wtv.pl > Gospodarka > Składka zdrowotna zje podwyżki emerytur w ramach Polskiego Ładu?
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:15

Składka zdrowotna zje podwyżki emerytur w ramach Polskiego Ładu?

Polski Ład nie będzie korzystny dla emerytów
Marek BAZAK/East News ZOFIA BAZAK

Zapowiedzi rządzących dotyczące korzystności Polskiego Ładu dla emerytów są kwestionowane. Nie tylko przez samych seniorów, ale przez sztywne wyliczenia. Faktem jest, że emeryci objęci zostaną kwotą wolną od podatku. Założenia PiS niosą ze sobą to, że seniorzy opłacać będą musieli również 9 proc. składkę zdrowotną. Zabieg ten sprawi, że podwyżka emerytury nie zostanie zauważona, gdyż pochłonie ją właśnie podwyżka składki zdrowotnej.

- Na Polskim Ładzie zyska aż 90 proc. emerytów! - dumnie informowało w poniedziałek 23 sierpnia Ministerstwo Finansów.

Resort podzielił się dokładniejszymi wyliczeniami. Zgodnie z informacją ministerstwa wynika, że korzystniejsze zmiany obejmą nawet 8 milionów osób. - Emeryt z emeryturą 3200 zł zyska rocznie ok. 1600 zł - dodawało Ministerstwo Finansów.

Jaka jest prawda? Okazuje się, że zyski mogą zostać zjedzone przez straty wynikające z założeń Polskiego Ładu.

Emeryci objęci zostaną kwotą wolną od podatku

Zachwalany przez premiera Mateusza Morawieckiego Polski Ład ostatecznie nie spodoba się emerytom. Pieniądze wypłacane im przez ZUS wcale nie będą o wiele większe. Powodem podstawowe założenia programu PiS.

Seniorzy objęci zostaną kwotą wolną od podatku. Zgodnie z planem podniesiona zostanie ona do 30 tys. złotych.

Wynika z tego, że senior pobierający emeryturę w wysokości 2500 złotych nie będzie musiał martwić się obciążeniem z racji podatku dochodowego. Z drugiej jednak strony istotna jest kwestia składki zdrowotnej.

Polski Ład podnosi składkę zdrowotną, emeryci stracą

Podwyżka związana z podniesieniem kwoty wolnej od podatku zostanie praktycznie w całości "zjedzona" w związku z zapowiadanym podniesieniem składki zdrowotnej.

Po wielu latach pracy zawodowej i odprowadzaniu składki zdrowotnej teraz w związku z założeniami Polskiego Ładu seniorzy znów mieliby sporą część swoich świadczeń emerytalnych przeznaczać na ten aspekt gospodarczy.

Podniesienie składki zdrowotnej do 9 proc. to dla emerytów liczących na Polski Ład duży cios. Na ten moment nic nie wskazuje, by resort finansów brał pod uwagę wyjęcie emerytów z grona osób, które odprowadzać muszą tak wysoką składkę zdrowotną.

Spekuluje się, że Ministerstwo Finansów bierze pod uwagę, że przedsiębiorcy mogliby zostać objęci niższym procentem składki zdrowotnej. Tadeusz Kościński, minister finansów, ma brać pod uwagę objęcie przedsiębiorców jedynie 3 proc. składką zdrowotną. Co z emerytami?

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Waloryzacja emerytury 2022 r.

Dla wielu seniorów wyczekiwanym momentem jest 1 marca 2022 r. To właśnie wtedy w życie wejdzie waloryzacja 2022.

Niedawno informowaliśmy, że pierwsze założenia rządzących dotyczące prognozowanego wzrostu musiały się zmienić. Ministrowie Mateusza Morawieckiego i specjaliści niedoszacowali podwyżek oraz inflacji.

Chociaż nic nie jest jeszcze pewne, to wszystko wskazuje na to, że podwyżki emerytur w 2022 r. wyniosą od 50 zł do nawet blisko 150 zł miesięcznie.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl, se.pl Zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News ZOFIA BAZAK

Powiązane