wtv.pl > Gospodarka > Polski Ład uderzy po kieszeniach nie tylko przedsiębiorców. Stracić mogą także pracujący emeryci
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:03

Polski Ład uderzy po kieszeniach nie tylko przedsiębiorców. Stracić mogą także pracujący emeryci

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polski Ład zapoczątkuje reset podatkowy, który nie dla wszystkich będzie optymalny. Stracą nie tylko przedsiębiorcy, lecz także seniorzy, którzy dorabiają do emerytury. Konieczność opłacania pełnej składki zdrowotnej sprawi, że niektórzy będą musieli oddać państwu aż 4,7 tys. zł rocznie.

Polski Ład z podatkowymi pułapkami. Seniorzy też zapłacą więcej

Polski Ład ma być, zdaniem rządu, korzystny lub neutralny dla 90 proc. obywateli. Polacy, którzy stracą, to nie tylko przedsiębiorcy. Okazuje się, że nowe rozwiązania podatkowe uderzą również w seniorów, którzy dorabiają do emerytury. Jest ich w Polsce 776,6 tys.

Po przekroczeniu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) obywatele mogą podejmować pracę zarobkową, nie zważając na ustalone limity. ZUS nie ma prawa zawiesić im świadczenia.

Jednak niektórzy będą musieli liczyć się ze znacznie niższymi przychodami. Wszystko z powodu likwidacji możliwości odliczania składki zdrowotnej.

Tysiące złotych straty rocznie. Taki będzie efekt Polskiego Ładu?

O przykładowych stratach, które mogą odczuć polscy seniorzy, mówił w rozmowie z portalem money.pl doradca podatkowy Piotr Juszczyk. Załóżmy, że senior pobiera emeryturę w wysokości 2,5 tys. zł brutto i dodatkowo zarabia 3 tys. zł brutto na mocy umowy zlecenie. Obecnie od świadczenia może odliczyć 193,75 zł, a od umowy - 200,62 zł. 

W rezultacie płaci 457,98 zł w skali miesiąca, ale może zaoszczędzić aż 394,37 zł. Obciążenie wynosi tylko 63,61 zł. Wszystko to zmieni się wraz z początkiem przyszłego roku.

Polski Ład wskazuje bowiem, że obywatele mają płacić 9 proc. składki od emerytury i umowy zlecenie. W związku z tym przykładowy senior będzie musiał odprowadzić 225 zł od emerytury i 232,98 zł od zlecenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Rezultat? W skali miesiąca odda do kasy państwowej aż 457,98 zł w skali miesiąca, czyli o 394,37 zł więcej niż obecnie. W skali roku będzie musiał zapłacić aż 4732,44 zł. 

Niektórzy stracą nawet 6 tys. zł. Czy te zmiany uda się zatrzymać?

W jeszcze gorszym położeniu znajdą się seniorzy, którzy dorabiają w kilku miejscach jednocześnie. Obecnie osoba, która zarabia 4 tys. zł brutto na etacie i dorabia na zleceniu 3 tys. zł brutto, płaci 80,64 zł podatku zdrowotnego.

Już w przyszłym roku będzie musiała zapłacić 580,64 zł miesięcznie, ponieważ nie odliczy podatku. Różnica w skali miesiąca wyniesie 500 zł, a w skali roku - aż 6 tys. zł.

Na te niekorzystne zmiany zareagowała Konfederacja Pracodawców Lewiatan. Jej przedstawiciele sprzeciwiają się całkowitej likwidacji możliwości odliczania składki zdrowotnej. Ich zdaniem zmniejszanie odliczenia powinno następować stopniowo, aby osoby pracujące nie straciły zbyt dużo.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: WTV.pl, Money.pl

Powiązane