wtv.pl
Pawel Wodzynski/East News

Pawel Wodzynski/East News

Premier o Polskim Ładzie. “To solidarność w czasie pandemii”

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Premier Mateusz Morawiecki opublikował wpis na Facebooku, w którym zwraca uwagę na istotę Polskiego Ładu. Jego zdaniem, dzięki programowi reform, PiS może realizować swoją “misję”, która bazuje na poczuciu solidarności. Szef rządu jest przekonany, że “dobro wspólne i dobro jednostki są ze sobą splecione”.

Morawiecki o Polskim Ładzie: to wyraz solidarności

Premier Mateusz Morawiecki to jeden z głównych architektów Polskiego Ładu, czyli programu reform społeczno-gospodarczych, który ma pomóc przezwyciężyć koronakryzys i zapewnić mocny start w lepszą przyszłość. Wraz z innymi politykami PiS regularnie zachwala pakiet propozycji, jeżdżąc po Polsce.

Tym razem zdecydował się na wymowny wpis na Facebooku. “Dbałość o słabszych, miejsca pracy w czasie pandemii, o rodziny - to znaczy solidarność. To nasza misja, którą realizujemy dzięki założeniom Polskiego Ładu”, czytamy w poście.

We wpisie zwraca także uwagę na zobowiązanie, które złożyła obywatelom partia rządząca. "Pomagajcie sobie" - to credo wzięliśmy na nasze sztandary i dziś staramy się je wypełniać", czytamy.

Czy faktycznie uda się je zrealizować? Za Polski Ład podatkowy jeszcze do niedawna odpowiadał m.in. Jarosław Gowin jako minister rozwoju, pracy i technologii. Według oficjalnego stanowiska rządu to właśnie zwłoka we wprowadzaniu założeń Polskiego Ładu miała kosztować go stanowisko.

Jednak najnowsze doniesienia w tej sprawie rozwiewają wątpliwości. Rzecznik rządu Piotr Müller oznajmił, że finalny projekt ustawy podatkowej z Polskiego Ładu może zostać przyjęty już w pierwszej połowie września. 

Polski Ład - najważniejsze założenia

Polski Ład bazuje na kilku obszarach. Jednym z najważniejszych jest “Plan na zdrowie”, w ramach którego rząd zamierza podnieść wydatki na zdrowie do 7 proc. PKB.

Poza tym w planach jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 8 tys. do 30 tys. zł i progu podatkowego z 85,5 tys. do 120 tys. zł. Według oficjalnych rządowych wyliczeń na tych rozwiązaniach ma skorzystać 18 mln Polaków.

Polski Ład to także inwestycje. Dzięki nim ma powstać 500 tys. nowych miejsc pracy. Na pomoc od państwa będą mogły liczyć również osoby planujące zakup zakup własnego lokum. W planach jest bowiem program, który zezwoli na zakup mieszkania bez wkładu własnego i domu do 70 mkw. bez formalności.

Na Polskim Ładzie mają skorzystać również seniorzy. Rząd planuje zdjąć opodatkowanie z emerytur, których wysokość wynosi do 2,5 tys. zł miesięcznie.

Najgłośniejsza i zarazem najczęściej krytykowana propozycja to zmiana w składce zdrowotnej. Premier Morawiecki zapowiedział, że Polski Ład zlikwiduje możliwość jej odliczania. W rezultacie przedsiębiorcy mają zapłacić 9 proc. składki zdrowotnej.

Według najnowszych doniesień ta propozycja ma być poddana korekcie. Łukasz Czernicki, główny ekonomista z Ministerstwa Finansów, zdradził na antenie radia TOK FM, że być może w przyszłym roku składka będzie wynosiła 3 proc. Resort rozważa podnoszenie progu do 9 proc. sukcesywnie, w kolejnych latach.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

  • Od 1 września Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o dofinansowanie. Do rozdania jest 70 mln złotych

  • "Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę 57 mld euro dla Polski". W tle konflikt z Trybunałem Konstytucyjnym

  • Stan wyjątkowy. Sprawdzamy, jakie ograniczenia wprowadzi polski rząd

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w 500 plus

Pilna wiadomość premiera Morawieckiego. Zmiany w 500 plus

Czytaj więcej >

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na wkład własny?

Czytaj więcej >

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Turyści pokazują swoje paragony. Gofry i kawa w horrendalnych cenach, jest coraz drożej

Czytaj więcej >