wtv.pl > Polityka > Sieć obiega zdjęcie pytania dot. aborcji na teście z religii
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:16

Sieć obiega zdjęcie pytania dot. aborcji na teście z religii

Lekcje religii
Piotr Molecki/East News

"Test poprawkowy z religii trwa w tym momencie w jednej ze szkół średnich na Lubelszczyźnie. Zdjęcie dostałem właśnie od uczennicy klasy drugiej" - czytamy we wpisie oburzonego użytkownika Facebooka. Do postu dołączono zdjęcie z e-testu, stanowiącego formę poprawy z nieobowiązkowego przedmiotu, jakim jest religia.

Test poprawkowy z religii trwa w tym momencie w jednej ze szkół średnich na Lubelszczyźnie. Zdjęcie dostałem właśnie od uczennicy klasy drugiej...

Opublikowany przez Bartka Miernika Czwartek, 29 kwietnia 2021

Podczas lekcji religii doszło do skandalicznego incydentu. Internauci nie kryją oburzenia

Jedno z pytań dotyczyło zabiegu przerywania ciąży. "Kto z osób biorących czynny lub bierny udział w aborcji popełnia grzech ciężki" - czytamy w zadaniu 8. Przed uczniami stanęło 5 odpowiedzi. Do wyboru pozostawiono takie osoby jak: Chirurg dokonujący tego, matka zabijająca swoje dziecko, ten kto finansuje, osoba sprzątająca w szpitalu oraz każdy, kto do tego zachęca. 

Jak się okazało, poza osobą sprzątającą w szpitalu, każda z powyższych odpowiedzi jest poprawna. Pamiętajmy, że przerwanie ciąży nie stanowi zabójstwa lub morderstwa dziecka. Jest to zabieg medyczny, polegający na spędzeniu płodu lub zarodka z macicy osoby ciężarnej

Część internautów postanowiło podejść do sprawy z dozą humoru. "A dlaczego nie osoba sprzątająca? Jak wszyscy to wszyscy" - zażartował jeden z uczestników dyskusji. "Nie rozumiem, czemu osoba sprzątająca jest moralnie wyłączona z odpowiedzialności?" - dociekał kolejny komentujący.

"Już samo test poprawkowy z religii powoduje u mnie nieparlamentarne myślenie" - zwróciła uwagę kolejna osoba. "Zabrakło ojca. Nie wiem, co powiedzieć" - czytamy w jednej z deklaracji. 

Lekcje religii w Polsce. Po 30 latach coraz mniej osób uczęszcza na zajęcia

Centrum Badań Opinii Społecznej regularnie bada liczbę dzieci chodzących na lekcje religii. Od 2010 roku uczniów biorących udział w lekcjach jest coraz mniej. 10 lat temu udział w nieobowiązkowych zajęciach deklarowało aż 93% uczniów i uczennic. Już w 2013 roku mowa o aż 89% zapisanych na zajęciach. W 2016 mowa o 75%, a w 2018 roku 70%. Jak podaje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, na lekcje uczęszczało 87,6% uczniów.

Zajęcia te zostały wprowadzone w Polsce już w 1989 roku przez Ministra Edukacji Narodowej. Sprawa ta jest także uregulowana w Konstytucji oraz Konkordacie. "Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób" - czytamy w artykule 54 ustawy zasadniczej. 

Jeszcze na początku roku skierowaliśmy do kilkunastu samorządów wnioski o udostępnienie nam informacji publicznej. Sprawdziliśmy, ile kosztują lekcje religii w szkołach. Katecheci i katechetki są wynagradzani tak, jak nauczyciele innych przedmiotów. W samym Poznaniu realizacja zajęć kosztowała samorząd 21 milionów złotych (W roku szkolnym 2019/2020).

Jeśli chodzi o nauczycieli-katechetów, ich wynagrodzenie zasadnicze jest uwarunkowane poziomem wykształcenia. Największą grupę stanowią osoby legitymujące się tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym. Mowa o następujących wynagrodzeniach:

  • dla nauczyciela stażysty 2 949 zł brutto

  • nauczyciela kontraktowego 3 034 zł brutto

  • nauczyciela mianowanego 3 445 zł brutto

  • nauczyciela dyplomowanego 4 046 zł brutto

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Facebook/Bartek Mielnik]

Powiązane