wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Dziś 8. rocznica śmierci matki braci Kaczyńskich. Kim była Jadwiga Kaczyńska?

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Jadwiga Kaczyńska została zapamiętana jako wybitna polonistka. W trakcie II wojny światowej działała w Szarych Szeregach. Matka tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego odeszła 17 stycznia 2013 roku.

Jadwiga Kaczyńska przyszła na świat 31 grudnia 1926 r. w Starachowicach. Inżynier budownictwa Aleksander Jasiewicz i Stefania, z domu Szydłowska, mieli pięcioro córek. Przyrodni brat Jadwigi, Jan, zginął w sowieckim łagrze za próbę przedostania się na Zachód do polskiego wojska.

Jasiewicz był jednym z projektantów odpowiedzialnych za powstanie Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, założonej przez działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej. Wraz z żoną zamieszkał na Żoliborzu, przy ulicy Adama Mickiewicza 27.

8. rocznica śmierci Jadwigi Kaczyńskiej

Troskę o dobro narodu wyniosła z rodzinnego domu. Stryj Jadwigi, rotmistrz Edward Jasiewicz zginął w wieku 25 lat, walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej. W tej samej wojnie zmarł wuj Rusław Szydłowski. Miał 16 lat.

Jerzy Szydłowski, inny z wujów przyszłej matki braci Kaczyńskich, był z kolei odpowiedzialny za rozwój harcerstwa w Starachowicach.

W kolejnych latach Jadwiga wstąpiła do Szarych Szeregów. W trakcie II wojny światowej działała na terenie Starachowic pod pseudonimem „Bratek”. W wieku 18 lat, na rok przed zakończeniem wojny, rozpoczęła pracę na oddziale chirurgii w miejscowym szpitalu.

Tuż po zakończeniu działań wojennych, na jednym z balów zorganizowanych na Politechnice Warszawskiej, poznała Rajmunda Kaczyńskiego, pracownika uczelni, porucznika Armii Krajowej oraz swego przyszłego męża.

Para pobrała się w 1948 roku. Rok później na świecie pojawili się bliźniacy, Lech i Jarosław, późniejsi Prezydent RP oraz premier i lider Prawa i Sprawiedliwości. Matkami chrzestnymi chłopców zostały ocalałe z getta warszawskiego bliźniaczki Ludwika (pisarka) i Zofia Woźnickie (krytyczka literacka).

Jadwigę Kaczyńską zapamiętano jako wybitną humanistkę. W latach 50. rozpoczęła pracę w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Matka Lecha i Jarosława Kaczyńskich pracowała też w szkole. Należała do Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W roku 2015 wybrano ją Człowiekiem Roku Życia Warszawy. Rok po Katastrofie Smoleńskiej wzięła udział w produkcji Anity Gargas „10.04.10”. Zmarła 17 stycznia 2013 roku. Spoczęła na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Wczoraj w Kościele w Starachowicach odbyła się msza w intencji Jadwigi Kaczyńskiej. Kilka słów wypowiedział syn zmarłej Jarosław Kaczyński.

To zło atakuje ojczyznę, kościół katolicki. Ja po raz pierwszy przemawiam w tym miejscu, wewnątrz kościoła. To zło atakuje podstawy naszej tożsamości – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości. O wystąpieniu prezesa PiS pisaliśmy TUTAJ.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >