wtv.pl > Gospodarka > NBP podał datę, kiedy banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego wejdzie do obiegu
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:19

NBP podał datę, kiedy banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego wejdzie do obiegu

wtv
WTV.pl
  • Do 9 listopada 2021 r. ma pojawić się banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego

  • Prezes NBP, Adam Glapiński, uroczyście podpisał stosowne dokumenty

  • Zmarły w katastrofie smoleńskiej prezydent ma przyozdobić nosiłam 20 złotowy

  • Ilość planowanych sztuk banknotów z Lechem Kaczyńskim, to według informacji podawanych przez NBP, 80 tys.

W sobotę 10 kwietnia prezes NBP uroczyście podpisał projekt banknotu z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Znane są już pierwsze dokładne informacje w związku z tym przedsięwzięciem.

Prezydent Lech Kaczyński zostanie uhonorowany przez Narodowy Bank Polski (NBP) osobną linią banknotów z wizerunkiem. To pierwszy tego typu ukłon w stronę zmarłych w katastrofie smoleńskiej.

Decyzją prezesa NBP Lech Kaczyński pojawi się na banknocie

Równo 11 lat od rozbicia się samolotu z polską delegacją pod Smoleńskiem w Rosji, prezes NBP Adam Glapiński uroczyście podpisał projekt banknotu z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Całość odbyła się w bardzo podniosłej atmosferze.

Są znane już pierwsze ustalenia związane z rozpoczętym przedsięwzięciem. Zakłada ono, iż do 9 listopada 2021 r. pieniądze z twarzą zmarłego prezydenta trafią do obiegu.

Emisja ma być ściśle powiązana z celebracją święta niepodległości. Twarz Lecha Kaczyńskiego nie znajdzie się jednak na wysokim nominale. Dodatkowo jego ilość jest mocno ograniczona, więc najprawdopodobniej będzie to banknot traktowany kolekcjonersko, a nie jako forma realnego pieniądze krążącego w systemie.

Na jaki banknot trafi Lech Kaczyński?

Informacje przekazane przez NBP jasno mówią, iż wszystko w kwestii nowego pieniądza zostało już ustalone. Zmarły w katastrofie smoleńskiej Lech Kaczyński ozdobi nominał 20 złotowy.

Ile takich banknotów trafi do obiegu? W planach NBP przewiduje, iż w ramach projektu powstanie jedynie 80 tys. sztuk 20 złotówek z portretem Lecha Kaczyńskiego. Sama seria ma nosić nazwę „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”.

Adam Glapiński skomentował planowane działania NBP. Wskazał on, iż „poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego - jak myślę - dla milionów Polaków,[...] chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi”. Dodatkowo podkreślił, iż banknot ten jest ważny dla niego osobiście z racji dawnej współpracy z Lechem Kaczyńskim.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

 Źródło: Twitter.com @nbppl / Wirtualna Polska / PAP