wtv.pl > Gospodarka > Polski Ład, waloryzacja i trzynastki. Seniorzy dostaną nawet 4 tys. zł
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 08:59

Polski Ład, waloryzacja i trzynastki. Seniorzy dostaną nawet 4 tys. zł

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Emeryci mogą odliczać dni do 2022 r. Wszystko z powodu waloryzacji i Polskiego Ładu, które przyniosą im ogromny zysk. Niektórzy otrzymają dodatkowo nawet 4 tys. zł.

Emeryci głównymi beneficjentami Polskiego Ładu

Emeryci już teraz mogą cieszyć z dodatków senioralnych, ale rząd postanowił dodatkowo zadbać o ich finanse. To właśnie z myślą o osobach starszych Zjednoczona Prawica przygotowała niektóre założenia Polskiego Ładu.

Najgłośniejsza propozycja to podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 8 tys. do 30 tys. zł. W rezultacie niektórzy seniorzy, nie zapłacą podatku również od emerytury. Na ten przywilej będą mogły liczyć osoby, które co miesiąc pobierają z ZUS maksymalnie 2,5 tys. zł. 

Polski Ład przynosi również zmiany niekorzystne. W planach jest zablokowanie możliwości odliczania składki zdrowotnej. Oznacza to, że emeryci będą oddawali do kasy państwowej 9 proc. wysokości świadczenia.

Emeryci czekają na przyszłoroczną waloryzację

Plusów jest jednak zdecydowanie więcej niż minusów. Emeryci mogą bowiem liczyć na coroczną waloryzację świadczeń. Wskaźnik jest ustalany na podstawie tzw. inflacji emeryckiej i realnego wzrostu wynagrodzeń w gospodarce krajowej. 

Według wstępnych wyliczeń rządu przyszłoroczna waloryzacja ma wynosić 4 proc. Zdaniem ekonomistów to zdecydowanie za mało, żeby zrekompensować emerytom szalejący od kilku miesięcy wzrost cen.

Jednak nawet 4 proc. to dla niektórych seniorów pokaźny zastrzyk gotówki. Przyjrzyjmy się szczegółowym wyliczeniom.

Zysk liczony w tysiącach

Po zmianach w ramach Polskiego Ładu i waloryzacji emeryci, którzy obecnie pobierają świadczenie w wysokości 1000 brutto zł, zyskają 71,40 zł na rękę. Jednak należy pamiętać, że seniorzy otrzymują trzynastą emeryturę, która również będzie objęta modyfikacjami. Rezultat? Zysk rzędu 1967,84 zł w całym 2022 r.

Osoby, które otrzymują świadczenia między 1100 zł a 1500 zł brutto mogą liczyć na dodatkowe ok. 2300-2900 zł w przyszłym roku. Fakt donosi, że jeszcze więcej zyskają emeryci z wyższymi świadczeniami.

Dla przykładu: senior, który pobiera z ZUS 2000 zł miesięcznie brutto odnotuje w przyszłym roku zysk w wysokości aż 3603,84 zł. Jego bardziej zamożny kolega ze świadczeniem 2300 zł brutto dostanie dodatkowe 4046,04 zł. 

Prawdziwymi rekordzistami będą jednak emeryci, którzy otrzymują obecnie świadczenie rzędu 2400 zł. Polski Ład, waloryzacja i trzynasta emerytura sprawią, że na ich koncie pojawi się nadprogramowe 4195,84 zł. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: