wtv.pl > Polski Ład

Polski Ład

Ogłoszony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2021 r. plan gospodarczy, mający na celu wyprowadzenie Polski z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa oraz wsparcie części polskiego społeczeństwa.

pawel-czerwinski-FtQPiDsBvZU-unsplash
19.03.2022 09:20 Polski Ład oczami Konfederacji i ekonomistów. Orłowski: “Ponad połowa Polaków na tym straci”

Dwa tygodnie temu politycy partii Prawo i Sprawiedliwość ogłosili światu swój nowy program, oparty na Europejskim Funduszu Odbudowy. W ramach funduszu Polska ma dostać aż 770 miliardów złotych. Politycy opozycji zauważają, że nowy program zwany “Polskim Ładem”, będzie dla wielu Polaków przeszkodą. Pojawiają się głosy, że program faworyzuje elektorat PiS i nie przewiduje korzystnych rozwiązań dla najlepiej zarabiających Polaków. O głos zapytaliśmy posła Konfederacji, Artura Dziambora i wybitnego ekonomistę, profesora Witolda Orłowskiego.Konfederacja to partia słynąca z ekstremalnych i kontrowersyjnych poglądów. Na fali protestów przeciwko restrykcjom partia zaczęła zyskiwać poparcie. Artur Dziambor, poseł Konfederacji, wyraził swoje zdanie na temat Polskiego Ładu:- Część z obietnic Polskiego Ładu jest raczej w zasięgu realizacji. Natomiast pytanie brzmi, czy będą one dobre dla Polaków - mówi.- Rozmawiamy o tym od samego początku, od kiedy PiS tylko te informacje podał. Na razie jest to program, a nie projekt ustaw, więc swobodnie można o tym dyskutować - dodaje.

12 tys. zł na dziecko
19.03.2022 09:19 12 tys. zł na dziecko. Marlena Maląg: Wsparcie dla rodzin w roku 2022

Zapowiedziany w Polskim Ładzie tzw. Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy w kwocie 12 tys. zł ma przysługiwać na drugie i każde kolejne dziecko. Według zapewnień minister rodziny Marleny Maląg program ruszy już w przyszłym roku.Jednym z głównych założeń zaprezentowanego przed miesiącem Polskiego Ładu, nowego programu Prawa i Sprawiedliwości, ma być poprawienie sytuacji demograficznej.Oprócz utrzymania 500 plus czy tzw. 300 plus na wyprawkę szkolną, w osiągnięciu celu pomóc ma zapowiedziany przez Mateusza Morawieckiego Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy.

emerytura - polski ład
19.03.2022 09:15 Polski Ład. Nawet 300 zł dla emerytów przy obniżce składki zdrowotnej

Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozważą obniżkę składki zdrowotnej z 9 do 3 procent. Rozwiązanie, połączone z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, pozwoliłoby sporo zaoszczędzić seniorom. Emerytury mogłyby urosnąć nawet o 300 złotych.Do rządzących coraz częściej docierają głosy niezadowolenia dotyczące podniesienia składki zdrowotnej oraz brak możliwości odliczenia jej od podatku. Finalnie Prawo i Sprawiedliwość może zdecydować się na jej obniżenie z 9 do 3 procent.Na rozwiązaniu najwięcej skorzystaliby najubożsi seniorzy – podaje Bussines Insider.Nie oznacza to jednak, że reforma okazałaby się szkodliwa dla tych bogatszych. Straciliby jedynie ci, którzy pobierają świadczenia na poziomie 22 tysięcy złotych brutto.

Polski Ład nie będzie korzystny dla emerytów
19.03.2022 09:15 Składka zdrowotna zje podwyżki emerytur w ramach Polskiego Ładu?

Zapowiedzi rządzących dotyczące korzystności Polskiego Ładu dla emerytów są kwestionowane. Nie tylko przez samych seniorów, ale przez sztywne wyliczenia. Faktem jest, że emeryci objęci zostaną kwotą wolną od podatku. Założenia PiS niosą ze sobą to, że seniorzy opłacać będą musieli również 9 proc. składkę zdrowotną. Zabieg ten sprawi, że podwyżka emerytury nie zostanie zauważona, gdyż pochłonie ją właśnie podwyżka składki zdrowotnej.- Na Polskim Ładzie zyska aż 90 proc. emerytów! - dumnie informowało w poniedziałek 23 sierpnia Ministerstwo Finansów.Resort podzielił się dokładniejszymi wyliczeniami. Zgodnie z informacją ministerstwa wynika, że korzystniejsze zmiany obejmą nawet 8 milionów osób. - Emeryt z emeryturą 3200 zł zyska rocznie ok. 1600 zł - dodawało Ministerstwo Finansów.Na #PolskiŁad zyska aż 90% emerytów❗️To ponad 8 mln osób, w portfelach których zostanie więcej pieniędzy na codzienne potrzeby.Np. emeryt z emeryturą 3200 zł zyska rocznie ok. 1600 zł.#EmeryturaBezPodatkuDowiedz się więcej ➡️ https://t.co/Udw1ejGYVU pic.twitter.com/gEob4As1LO— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) August 23, 2021 Jaka jest prawda? Okazuje się, że zyski mogą zostać zjedzone przez straty wynikające z założeń Polskiego Ładu.

