lecha Kaczyńskiego w momencie, kiedy nie odnaleziono jeszcze jego ciała i nie było ostatecznych dowodów, że zginął. Odmówił tym, którzy chcieli błyskawicznie przejąć władzę, błyskawicznie wziąć do ręki to wszystko, co było w ręku tragicznie zmarłego prezydenta. Nie było dla nas wątpliwości. Był to dowód siły, odwagi i oddania" - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński.

wtv
19.03.2022 08:36 Monika Olejnik zbiła z tropu prezesa PiS pytaniem o brata. Jarosław Kaczyński nie był przygotowany

W udostępnionym przez Monikę Olejnik fragmencie wywiadu w programie "Kropka nad i" w TVN24 z 2002 roku, zauważyć można również to, że Jarosław Kaczyński został niejako zbity z tropu przez dziennikarkę. Nie spodziewał się zadanego przez nią pytania. Wszystko jednak przebiegało z kulturą, szacunkiem, a nawet humorem. Nie wiadomo, czy teraz byłoby to realne ze strony prezesa PiS, który ostatnio podczas awantury w Sejmie dał niezły popis, m.in. nazywając opozycję "chamską hołotą", a nie tak dawno "zdradzieckimi mordami" i "kanaliami".

wtv
19.03.2022 08:34 NBP wyemituje nowy banknot. Będzie na nim Lech Kaczyński

Nieżyjący prezydent Polski, Lech Kaczyński zmarł w wyniku katastrofy lotniczej. Wydarzenia, które rozegrały się w Smoleńsku, wywołały żałobę ponad podziałami politycznymi. Po latach sprawa śmierci pary prezydenckiej oraz wysoko postawionych funkcjonariuszy państwowych skłóciła opinię publiczną. Jedną z głównych przyczyn sporów jest działalność Antoniego Macierewicza. Wyjaśnijmy, że były minister obrony narodowej nieustannie doszukuje się w tragedii spisku oraz rosyjskiego zamachu.

wtv
19.03.2022 08:29 Wyciągnięto słowa Lecha Kaczyńskiego stojące w jednoznacznej sprzeczności z ostatnią decyzją PiS-u. Co zrobi władza?

36 senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie poparło projektu Lewicy w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 rokuPolitycy PiS po raz kolejny mówią o "neobolszewizmie"O wadze ruchu przed ponad dekadą mówił jednak sam Lech KaczyńskiZa nami głosowanie Senatu "w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku oraz poprzedzającego ją zrywu polskich robotników w walce z carskim zaborcą". Jego wyniki z niejaką perfekcją obrazują pękniecie, jakie obserwujemy na polskiej scenie politycznej.Jak wskazuje OKO.press, za przyjęciem uchwały głosowali senatorowie Koalicji Obywatelskiej (od głosu wstrzymał się Andrzej Kobiak; Antoni Mężydło był przeciw), niezależni, PSL oraz członkowie klubu, który zainicjował projekt – Lewicy. Przeciw zagłosowało 37 senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

wtv
19.03.2022 08:28 Po zaprzysiężeniu Lech Kaczyński podszedł do Romana Giertycha. Adwokat dopiero teraz o tym opowiedział

Dziś mija 15. rocznica zaprzysiężenia Lecha Kaczyńskiego na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Na uroczystości stawił się Roman Giertych, który otrzymał podziękowania od ówczesnej głowy państwa"Powiedział, że cię cieszy, że przyszedłem, mimo że głosowałem na Tuska" - powiedzieć miał Kaczyński23 grudnia odbyły się oficjalne zaprzysiężenia dwóch nowowybranych głów państwa. Jest to ważna rocznica dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Kandydat SLD Aleksander Kwaśniewski, wówczas jako jedyny, dwukrotnie uzyskał mandat zaufania ze strony wyborców (w 1995 i 2000 roku). PiS zaś wspomina Lecha Kaczyńskiego, który w 2010 zmarł w wyniku katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

wtv
19.03.2022 08:27 Dziś 8. rocznica śmierci matki braci Kaczyńskich. Kim była Jadwiga Kaczyńska?

Jadwiga Kaczyńska przyszła na świat 31 grudnia 1926 r. w Starachowicach. Inżynier budownictwa Aleksander Jasiewicz i Stefania, z domu Szydłowska, mieli pięcioro córek. Przyrodni brat Jadwigi, Jan, zginął w sowieckim łagrze za próbę przedostania się na Zachód do polskiego wojska.Jasiewicz był jednym z projektantów odpowiedzialnych za powstanie Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, założonej przez działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej. Wraz z żoną zamieszkał na Żoliborzu, przy ulicy Adama Mickiewicza 27.

wtv
19.03.2022 08:23 Maria Kaczyńska wyznała przed śmiercią pewien fakt nt. swojego związku

Niemal tuż przed śmiercią Maria Kaczyńska udzieliła wywiadu, który dla wielu osób stał się wyznacznikiem tego, jak w polityce zbudować zgodne małżeństwo. W styczniu 2010 r. na łamach "Gali" pojawiły się wyjątkowo osobiste wyznania pierwszej damy.Do tej pory Maria Kaczyńska jest stawiana obok Jolanty Kwaśniewskiej na piedestale najlepszych pierwszy dam w historii wolnej Polski. Podkreślana jest jej aktywność i zaangażowanie w sprawy społeczne. Niemniej ważny w tym aspekcie jest stworzone z Lechem Kaczyńskim małżeństwo.

wtv
19.03.2022 08:20 Donald Tusk po raz pierwszy o słowach, które Lech Kaczyński powiedział mu przed Smoleńskiem

Donald Tusk - były prezes Rady Ministrów i przewodczniczący Rady Europejskiej, a obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej - wystąpił w piątek w programie TVN24 "Fakty po Faktach", wypowiadając się między innymi na temat jutrzejszej 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej.Donald Tusk skrytykował upolitycznienie obchodów kolejnych rocznic i miesięcznic katastrofy. - Należałoby oczekiwać od rządzących, bezpośrednio od Jarosława Kaczyńskiego, bo o Antonim Macierewiczu wolę nie mówić, aby przerwali ten ponury spektakl, czyli grę Smoleńskiem. Jest w tym coś przykrego. Ja też tam straciłem przyjaciół - stwierdził przywoływany przez tvn24.pl polityk.Były premier dał także do zrozumienia, że przyczyny katastrofy zostały wyjaśnione w wyniku prac komisji, w której nie zasiadali politycy. Zaprzeczył również, jakoby śledztwo w tej sprawie oddane zostało stronie rosyjskiej.W magazynie TVN24 "Fakty po Faktach" Donald Tusk stwierdził, że odpowiedzialni za błędy popełnione w czasie próby lądowania piloci prezydenckiego samolotu poddawani byli presji, na co wskazują zdaniem byłego premiera dostępne materiały.

wtv
19.03.2022 08:20 Sasin o Tusku w mocnych słowach: "Przekroczył wszelkie poziomy obrzydliwości"

W "Faktach po faktach" Donald Tusk zwierzył się z rozmowy z Lechem Kaczyńskim, podczas której prezydent miał mu wyjawić swój stosunek do procedur lotów rządowym samolotemUjawnienie informacji przez Donalda Tuska skomentował poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek SasinSasin nazwał słowa Tuska "obrzydliwością"Jacek Sasin nie przebierał w słowach komentując wywiad z Donaldem Tuskiem.

wtv
19.03.2022 08:20 W ostatniej chwili zrezygnowała z lotu do Smoleńska. Kim jest sekretarka Kaczyńskiego?

Na liście pasażerów delegacji z 10 kwietnia 2010 r znajdowała się również Zofia Kruszyńska-GustSekretarka Lecha Kaczyńskiego nie pojawiła się jednak na płycie lotniska o wyznaczonym czasiePowodem absencji, która uratowała jej życie, było gorszy stan zdrowia wieczorem 9 kwietnia97. osobą wyczytywaną na liście zmarłych w katastrofie smoleńskiej mogła być Zofia Kruszyńska-Gust, sekretarka Lecha Kaczyńskiego. Współpracowniczka prezydenta również miała stawić się 10 kwietnia na płycie lotniska.To właśnie sekretarka Lecha Kaczyńskiego była jedynym pasażerem samolotu, który nie stawił się na wskazane wcześniej czas i miejsce. Wiadomo, że była to jedynie kwestia przypadku.

wtv
19.03.2022 08:19 NBP podał datę, kiedy banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego wejdzie do obiegu

Do 9 listopada 2021 r. ma pojawić się banknot z wizerunkiem Lecha KaczyńskiegoPrezes NBP, Adam Glapiński, uroczyście podpisał stosowne dokumentyZmarły w katastrofie smoleńskiej prezydent ma przyozdobić nosiłam 20 złotowyIlość planowanych sztuk banknotów z Lechem Kaczyńskim, to według informacji podawanych przez NBP, 80 tys.W sobotę 10 kwietnia prezes NBP uroczyście podpisał projekt banknotu z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Znane są już pierwsze dokładne informacje w związku z tym przedsięwzięciem.Prezydent Lech Kaczyński zostanie uhonorowany przez Narodowy Bank Polski (NBP) osobną linią banknotów z wizerunkiem. To pierwszy tego typu ukłon w stronę zmarłych w katastrofie smoleńskiej.

Marta Kaczyńska, zaledwie kilka dni po 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej, opublikowała dość osobliwą fotografię.
19.03.2022 08:18 Marta Kaczyńska opublikowała tajemnicze zdjęcie. Obserwujący doszukują się ukrytego przekazu

10 kwietnia minęło 11 lat od tragedii samolotu Tu-154, na pokładzie którego znajdowała się delegacja zmierzająca do Smoleńska na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia 2010 roku śmierć poniosło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską.W minioną niedzielę hołd zmarłym złożyli m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński, który zwyczajowo złożył wieńce pod pomnikami na placu Piłsudskiego, oraz prezydent Andrzej Duda, który przed tygodniem odwiedził Wawel.Na publiczne wystąpienie nie zdecydowała się córka prezydenckiej pary. Wspomnienie rodziców pojawiło się jednak w mediach społecznościowych Marty Kaczyńskiej, gdzie opublikowała archiwalne zdjęcia Lecha i Marii Kaczyńskich.