wtv.pl
katastrofa smoleńska

Wikimedia Commons/Julo (CC BY 2.5)

Makabryczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej krążą po sieci. Prokuratura ma związane ręce

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego od lat próbuje zmierzyć się z krążącymi po sieci drastycznymi zdjęciami przedstawiającymi m.in. ciała ofiar katastrofy smoleńskiej. Pojawiają się one na brytyjskich, francuskich i rosyjskich portalach. Jak donosi „Rzeczpospolita”, polska prokuratura jedynie rozkłada ręce. Wciąż nie może ustalić, kto przez cały czas wrzuca fotografie do internetu i kto jest ich autorem.

Nawet, gdyby zdjęcia zostały usunięte z jednej strony, zapewne wciąż będą krążyć po internecie, stąd jeszcze większy niepokój służb.

Makabryczne zdjęcia z katastrofy smoleńskiej. Służby nie mogą nic zrobić

Od 2012 roku ABW prowadzi śledztwo w sprawie wycieku zdjęć z miejsca katastrofy smoleńskiej. Po rozbiciu samolotu, na miejscu prowadzona była również dokumentacja fotograficzna. Część drastycznych zdjęć trafiła do sieci i krąży po niej już od ponad 10 lat.

Jak dotąd we współpracy z rosyjskimi służbami udało się stronie polskiej przesłuchać tylko jedną osobę w tej sprawie. Zaangażowani byli również Niemcy i Amerykanie, którzy mieli szukać odpowiedzi w swoich kręgach - w odpowiedzi przesłali jednak jedynie zdawkowe notki, które nie pomogły w kontynuowaniu poszukiwań.

Według doniesień „Rzeczpospolitej” prokuraturze udało się ustalić, że zdjęcia najpewniej wyciekły z Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, który prowadził postępowanie po stronie rosyjskiej.

Andrzej Duda popełnił błąd

Andrzej Duda chciał złożyć życzenia maturzystom. Nie obyło się bez wpadki

CZYTAJ DALEJ

Wiadomo, że fotografie pojawiały się na różnych zagranicznych serwerach i portalach anglojęzycznych, francuskojęzycznych czy rosyjskojęzycznych. W internecie nic jednak nie znika i nawet, jeśli jeden raz uda się usunąć zdjęcia z sieci, to później wracają one jak bumerang.

Jak dotąd nie wiadomo, kto stoi za wrzuceniem zdjęć do sieci, ani kto był ich autorem. Wciąż trwają ustalenia w tej sprawie. Wśród wyciekłych fotografii miały znaleźć się m.in. przedstawiające zwłoki Lecha Kaczyńskiego.

Śledztwo zostało zawieszone

Jak na razie ze względu na niewystarczające środki i walkę z wiatrakami w kwestii poszukiwania autora wycieku, prokuratura wstrzymała śledztwo. Oznacza to jednak, że w takim wypadku skończy się ono również po rosyjskiej stronie.

Jak twierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą” mec. Rafał Rogalski, który jest przedstawicielem rodzin ofiar katastrofy, śledztwo przerwano ze względu na brak współpracy z Rosjanami. Mówił, że najpewniej odgórnie zablokowano stronie polskiej możliwość wglądu w jakiekolwiek dokumenty w tej sprawie.

Rogalski nie wyklucza, że w wyciek mógł być spowodowany przez działania rosyjskich służb specjalnych. Póki jednak śledztwo jest zawieszone, a strona polska nie ma z kim współpracować w tej sprawie, pozostanie to tajemnicą.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Rząd zgubił 700 tys. szczepionek? Wstrząsające doniesienia

  • Andrzej Duda chciał złożyć życzenia maturzystom. Nie obyło się bez wpadki

  • Ile kosztuje pogrzeb? Niepisane, kościelne cenniki

źródło: [wp.pl][se.pl]

Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Czarnecki pozostaje bezkarny. Prokuratura nadal zbiera dowody ws. podejrzenia wyłudzenia 100 tys. euro

Czytaj więcej >