wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Prezeska ZUS przypomina rodzicom o możliwości skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Zamknięte odgórnie szkoły bezpośrednio powiązane są z przedłużeniem obowiązywania możliwości skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Pieniądze mogą znaleźć się na koncie całkiem sporej grupy rodziców i opiekunów. ZUS przypomi

  • Do 25 kwietnia ubiegać się można o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego

  • Skorzystać z niego mogą między innymi rodzice dzieci do lat 8

  • Wysokość takiego świadczenia to 80 proc. wynagrodzenia

Prof. Gertruda Uścińska, prezesa ZUS, przypomina, że rodzice nadal korzystać mogą z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przedłużono okres, w jakim starać się można o przyznanie należnej pomocy finansowej.

Zamknięcie szkół oraz przedszkoli i żłobków sprawiło, iż rządzący po raz kolejny zdecydowali się na przesunięcie końcowej granicy przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Kto może się o niego ubierać oraz o jakiej kwocie jest mowa?

Nadal korzystać można z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Wszyscy opiekunowie dzieci do lat 8 w przypadku zamknięcia szkoły, czy przedszkola ubiegać się mogą o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie wypłacane przez ZUS obecnie przedłużone zostało aż do 25 kwietnia. Czy będzie to ostatnia data wskazana przez rządzących?

Nie ulega wątpliwości, iż zastrzyk gotówki w przypadku konieczności zorganizowania opieki dla dzieci, które nie mogą zostać oddane pod opiekę pedagogów, okaże się przydatny. Prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska przypomina o tej możliwości. Czyżby nie wszyscy decydowali się na wystąpienie o przyznanie należnego świadczenia?

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz został wydłużony. Oznacza to, że do 25 kwietnia uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia - oświadczyła prof. Gertruda Uścińska. Rodzice i opiekunowie mogą otrzymać nawet 80 proc. wynagrodzenia w ramach tego świadczenia.

Co ważne dla wielu, a niewielu o tym pamięta, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do zasiłku opiekuńczego, czyli limitu 60 dni w każdym roku, obowiązującego na tzw. zasadach ogólnych. Dodatkowo świadczenie powołane do życia z racji pandemii koronawirusa oraz zamykania placówek szkolnych wypłacane jest za każdy dzień sprawowania opieki. Rządzący stwierdzili, iż również dni ustawowo wolne od pracy będą zaliczane na poczet tego świadczenia.

Kto może ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Poza wspomnianymi wcześniej rodzicami oraz opiekunami dzieci do lat 8 górna granica wieku wynosi nawet 24 lata. Wiąże się to jednak z koniecznością przedstawienia niezbędnych dokumentów. 

Opiekunowie oraz rodzice dzieci do 24. roku życia ubiegać mogą się o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego tylko w przypadku, gdy ich dziecko posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Pieniądze otrzymają również rodzice dzieci do 18. roku życia (wymagane orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności) oraz do 16. roku życia (wymagane orzeczenie o niepełnosprawności).

Zapytaliśmy ministerstwo o konkretne wskazania na temat regulacji dotyczących świadczenia

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapytane zostało przez nas o wątpliwości trapiące niektórych z rodziców. Okazało się bowiem, iż w związku z niespodziewanym ujęciem przez ministra Przemysława Czarnka sporej ilości grup zawodowych mogących oddawać swoje pociechy pod opiekę pedagogów, mimo ogólnego zamknięcia szkół, nie było wiadome, czy prawo do zasiłku przysługuje rodzicom świadomie rezygnującym z możliwości korzystania z działających dla nich oddziałów przedszkolnych i szkolnych.

W komentarzu dla naszej redakcji resort wskazał, że „jeśli rodzic skorzysta z opieki zapewnionej dzieciom przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna wówczas nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego”. Kluczowe zatem jest samo skorzystanie z opieki, a nie przyznanie prawa do takiej opieki.

Szczegóły na temat dokładnego działania oraz wykaz grup zawodowych mogących oddawać dzieci do szkół, znaleźć można >TUTAJ< Przypominamy, iż obecny końcowy termin przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 25 kwietnia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV / TVP Info / gov.pl / zus.pl

Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią m&oacute;wioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Zmiany, które ucieszą wielu pracowników. Od nowego roku wzrośnie pensja minimalna

Czytaj więcej >

Gospodarka

Abonament RTV. Przełomowa decyzja sądu w Poznaniu nadzieją dla dłużników

Czytaj więcej >

Gospodarka

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Ceny gazu idą w górę, winnym – wielka polityka

Czytaj więcej >

Gospodarka

Polski Ład. Morawiecki: Rząd przyjął pakiet rozwiązań podatkowych

Czytaj więcej >
Koniec z tzw. emeryturami czerwcowymi, seniorzy dostaną więcej pieniędzy

Gospodarka

Koniec z tzw. emeryturami czerwcowymi. Świadczenia wzrosną nawet o 12 proc.

Czytaj więcej >
5 września to niedziela niehandlowa czy handlowa?

Gospodarka

Niedziela niehandlowa. Gdzie zrobisz zakupy 5 września?

Czytaj więcej >