głosowanie
19.03.2022 09:13 Opozycja wygrała głosowanie, ale natychmiast je cofnięto. Kolejny skandal w czasie prac komisji?

Podczas prac sejmowych komisji finansów i samorządu terytorialnego opozycja wygrała głosowanie ws. przeznaczenia większej puli pieniędzy z Polskiego Ładu dla polskich samorządów. Po chwili partia rządząca zgłosiła, że głosowanie było nieważne. Kwestią były problemy prawne związane z propozycją.- Na Komisji Finansów przeszła przeszła poprawka, która zwiększa dochody samorządów w związku ze stratami w Ruskim Ładzie (12 miliardów rocznie) bez kuglowania, które proponował PiS... Czy PiS zrobi reasumpcję? - prytała na niedługo przed ostateczną decyzją Krystyna Skowrońska z PO.Na Komisji Finansów przeszła Przeszła poprawka, która zwiększa dochody samorządów w związku ze stratami w #RuskiŁad (12 miliardów rocznie) bez kuglowania które proponował PiS...Czy PiS zrobi reasumpcję? #Reasumpcja PiS pic.twitter.com/AQ66eejTMy— Krystyna Skowrońska (@Skowronska_PO) September 16, 2021

WTV
19.03.2022 09:08 Mateusz Morawiecki zapowiada brak podatków dla emerytów. Zobowiązania podczas konferencji podsumowującej 100 dni Polskiego Ładu

Podczas konferencji podsumowującej 100 dni Polskiego Ładu premier zapowiedział wprowadzenie nowych udogodnień dla emerytów. 90% z nich ma zostać zwolnionych z podatków.Premier zobowiązał się wspomóc emerytów i rencistów. Morawiecki podsumowujeW piątek odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, podczas której premier podsumował 100 dni trwania rządowego planu Polski Ład. Mateusz Morawiecki stwierdził, że władzy udało się wspomóc system służby zdrowia i znacznie zmniejszyć kolejki do specjalistów. Szef rządu chwalił się również stworzeniem nowych miejsc pracy i zapowiedział, że już wkrótce Polacy będą zarabiać więcej niż do tej pory. Zapowiedział również, że osoby, których roczny dochód nie przekracza 30 tys. zł będą zwolnione z podatku. Obiecał również podwyższenie drugiego progu podatkowego. - Drugi próg podatkowy, ten budujący aspiracje, spełniający ambicje Polaków, podnosimy pierwszy raz od 12 lat z 85 na 120 tys. zł dla tych Polaków, którzy ten drugi próg już teraz wpadali, czyli ich zarobki roczne przekraczały 85 tys. zł - powiedział premier. Obietnica pomocy emerytomPodczas konferencji zobowiązano się również do pomocy emerytom i rencistom, w postaci zwolnienia z podatków 90% z nich. - To kolejne zobowiązanie, które dziś wykonujemy. To także emerytura bez podatku dla 90 % emerytów i rencistów, do wysokości 2,5 tys. zł – nie będzie obciążona podatkiem - obiecał szef rządu. Znaczne korzyści czekają również na osoby, które znalazły się w wieku emerytalnym, ale chcą kontynuować swoją pracę. - Dla tych emerytów, którzy chcą dalej pracować, proponujemy pracę bez podatku, ponieważ chcemy, by ci, którzy mają doświadczenie, dzielili się tym doświadczeniem, uczyli najmłodszych - przekazał Mateusz Morawiecki. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Siostrzeniec Morawieckiego opowiada o tym, jak traktuje go policja. Gdy dowiadują się kim jest odstępują od interwencji?Klara Williams wystąpi w "Twoja twarz brzmi znajomo". To siostrzenica Mateusza MorawieckiegoAmnesty International przekazała premierowi Morawieckiemu petycję z 11 tys. podpisów. Dotyczy sytuacji na granicyŹródło: wtv.pl

