wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

NBP wyemituje nowy banknot. Będzie na nim Lech Kaczyński

1 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Pieniądze emitowane przez NBP wywołały niemałe kontrowersje. Wyjaśnijmy, że instytucja ta zaprojektowała nominały z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Edycja kolekcjonerska już w najbliższej przyszłości zostanie wydana do powszechnego obrotu. Wielu może być

Nieżyjący prezydent Polski, Lech Kaczyński zmarł w wyniku katastrofy lotniczej. Wydarzenia, które rozegrały się w Smoleńsku, wywołały żałobę ponad podziałami politycznymi. Po latach sprawa śmierci pary prezydenckiej oraz wysoko postawionych funkcjonariuszy państwowych skłóciła opinię publiczną. Jedną z głównych przyczyn sporów jest działalność Antoniego Macierewicza. Wyjaśnijmy, że były minister obrony narodowej nieustannie doszukuje się w tragedii spisku oraz rosyjskiego zamachu.

Pieniądze z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego zostaną wyemitowane przez NBP

Działania prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego wzbudzały irytacje rodzin ofiar wypadku. Przypomnijmy, że w ostatnią rocznicę katastrofy smoleńskiej Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi-Nowackiej nie mogła złożyć kwiatów na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie pochowana jest jej mama. Wszystko przez wzgląd na nałożone obostrzenia wynikające z kryzysu epidemicznego. Należy podkreślić jednak, że lider Zjednoczonej Prawicy wbrew zakazom udał się na warszawskie Powązki, aby złożyć hołd swojego bratu. 

Temat Lecha Kaczyńskiego do dziś rozgrzewa opinię publiczną do czerwoności. W ostatniej kampanii wyborczej wielokrotnie wyrażano potrzebę nazwania stołecznej ulicy Armii Ludowej imieniem nieżyjącego prezydenta Polski. Dziś Narodowy Bank Polski zainicjował inną metodę uczczenia pamięci po jednym z liderów Prawa i Sprawiedliwości. W 2021 roku do powszechnego użytku przekazane zostaną nominały z wizerunkiem męża Marii Kaczyńskiej.

Pieniądze o nominale 20 złotych z podobizną nieżyjącej głowy państwa zostaną wyemitowane w listopadzie przyszłego roku. Przypomnijmy, że Narodowy Bank Polski co roku wydaje kolekcjonerskie monety. Nie wiemy jednak, dlaczego pamięć o Lechu Kaczyńskim ma zostać uczczona akurat w listopadzie. Przedsięwzięcia tego typu są zazwyczaj przeprowadzane w rocznice ważnych dla Polski wydarzeń. Warto podkreślić, że środkiem tym będzie można posługiwać się tak, jak każdym innym banknotem obiegowym. Można jednak dorobić się na nim niemałych pieniędzy. Pamiątkowe nominały są warte na rynku znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.

Źródło: [Wprost]

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >