wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Donald Tusk po raz pierwszy o słowach, które Lech Kaczyński powiedział mu przed Smoleńskiem

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Były premier Donald Tusk wystąpił w "Faktach po Faktach", gdzie wypowiedział się między innymi na temat jutrzejszej 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Polityk wyjawił również, co na jakiś czas przed katastrofą powiedział mu prezydent Le

Donald Tusk - były prezes Rady Ministrów i przewodczniczący Rady Europejskiej, a obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej - wystąpił w piątek w programie TVN24 "Fakty po Faktach", wypowiadając się między innymi na temat jutrzejszej 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Donald Tusk skrytykował upolitycznienie obchodów kolejnych rocznic i miesięcznic katastrofy. - Należałoby oczekiwać od rządzących, bezpośrednio od Jarosława Kaczyńskiego, bo o Antonim Macierewiczu wolę nie mówić, aby przerwali ten ponury spektakl, czyli grę Smoleńskiem. Jest w tym coś przykrego. Ja też tam straciłem przyjaciół - stwierdził przywoływany przez tvn24.pl polityk.

Były premier dał także do zrozumienia, że przyczyny katastrofy zostały wyjaśnione w wyniku prac komisji, w której nie zasiadali politycy. Zaprzeczył również, jakoby śledztwo w tej sprawie oddane zostało stronie rosyjskiej.

W magazynie TVN24 "Fakty po Faktach" Donald Tusk stwierdził, że odpowiedzialni za błędy popełnione w czasie próby lądowania piloci prezydenckiego samolotu poddawani byli presji, na co wskazują zdaniem byłego premiera dostępne materiały.

Co powiedział Tuskowi Lech Kaczyński?

W rozmowie Donald Tusk wyjawił ponadto, co na jakiś czas przed katastrofą smoleńską powiedział mu prezydent Lech Kaczyński. Były premier zastrzegł przy tym, że po raz pierwszy wspomina o tym epizodzie na forum publicznym.

- Prezydent Lech Kaczyński, także w rozmowie ze mną w cztery oczy, podkreślał, po tak zwanym incydencie gruzińskim, że od czasu, gdy pilot odmówił prezydentowi lotu do Tibilisi, on sam będzie podejmował decyzję, kiedy będzie latał rządowym samolotem, bo jest głównodowodzącym. To Pałac Prezydencki odpowiadał za lot do Smoleńska - przywołuje słowa Tuska portal tvn24.pl.

W związku z 11. rocznicą katastrofy smoleńskiej prezydent Andrzej Duda w sobotę rano złoży wieniec przed sarkofagiem Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu w Krakowie, a następnie udzieli wypowiedzi medialnej, która transmitowana będzie przez Telewizję Publiczną.

Kilka godzin później prezydent Duda odda hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej, składając wieńce na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Pamięć ofiar uczczą także stołeczne władze, w których imieniu kwiaty w kilku miejscach Warszawy złoży Straż Miejska.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w sobotę na Placu Piłsudskiego odbędą się także zgromadzenia organizowane przez sprzeciwiające się działaniom rządu środowiska związane ze Strajkiem Przedsiębiorców. "Narodowa blokada schodów Jarosława!" - brzmi nazwa jednego z nich.  

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: TVN / Fakty po Faktach, Gazeta Wyborcza

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Julian BakułaAutor

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Polska

RMF FM: stan wyjątkowy prawdopodobnie zostanie przedłużony

Czytaj więcej >
pixabay.com/mirkosajkov

Polska

26 września spis wiernych we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Powrót do tradycji po przerwie

Czytaj więcej >

Polska

Straż Graniczna: przy granicy polsko-białoruskiej zmarła kolejna osoba

Czytaj więcej >
wtv,pl

Polska

Nie warto unikać rachmistrzów. Może nas czekać wysoka kara

Czytaj więcej >
Kielce

Polska

Świętokrzyskie: 13-latka urodziła martwego noworodka. Ojcem okazał się 71-latek, który wkrótce później zmarł

Czytaj więcej >
Oszuści masowo wysyłają SMS-y zachęcające do instancji złośliwego oprogramowania, udają organizatorów loterii szczepionkowej

Polska

Oszuści ponownie podszywają się pod loterię szczepionkową. Zachęcają do ściągnięcia aplikacji imitującej "mObywatel"

Czytaj więcej >