Pior Muller - Mateusz Morawiecki
19.03.2022 09:06 Polski Ład. Rząd ogłosił termin przyjęcia zmian podatkowych

– Pracujemy nad finalizacją projektu ustawy podatkowej z Polskiego Ładu – wyjawił rzecznik rządu PiS Piotr Müller. Ostateczny projekt w tej sprawie Rada Ministrów ma przyjąć "jeszcze w pierwszej połowie września".Piotr Müller poinformował, że ekipa rządząca pracuje nad ostateczną wersją projektu zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Rzecznik prasowy rządu wskazał, że konsultacje społeczne dotyczące ustawy zakończyły się wraz z końcem sierpnia.W rozmowie z PAP pełniący funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Müller zapewnił, że wszelkie zgłaszane uwagi były "analizowane na bieżąco".

Pawel Wodzynski/East News
19.03.2022 09:06 Premier o Polskim Ładzie. “To solidarność w czasie pandemii”

Premier Mateusz Morawiecki opublikował wpis na Facebooku, w którym zwraca uwagę na istotę Polskiego Ładu. Jego zdaniem, dzięki programowi reform, PiS może realizować swoją “misję”, która bazuje na poczuciu solidarności. Szef rządu jest przekonany, że “dobro wspólne i dobro jednostki są ze sobą splecione”.

Do Mateusza Morawieckiego trafiło pismo od zaniepokojonych emerytów
19.03.2022 09:05 Emeryci obawiają się Polskiego Ładu. Napisali do premiera list

Polski Ład nie będzie dla emerytów tak korzystny, jak zapowiada Prawo i Sprawiedliwość? Polski Związek Emerytów, Inwalidów i Rencistów zdecydował się napisać do premiera Mateusza Morawieckiego. - W wyniku wdrożenia proponowanych rozwiązań ich świadczenia emerytalne nie tylko nie wzrosną, ale wręcz zmaleją - zauważa w oficjalnym piśmie dr Elżbieta Ostrowska.Ministerstwo Finansów przypomina, że zgodnie z założeniami rządzących na Polskim Ładzie zyskać ma aż 90 proc. emerytów. - To ponad 8 mln osób, w portfelach których zostanie więcej pieniędzy na codzienne potrzeby - przekazał resort 23 sierpnia.Według szacunków ministerstwa senior pobierający emeryturę 3200 zł, rocznie zyska około 1600 zł. - Sądzimy, że należy też przedstawiać obawy i wątpliwości związane z nowymi regulacjami, nawet jeśli negatywne skutki dotyczą tylko części seniorów - napisali do premiera emeryci.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 09:03 Polski Ład uderzy po kieszeniach nie tylko przedsiębiorców. Stracić mogą także pracujący emeryci

Polski Ład zapoczątkuje reset podatkowy, który nie dla wszystkich będzie optymalny. Stracą nie tylko przedsiębiorcy, lecz także seniorzy, którzy dorabiają do emerytury. Konieczność opłacania pełnej składki zdrowotnej sprawi, że niektórzy będą musieli oddać państwu aż 4,7 tys. zł rocznie.

Tadeusz Czajka - rachunek dla premiera
19.03.2022 09:01 19-milionowy "rachunek" od premiera. Wójt Tarnowa Podgórnego wyliczył, ile gmina straci na Polskim Ładzie

Wójt Tarnowa Podgórnego zaprezentował "rachunek" od premiera na kwotę 19,3 mln złotych. – Chciałem w ten sposób pokazać, ile będzie kosztował Polski Ład – podkreślił zarządzający gminą Tadeusz Czajka.Trzymany w rękach wójta Tarnowa Podgórnego "rachunek wystawiony dla gminy" przez premiera ma charakter symboliczny. Tadeusz Czajka zwrócił w ten sposób uwagę na konsekwencje, jakie dla samorządów będą miały zawarte w Polskim Ładzie rozwiązania podatkowe.Według wyliczeń wójta program Prawa i Sprawiedliwości będzie kosztował gminę 19,3 mln złotych. Rachunek ma też datę płatności: 1 stycznia 2022 roku.

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 08:59 Polski Ład, waloryzacja i trzynastki. Seniorzy dostaną nawet 4 tys. zł

Emeryci mogą odliczać dni do 2022 r. Wszystko z powodu waloryzacji i Polskiego Ładu, które przyniosą im ogromny zysk. Niektórzy otrzymają dodatkowo nawet 4 tys. zł.

