wtv.pl > Gospodarka > Prezeska ZUS przypomina rodzicom o możliwości skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:19

Prezeska ZUS przypomina rodzicom o możliwości skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

wtv
WTV.pl
  • Do 25 kwietnia ubiegać się można o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego

  • Skorzystać z niego mogą między innymi rodzice dzieci do lat 8

  • Wysokość takiego świadczenia to 80 proc. wynagrodzenia

Prof. Gertruda Uścińska, prezesa ZUS, przypomina, że rodzice nadal korzystać mogą z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przedłużono okres, w jakim starać się można o przyznanie należnej pomocy finansowej.

Zamknięcie szkół oraz przedszkoli i żłobków sprawiło, iż rządzący po raz kolejny zdecydowali się na przesunięcie końcowej granicy przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Kto może się o niego ubierać oraz o jakiej kwocie jest mowa?

Nadal korzystać można z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Wszyscy opiekunowie dzieci do lat 8 w przypadku zamknięcia szkoły, czy przedszkola ubiegać się mogą o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie wypłacane przez ZUS obecnie przedłużone zostało aż do 25 kwietnia. Czy będzie to ostatnia data wskazana przez rządzących?

Nie ulega wątpliwości, iż zastrzyk gotówki w przypadku konieczności zorganizowania opieki dla dzieci, które nie mogą zostać oddane pod opiekę pedagogów, okaże się przydatny. Prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska przypomina o tej możliwości. Czyżby nie wszyscy decydowali się na wystąpienie o przyznanie należnego świadczenia?

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz został wydłużony. Oznacza to, że do 25 kwietnia uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia - oświadczyła prof. Gertruda Uścińska. Rodzice i opiekunowie mogą otrzymać nawet 80 proc. wynagrodzenia w ramach tego świadczenia.

Co ważne dla wielu, a niewielu o tym pamięta, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do zasiłku opiekuńczego, czyli limitu 60 dni w każdym roku, obowiązującego na tzw. zasadach ogólnych. Dodatkowo świadczenie powołane do życia z racji pandemii koronawirusa oraz zamykania placówek szkolnych wypłacane jest za każdy dzień sprawowania opieki. Rządzący stwierdzili, iż również dni ustawowo wolne od pracy będą zaliczane na poczet tego świadczenia.

Kto może ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Poza wspomnianymi wcześniej rodzicami oraz opiekunami dzieci do lat 8 górna granica wieku wynosi nawet 24 lata. Wiąże się to jednak z koniecznością przedstawienia niezbędnych dokumentów. 

Opiekunowie oraz rodzice dzieci do 24. roku życia ubiegać mogą się o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego tylko w przypadku, gdy ich dziecko posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Pieniądze otrzymają również rodzice dzieci do 18. roku życia (wymagane orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności) oraz do 16. roku życia (wymagane orzeczenie o niepełnosprawności).

Zapytaliśmy ministerstwo o konkretne wskazania na temat regulacji dotyczących świadczenia

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapytane zostało przez nas o wątpliwości trapiące niektórych z rodziców. Okazało się bowiem, iż w związku z niespodziewanym ujęciem przez ministra Przemysława Czarnka sporej ilości grup zawodowych mogących oddawać swoje pociechy pod opiekę pedagogów, mimo ogólnego zamknięcia szkół, nie było wiadome, czy prawo do zasiłku przysługuje rodzicom świadomie rezygnującym z możliwości korzystania z działających dla nich oddziałów przedszkolnych i szkolnych.

W komentarzu dla naszej redakcji resort wskazał, że „jeśli rodzic skorzysta z opieki zapewnionej dzieciom przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna wówczas nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego”. Kluczowe zatem jest samo skorzystanie z opieki, a nie przyznanie prawa do takiej opieki.

Szczegóły na temat dokładnego działania oraz wykaz grup zawodowych mogących oddawać dzieci do szkół, znaleźć można >TUTAJ< Przypominamy, iż obecny końcowy termin przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 25 kwietnia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV / TVP Info / gov.pl / zus.pl