Twitter/Paweł Lisiecki
19.03.2022 08:59 Poseł PiS promuje Polski Ład na Twitterze. Z kieszeni wyciąga banknoty

Paweł Lisiecki opublikował nagranie, na którym w dość kontrowersyjny sposób promuje Polski Ład. Na filmiku widać, jak poseł PiS wyciąga z kieszeni marynarki ogromną sumę pieniędzy. Internauci nie pozostawili na nim suchej nitki. Tym bardziej, że oświadczenia majątkowego polityka wynika, że nie może pochwalić się zbyt dużymi oszczędnościami.

Joanna Lichocka
19.03.2022 08:58 Awantura w Zduńskiej Woli. Mieszkańcy kłócili się z przybyłą do miasta posłanką PiS Joanną Lichocką

Wizyta w Zduńskiej Woli z pewnością nie będzie jedną z tych, które posłanka Joanna Lichocka wspominać będzie z uśmiechem na twarzy. Podczas spotkania doszło do kłótni z mieszkańcami miasta. Wykrzykiwano o "pisowcach" i "komuchach". Mieszkańców najwyraźniej nie przekonały założenia "Polskiego Ładu". Joanna Lichocka przekonuje Od jakiegoś czasu politycy partii rządzącej podróżują po Polsce w ramach kampanii promocyjnej nowego programu politycznego Zjednoczonej Prawicy, "Polskiego Ładu". Jedną z jego ambasadorek została Joanna Lichocka, która zatrzymuje się w różnych miejscowościach Polski, spotyka z ich mieszkańcami i wręcza ulotki zawierające opis założeń programu. Zduńska Wola :) #PolskiŁad #okręgsieradzki #ziemiałódzka #sercePolski #ważnerozmowy #spotkania pic.twitter.com/GHCBGRwik3— Joanna Lichocka (@JoannaLichocka) July 31, 2021 Spotkanie w Zduńskiej Woli, w województwie łódzkim okazało się jednak nie być nałatwiejsze dla polityczki PiS. Na wiec przybyli mieszkańcy, którzy byli wyraźnie niezadowoleni z kierunku politycznego partii rządzącej. W wyniku dyskusji między posłanką a zgromadzonymi doszło do niemałej awantury. "Pisowcy", "komuchy" - Czemu ministrowie, posłowie podnoszą sobie wynagrodzenia, zamiast w pierwszej kolejności zadbać o ludzi - zapytała jedna z mieszkanek podczas konferencji Joanny Lichockiej, nawiązując do podwyżek dla polityków. Posłanka próbowała odpowiedzieć na pytanie, broniąc się 60 %-owym podniesieniem minimalnych pensji za rządów PiS-u, co nie przekonało jednak zgromadzonych. W pewnym momencie emocje zaczęły rosnąć. Wśród przybyłych na konferencję słychać było okrzyki o "pisowcach" i "czerwonych komuchach", doszło także do ostrego spięcia między polityczką, a jej rozmówcami. Choć krótko po zdarzeniu, spotkanie musiało zostać zakończone, polityczka twierdzi, że była przygotowana na dyskusję z mieszkańcami. - Spodziewałam się, że tak będzie, bo jest tak na większości spotkań - przyznała Lichocka cytowana przez "Dziennik Łódzki" - Jednak właśnie po to, organizujemy spotkania z ludźmi, by rozmawiać i tłumaczyć - dodała. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Początek końca Zjednoczonej Prawicy? Gowin nic nie wiedział o lex TVNBabcia Kasia spotkała się na światłach z Antonim Macierewiczem. Do sieci trafiło zdjęcieKonferencja rządu. Uruchamiają dwa wielkie programy w trybie natychmiastowym, biorą się za sceptyków szczepionek źródło: dzienniklodzki.pl, wtv.pl zdjęcie główne: Andrzej Iwanczuk/Reporter - zdjęcie ilustracyjne

Polski Ład nie będzie korzystny dla wszystkich emerytów?
19.03.2022 08:57 Osoby z emeryturą wyższą niż 4900 zł brutto mogą stracić na Polskim Ładzie

Nie wszyscy mogą oczekiwać, że w ich przypadku Polski Ład będzie rozwiązaniem pozytywnym. Wiceminister finansów Jan Sarnowski przyznał, że m.in. część emerytów nie będzie objęta korzystnymi zmianami. Kto straci pieniądze i dlaczego?Od momentu zaprezentowania Polskiego Ładu Prawo i Sprawiedliwość nie ustaje w kolejnych próbach przekonania Polaków, że to najlepsze, co może ich spotkać. Jaka jest jednak prawda?Obiecywane zyski i poprawa sytuacji będzie odczuwalna, jednak nie przez osoby, które pracowały dłużej i ciężej. Emeryci, którzy przez lata wypracowali sobie wyższe pieniądze w ramach świadczenia emerytalnego - mogą stracić.

Pawel Wodzynski/East News
19.03.2022 08:57 Cywilizacyjny przeskok do “pierwszej ligi europejskiej”. Morawiecki zachwala Polski Ład w liście do obywateli

Polski Ład ma zapewnić mocny start w lepszą przyszłość. Premier Mateusz Morawiecki wystosował specjalny list do obywateli, w którym przekonuje, że nowa strategia zagwarantuje wyższe zarobki, godne emerytury, bezpieczeństwo dla rodzin i dobre środowisko rozwoju dla przedsiębiorców. Dzięki temu Polska ma przeskoczyć do “pierwszej ligi europejskiej”.

elżbieta witek - polski ład
19.03.2022 08:56 Burza po słowach Elżbiety Witek. "Po prostu obrzydliwe"

W trakcie spotkania w Otyniu Elżbieta Witek przekonywała, że przeciwnicy rządu nie powinni brać 500 plus czy korzystać z wcześniejszych emerytur. – Bierzecie i narzekacie – mówiła prezentująca Polski Ład marszałek Sejmu. Wystąpienie Witek wywołało istną burzę w sieci.Elżbieta Witek odwiedziła dziś ziemię lubuską, by przedstawić założenia Polskiego Ładu. W Otyniu oprócz sympatyków partii rządzącej zebrało się jednak również liczne grono przeciwników Prawa i Sprawiedliwości.Wizyta marszałek Sejmu @elzbietawitek w woj. lubuskim.🔗Relacja👉https://t.co/xFjch2jVQG pic.twitter.com/Fv58YHS7Q4— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) July 17, 2021 Manifestujący wykrzykiwali hasła o wolnych sądach czy demokracji. Za plecami Witek pojawił się też dość charakterystyczny transparent.Bohater drugiego planu skradł show. Ale to co zrobiła Elżbieta Witek - bezcenne! pic.twitter.com/hlazvJ9BYP— Szkło Kontaktowe (@SzkKontaktowe) July 17, 2021

prezentacja polskiego ładu
19.03.2022 08:56 Prezentacja Polskiego Ładu w Otyniu. Europosłanka PiS: "Opozycja nam zdziczała!"

W niedzielę Elżbieta Witek wybrała się do Otynia, by zaprezentować plan Polskiego Ładu. Oprócz sympatyków PiS-u na marszałek Sejmu czekali jednak również niezadowoleni wyborcy. Witek nie hamowała ostrych słów, a nagranie z obecną na spotkaniu europosłanką Elżbietą Rafalską staje się hitem internetu.Mimo sezonu letniego na politycznej scenie wrze. Sytuację na polskim podwórku – czego dowód dają sondaże – znacznie zmienił powrót Donalda Tuska jako szefa Platformy Obywatelskiej. Nie próżnuje też Prawo i Sprawiedliwość.Politycy partii rządzącej przemierzają kraj, prezentując przy tym założenia nowego programu społeczno-gospodarczego ugrupowania, popularnie nazywanego Polskim Ładem.18 lipca z mieszkańcami Otynia (woj. lubuskie) spotkała się Elżbieta Witek. Przebieg otwartego spotkania zakłóciło spore grono przeciwników PiS-u (o sprawie pisaliśmy TUTAJ).

Po wprowadzeniu części obietnic z Polskiego Ładu zmniejszy się pobierana emerytura? Chodzi o tzw. trzynastkę.
19.03.2022 08:48 Mieli dać więcej, a zabierają? Seniorzy mogą słono zapłacić, jest haczyk w nowych zasadach dot. emerytur

Wiadomości na temat tego, jak wyglądać będzie przyszłoroczna emerytura, a szczególnie ta 13., dla wielu seniorów będą zaskoczeniem. Niestety nie na plus. Rządzący w swoim Polskim Ładzie zawarli zapis, który w przypadku braku zmian innych przepisów spowoduje, że część świadczenia będzie musiało z powrotem trafić do kasy państwa. Polska emerytura nie należy do najwyższych w Europie. Seniorzy mieszkający nad Wisłą nie mogą pochwalić się brakiem zmartwień w kwestii finansowej w czasie swojej jesieni życia.Trzynasta emerytura to dla wielu bardzo istotne wsparcie domowego budżetu. W nadchodzącym roku sprawy mogą wyglądać nieco inaczej.